Mirsk jest niewielkim miasteczkiem położonym u podnóża Gór Izerskich. Gdyby historia miasta miała decydować o wielkości miasta to w przypadku Mirska powinien on być kilkakrotnie większy.
Mirsk – krótko historycznie
Początki miejscowości sięgają XII wieku. Informacje pochodzące z tamtych czasów dowodzą, że na tym terenie powstał folwark. Folwark zbudowali właściciele zamku Czocha znajdującego się w niedalekiej miejscowości Sucha. W 1319 roku Mirsk został włączony do księstwa jaworskiego.
Prawa miejskie Mirsk uzyskał w roku 1337. W krótkim czasie okoliczne tereny wraz z miastem znalazły się na terenach bezpośrednio podległych koronie czeskiej.
XV i XVI wiek to pasmo niedobrych lat dla miasta. Ponieważ miasto nie posiadało murów obronnych często padało łupem różnych zbójców czy pospolitych bandytów tamtych czasów. W roku 1526 Mirsk wraz z całym Śląskiem dostał się pod panowanie austriackich Habsburgów.
Kolejnym etapem w historii miasta była dominacja niemiecka za sprawą przyłączenia tych terenów do Królestwa Prus.
Po zakończeniu II wojny miasto wraz z całym Dolnym Śląskiem znalazło się w granicach państwa Polskiego.
Zabytki i atrakcje Mirska
Mirsk jest przykładem miasta, które zachowało średniowieczny układ zabudowy. W mieście znajduje się kilka ciekawych budowli wartych zobaczenia
– Kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP z XVI wieku.
– Ratusz – zabytkowa renesansowa budowla wzniesiona w 1558 roku. Tradycyjnie jak na ratusz przystało znajduje sir on w centralnym miejscu miasta na rynku. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany.
– Budynek dawnego sądu pochodzący z końca XIX wieku
Mirsk ze względu na swoje położenie może stanowić ciekawe miejsce na bazę wypadową w niedalekie, bardzo malownicze Góry Izerskie. Szlaki turystyczne w Izery to dobra propozycja dla osób nie lubiących zatłoczonych szlaków karkonoskich. Izery nie są zbyt popularne wśród miłośników górskich wędrówek i dlatego można na nich odpocząć od turystycznego zgiełku.
Z mirska niedaleko jest do miejscowości Sucha, a tam można podziwiać uroki słynnego zamku Czocha.
W pobliżu Mirska znajduje się też bardzo ciekawa podziemna trasa turystyczna „Śladami dawnego górnictwa kruszców”.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj