1. Położenie zamku
Zamek w Janowcu wznosi się nad rzeką Wisłą, w pobliżu tak znanych miast, jak Puławy i Kazimierz Dolny. Budowla ta jest jedną z najciekawszych atrakcji powiatu puławskiego oraz jednym z najchętniej zwiedzanych zabytków województwa lubelskiego.
2. Dostępność dla zwiedzających
Zamek w Janowcu można zwiedzać:
– w okresie zimowym – codziennie (z wyjątkiem środy) od 9:00 do 16:00;
– w okresie letnim – codziennie od 10:00 do 17:00.
3. Dojazd do zamku
Do zamku można dojechać od strony Puław drogą nr 743. W pobliżu zamku znajduje się duży parking, na którym można bezpiecznie zostawić samochód nawet na cały dzień.
4. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Zamek Janowiec jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Muzeum to działa od 1963 roku, a do jego najciekawszych oddziałów (oprócz zamku Janowiec) zaliczają się:
– Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym;
– Oddział Przyrodniczy w Kazimierzu Dolnym;
– Oddział Grodzisko Żmijowiska.
5. Historia zamku w pigułce
Zamek w Janowcu powstał w XVI wieku, jednak w późniejszym okresie został gruntownie rozbudowany. Na liście właścicieli tego obiektu pojawia się wiele znanych osobistości, w tym Firlejowie i Lubomirscy.
Zamek poważnie ucierpiał podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku, jednak dopiero pod koniec XVIII wieku zaczął popadać w ruinę. Był to efekt braku odpowiedniej opieki ze strony ostatnich właścicieli (m.in. rodziny Osławskich).
6. Tylman z Gameren
Jednym z architektów zatrudnionych przy rozbudowie zamku był Tylman z Gameren – artysta pochodzący z Niderlandów, z którego twórczością można się spotkać m.in. w Warszawie (kościół Sakramentek i pałac Krasińskich), Rzeszowie (letni pałac Lubomirskich) oraz Białymstoku (pałac Branickich).
7. Dwór z Moniak
W pobliżu zamku znajduje się zabytkowy dwór z Moniak – ciekawy zabytek pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku. Do Janowca został przeniesiony w latach 80. XX wieku i wraz z dodatkowymi atrakcjami (zabytkową stodołą i spichlerzem) tworzy niewielki skansen.
8. Zamek Esterki w Bochotnicy
Miłośnicy zamków w tej części województwa lubelskiego mogą zobaczyć wiele ciekawych pamiątek sprzed wieków, w tym ruiny zamku Esterki w Bochotnicy. To pozostałości gotyckiej budowli, którą legenda wiąże z Esterką – miejscową Żydówką i wielką miłością króla Kazimierza Wielkiego. W rzeczywistości zamek nigdy nie był własnością królewską, a inicjatorami jego budowy bili Firlejowie.
9. Magiczne Ogrody Trzcianki
W pobliżu zamku Janowiec czekają Magiczne Ogrody – miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny. Można tu wędrować śladem baśniowych bohaterów, można cieszyć się relaksem w otoczeniu zieleni i kwiatowych kompozycji. Atrakcji jest tu sporo, zatem każdy gość znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.
10. Czarna Dama – restauracja
Czarna Dama w Janowcu to restauracja przyciągająca bliskością zamku oraz ciekawym menu. Czeka tu m.in. rosół janowiecki, pieczony i jarski kotlet z fasoli, wielkim powodzeniem cieszy się też golonka oraz naleśniki. Kto chce, może tu sięgnąć po ziołowe napary lub odpocząć przy herbacie o egzotycznym smaku.
11. Serokolma
Serokomla to piekarnia kusząca zapachem świeżego chleba, kawiarnia z wybornymi wypiekami i restauracja, w której można odpocząć po zwiedzaniu zamku. Kameralne wnętrze i bogaty wybór potraw (również tych regionalnych) skutecznie przyciągają tu gości i sprawiają, że Serokomla jest jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Janowca.
12. Mięćmierz
W pobliżu Janowca znajduje się Mięćmierz – artystyczna osada i klimatyczne letnisko nad Wisłą, kuszące drewnianą zabudową i sielskim charakterem. Nie brak tu atrakcyjnych punktów widokowych, z których można podziwiać Wisłą, zamek Janowiec oraz tak cenną atrakcję przyrodniczą, jaką jest Krowia Wyspa.
13. Kazimierz Dolny
Wizytę na zamku Janowiec warto połączyć ze spacerem po Kazimierzu Dolnym – uroczym miasteczkiem kuszącym renesansowymi kamienicami i pozostałościami zamku wzniesionego w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz Dolny zachwyca też pięknymi spichlerzami nad Wisłą, zabytkową synagogą oraz lessowymi wąwozami, w gronie których największą sławę zyskał Korzeniowy Dół.
14. Przeprawa promowa
Choć Janowiec sąsiaduje z Kazimierzem Dolnym, przejazd między miejscowościami zajmuje sporo czasu. Brak mostu sprawia, że niezbędny jest przejazd przez Puławy. Od kwietnia do listopada można korzystać z promu, który kursuje wahadłowo niezależnie od liczby pasażerów. Rejsu promu są jednak uzależnione od pogody i poziomu wody w Wiśle, zatem nie zawsze można skorzystać z takiego rozwiązania.