Atrakcje Włodawa 2024 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć

fotografia Adam Kołkowski / Wikipedia

Włodawa to miasto leżące w województwie lubelskim, które wchodzi w skład Garbu Włodawskiego – płaskiego obszaru wysoczyzny polodowcowej. Odpowiada to za specyficzne ukształtowanie okolic miejscowości. Miasto to znajduje się tuż przy granicy polsko- białoruskiej i leży nad dwoma rzekami: Bugiem i Włodawka. Włodawa swoje prawa miejskie uzyskała w roku 1534, jednak najstarsze pozostałości grodowe liczą już ponad 700 lat.

Włodawa – miasto wielu kultur

Miasto to rozwijało się jako ośrodek handlowy, przez co zamieszkiwali je nie tylko Polacy, ale również ludność ruska, Żydzi, Czesi, Niemcy i Ormianie. Te wielokulturowe naleciałości widać do dziś, choćby po liczbie kościołów, które obecnie funkcjonują na terenie Włodawy: Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a także zbór Świadków Jehowy.

Zabytki Włodawy

1. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Ludwika – powstał w latach 1739-1752 dzięki ufundowaniu go przez Ludwika Konstantego Pocieja (hetmana litewskiego). Kościół charakteryzuje się zachwycającym wnętrzem, pięknymi ornamentami oraz ogromnym, zdobionym ołtarzem.

2. Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – zbudowana została w latach 1840-1843. Jest to biała, ceglana budowla w stylu bizantyjsko- rosyjskim i klasycystycznym umiejscowiona na skarpie przy rzece Bug.

3. Wielka Synagoga we Włodawie – synagoga zbudowana w latach 1764-1774. W czasach II wojny światowej została przejęta przez wojska III Rzeszy i wykorzystywana jako magazyny wojskowe. Obecnie świątynia pełni rolę muzeum judaistycznego, na których wystawach możemy podziwiać księgi religijne oraz sprzęty i akcesoria codziennego użytku wykorzystywane przez dawną ludność żydowską zamieszkującą Włodawę. Obok głównego budynku znajduje się Mała Synagoga, w której mieści się wystawa etnograficzna obrazująca życie religijne chłopów.

Atrakcje w okolicy Włodawy

Zaledwie kilka kilometrów od Włodawy znajduje się Trójstyk Granic – punkt graniczny pomiędzy Polską, Ukrainą i Białorusią. Miejsce to jest bardzo mało dostępne i słabo oznakowane, a żeby zauważyć punkt stykających się granic należy wypożyczyć kajak lub łódkę i przemieścić się wgłąb Bugu. Należy również pamiętać, że każdą tego typu podróż – podobnie jak w przypadku wędkowania lub uprawiania sportów wodnych – należy zgłosić się do oddziału straży granicznej. Niedaleko Włodawy znajduje się również Jezioro Białe, gdzie możemy oddać się aktywności na świeżym powietrzu, kąpielom i wodnej rekreacji. Jezioro Białe szczególnie atrakcyjne jest w porze letniej, kiedy na plażach rozkładane są obiekty gastronomiczne, a w pobliżu funkcjonuje wesołe miasteczko.

Wydarzenia kulturalne

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym we Włodawie jest Festiwal Trzech Kultur, który upamiętnia dziedzictwo kulturowe Żydów, Polaków i Rusinów (nawiązując tym samym do trzech religii: judaizmu, katolicyzmu i prawosławia). Drugim ważnym wydarzeniem jest Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem czyli coroczny, cykliczny festiwal muzyczny odbywający się w lipcu już od 20 lat. Jest to przegląd zespołów ludowych o charakterze muzycznym i tanecznym, na który przyjeżdżają artyści nie tylko z Polski i Europy, ale również z takich krajów jak Izrael, Azerbejdżan, a nawet Peru, Kostaryka i Stany Zjednoczone.

Włodawa to miejsce, które stanowi doskonałą bazę wypadową nad pobliski Bug, jak i do różnych okolicznych miasteczek. Przyjeżdżając tutaj latem nie sposób się nudzić – z pewnością znajdziemy mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Miasto to również posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, dzięki czemu z łatwością znajdziemy zakwaterowanie i wyżywienie o wybranym standardzie. A w ciepłych miesiącach dodatkowo czekają na nas atrakcje artystyczne oraz specjalne wydarzenia dla najmłodszych.

Do Włodawy najłatwiej dotrzeć autem. Z Lublina jest tutaj niecałe 100 km a z Chełma 50 km.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4/5 - (41 votes)
4 comments
  1. Rzeka przepływająca przez Włodawę to Włodawa. Odległość z Chełma a Chełmu.
    Od kiedy Rusini praktykowali protestantyzm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić