Zamek w Janowcu 🗺️ Co warto wiedzieć o zamku i okolicy

zamek w janowcu
foto – Autorstwa Fallaner – Wikipedia

1. Położenie zamku

Zamek w Janowcu wznosi się nad rzeką Wisłą, w pobliżu tak znanych miast, jak Puławy i Kazimierz Dolny. Budowla ta jest jedną z najciekawszych atrakcji powiatu puławskiego oraz jednym z najchętniej zwiedzanych zabytków województwa lubelskiego.

2. Dostępność dla zwiedzających

Zamek w Janowcu można zwiedzać:

– w okresie zimowym – codziennie (z wyjątkiem środy) od 9:00 do 16:00;

– w okresie letnim – codziennie od 10:00 do 17:00.

3. Dojazd do zamku

Do zamku można dojechać od strony Puław drogą nr 743. W pobliżu zamku znajduje się duży parking, na którym można bezpiecznie zostawić samochód nawet na cały dzień.

4. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zamek Janowiec jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Muzeum to działa od 1963 roku, a do jego najciekawszych oddziałów (oprócz zamku Janowiec) zaliczają się:

– Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym;

– Oddział Przyrodniczy w Kazimierzu Dolnym;

– Oddział Grodzisko Żmijowiska.

5. Historia zamku w pigułce

Zamek w Janowcu powstał w XVI wieku, jednak w późniejszym okresie został gruntownie rozbudowany. Na liście właścicieli tego obiektu pojawia się wiele znanych osobistości, w tym Firlejowie i Lubomirscy.

Zamek poważnie ucierpiał podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku, jednak dopiero pod koniec XVIII wieku zaczął popadać w ruinę. Był to efekt braku odpowiedniej opieki ze strony ostatnich właścicieli (m.in. rodziny Osławskich).

6. Tylman z Gameren

Jednym z architektów zatrudnionych przy rozbudowie zamku był Tylman z Gameren – artysta pochodzący z Niderlandów, z którego twórczością można się spotkać m.in. w Warszawie (kościół Sakramentek i pałac Krasińskich), Rzeszowie (letni pałac Lubomirskich) oraz Białymstoku (pałac Branickich).

7. Dwór z Moniak

W pobliżu zamku znajduje się zabytkowy dwór z Moniak – ciekawy zabytek pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku. Do Janowca został przeniesiony w latach 80. XX wieku i wraz z dodatkowymi atrakcjami (zabytkową stodołą i spichlerzem) tworzy niewielki skansen.

8. Zamek Esterki w Bochotnicy

Miłośnicy zamków w tej części województwa lubelskiego mogą zobaczyć wiele ciekawych pamiątek sprzed wieków, w tym ruiny zamku Esterki w Bochotnicy. To pozostałości gotyckiej budowli, którą legenda wiąże z Esterką – miejscową Żydówką i wielką miłością króla Kazimierza Wielkiego. W rzeczywistości zamek nigdy nie był własnością królewską, a inicjatorami jego budowy bili Firlejowie.

9. Magiczne Ogrody Trzcianki

W pobliżu zamku Janowiec czekają Magiczne Ogrody – miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny. Można tu wędrować śladem baśniowych bohaterów, można cieszyć się relaksem w otoczeniu zieleni i kwiatowych kompozycji. Atrakcji jest tu sporo, zatem każdy gość znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

10. Czarna Dama – restauracja

Czarna Dama w Janowcu to restauracja przyciągająca bliskością zamku oraz ciekawym menu. Czeka tu m.in. rosół janowiecki, pieczony i jarski kotlet z fasoli, wielkim powodzeniem cieszy się też golonka oraz naleśniki. Kto chce, może tu sięgnąć po ziołowe napary lub odpocząć przy herbacie o egzotycznym smaku.

11. Serokolma

Serokomla to piekarnia kusząca zapachem świeżego chleba, kawiarnia z wybornymi wypiekami i restauracja, w której można odpocząć po zwiedzaniu zamku. Kameralne wnętrze i bogaty wybór potraw (również tych regionalnych) skutecznie przyciągają tu gości i sprawiają, że Serokomla jest jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Janowca.

12. Mięćmierz

W pobliżu Janowca znajduje się Mięćmierz – artystyczna osada i klimatyczne letnisko nad Wisłą, kuszące drewnianą zabudową i sielskim charakterem. Nie brak tu atrakcyjnych punktów widokowych, z których można podziwiać Wisłą, zamek Janowiec oraz tak cenną atrakcję przyrodniczą, jaką jest Krowia Wyspa.

13. Kazimierz Dolny

Wizytę na zamku Janowiec warto połączyć ze spacerem po Kazimierzu Dolnymuroczym miasteczkiem kuszącym renesansowymi kamienicami i pozostałościami zamku wzniesionego w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz Dolny zachwyca też pięknymi spichlerzami nad Wisłą, zabytkową synagogą oraz lessowymi wąwozami, w gronie których największą sławę zyskał Korzeniowy Dół.

14. Przeprawa promowa

Choć Janowiec sąsiaduje z Kazimierzem Dolnym, przejazd między miejscowościami zajmuje sporo czasu. Brak mostu sprawia, że niezbędny jest przejazd przez Puławy. Od kwietnia do listopada można korzystać z promu, który kursuje wahadłowo niezależnie od liczby pasażerów. Rejsu promu są jednak uzależnione od pogody i poziomu wody w Wiśle, zatem nie zawsze można skorzystać z takiego rozwiązania.

2.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić