Zamek w Janowcu – 12 ciekawostek o tym niezwykłym miejscu

zamek w janowcu
foto – Autorstwa Fallaner – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58285520

Zamek w Janowcu w czasach swojej świetności był dobrze ufortyfikowaną twierdzą i jednocześnie pięknym pałacem. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie ruiny budynku, obecnie jest on siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Zamek stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną i warto go odwiedzić będąc w okolicach Kazimierza Dolnego.

1. Położenie

Zamek w Janowcu położony jest w województwie lubelskim, nieopodal Kazimierza Dolnego, który znajduje się po drugiej strony Wisły – odległość ta wynosi około 5 kilometrów. Zamek usytuowany jest na wysokim wzgórzu, z którego rozpościerają się piękne widoki.

2. Kartka z historii

Historia Zamku w Janowcu jest bogata i interesująca. Jest to zamek bastejowy, który powstał w XVI wieku na polecenie jednego z najpotężniejszych rodów – rodziny Firlejów. Jego budowa trwała około 20 lat, a budynek był rozbudowywany aż do XVIII wieku. Pierwotnie zamek był w stylu renesansowym, natomiast po przebudowie przez rodzinę Tarłów herbu Topór nabrał charakteru barokowego. Podczas potopu szwedzkiego zamek został w części zniszczony, ale potem został na nowo odbudowany. W kolejnych latach zamek niszczał. Ciekawostką jest, że po II wojnie światowej zamek w Janowcu prawdopodobnie był jedynym prywatnym zamkiem w PRL-u, ponieważ władza ludowa na mocy ustawionego prawa przejmowała ziemie i pałace. Zamek był zbyt mały i dlatego nie podlegał temu prawu. Jednak w 1975 r, jego ówczesny właściciel sprzedał go skarbowi państwa. Na początku lat 90 XX wieku w zamku rozpoczęły się prace konserwatorskie, w skutek których zamek został w części rozbudowany.

3. Zwiedzanie

Zamek w Janowcu dla turystów udostępniony jest tylko w części. Do zwiedzania przeznaczony jest dziedziniec, wielopoziomowe krużganki, taras widokowy, a także Dom Północny, w którym została przygotowana specjalna wystawa dla zwiedzających.

4. Panorama

Ze wzgórza zamkowego w Janowcu rozpościera się piękny widok na dziedziniec zamku, dolinę Wisły oraz na Kazimierz Dolny. Dla ujrzenia samej tej panoramy warto wybrać się na zwiedzanie zamku, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach.

5. Skansen w Janowcu

Obok zamku znajduje się niewielki skansen, który można zwiedzić w cenie biletu wstępu na zamek. Jego główną atrakcją jest barokowy dwór szlachecki, który został przeniesiony ze wsi Moniaki. Znajduje się w nim stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego, a także pokoje gościnne. Kolejnym budynkiem wartym odwiedzenia jest spichlerz zbożowy z wystawą etnograficzną. Ponadto możemy tu zwiedzić jeszcze drewnianą stodołę z XIX wieku oraz zespół zabudowań gospodarczych.

6. Legenda

Zamek w Janowcu owiany jest pewnego rodzaju tajemnicą i ma swoją legendę o Czarne Damie. Według niej córka właścicieli zamku – Helena Lubomirska, zakochała się w prostym rybaku. Niezadowolona z tego faktu rodzina zamknęła córkę w jednym z pomieszczeń zamku. Nieszczęśliwa dziewczyna wyskoczyła z okna i popełniła samobójstwo. Od tego czasu, według legendy na zamku pojawia się duch Czarnej Damy.

7. Przeprawa promem

Do zamku w Janowcu można z Kazimierza Dolnego przepłynąć promem, co stanowi sporą atrakcję dla turystów. Prom odpływa w sezonie, gdy są chętni do przeprawy i płynie kilka minut. Cena biletów na prom to koszt kilku złotych – do wyboru są bilety normalne, ulgowe oraz na przewóz samochodu.

8. Godziny otwarcia

Zwiedzanie zamku w Janowcu jest możliwe od 1 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach 10.00-17.00. Dodatkowo od 15 kwietnia do 15 września krużganki czynne są od 17.00 do 20.00. Natomiast od 1 listopada do 31 marca obiekt jest czynny codziennie oprócz środy w godzinach 9.00 – 15.00.

9. Cennik zwiedzania

Bilety wstępu do zamku są w następujących cenach:
– bilet normalny – 12 zł
– bilet ulgowy – 8 zł
Na postawie biletu możemy zwiedzić zarówno zamek jak i skansen.

10. Kawiarnia

W sezonie na terenie zamku otwarta jest kawiarnia, w której można odpocząć i posilić się pyszną kawą i deserem.

11. Noc w zamku? Jest to możliwe.

Na osoby lubiące dreszczyk emocji, w zamku czekają pokoje gościnne – Pokój przy Bastei oraz Pokój Czarnej Damy. Ceny noclegów wynoszą około 100 zł za dobę dla jednej osoby.

12. Sesja zdjęciowa

Jeśli marzy nam się sesja zdjęciowa na zamku to trafiliśmy we właściwe miejsce. Zamek w Janowcu udostępnia odpłatnie możliwość przeprowadzenia różnego rodzajów sesji zdjęciowych, np. ślubnych. Zdjęcia z takiej sesji będą stanowiły wyjątkową pamiątkę.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić