Bardo jest niewielkim miastem znajdującym się w malowniczych Górach Bardzkich. Położenie miasta na brzegach Nysy Kłodzkiej nadaje mu ciekawy wygląd. Nysa Kłodzka na tym odcinku wyjątkowo urokliwie płynie tworząc Przełom Bardzki. Miasto za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary staje się centrum pielgrzymkowym.
Atrakcje i zabytki miasta
500 lat władania miastem przez cystersów odbiło się na zabudowie miasta. Gro budynków związane było z miejscem kultu Matki Bożej Strażniczki Wiary. Figurka świętej znajdująca się w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika została wzniesiona w XVII wieku na miejscu starego kościoła. Według dokumentów cenna figurka pochodzi z pierwszej kaplicy zbudowanej na tym terenie jeszcze w XII wieku.
W mieście znajduje się jeszcze kilka obiektów sakralnych, a do ciekawych zalicza się zespół kapliczek tworzących drogę krzyżową prowadzącą z Barda na górę Różańcową.
Po dawnym zamku pozostały jedynie szczątki w postaci odsłoniętych fundamentów.
W mieście wart obejrzenia jest pochodzący z XV wieku gotycki kamienny most na Nysie.
Ciekawym obiektem do zobaczenia jest ruchoma szopka znajdująca się pod bazyliką w dawnej krypcie grzebalnej. W roku 1970 obchodzono 700 lecie pielgrzymowania do Barda i na tą okazję zakonnicy postanowili zbudować ruchomą szopkę. Szopka przedstawia figurki różnych postaci można tam dostrzec również figurkę Jana Pawła II.
Bardo jest ciekawym miejscem dla zwolenników spływów kajakowych. Malowniczy Przełom Bardzki Nysy jest idealnym miejscem na organizowanie spływów. W mieście organizowane są nie tylko spływy kajakiem, można też trasę spływu pokonać w pontonie. Trasa spływów bardzkich ma 15 kilometrów długości.
Bardo – krótko historycznie
Według zapisków czeskiego kronikarza Kosmasa w Górach Bardzkich w rejonie przepływu przez nie rzeki Nysy, już przed X wiekiem istniał gród. Zapisek Kosmasa był zarazem pierwszą wzmianką potwierdzającą istnienie grodu w XI wieku. Z dokumentów pochodzących z początku XIII wieku, wynika że władzę w grodzie sprawowali polscy rycerze między innymi Sobiesław, Dzierżko-Peregryn, Bogusław Jarosławowic i inni.
W roku 1300 miasto otrzymało prawa miejskie, a w roku 1301 znalazło się w rękach cystersów z opactwa w Kazimierzu Ząbkowickim i trwało to aż do 1810 roku.
W ponad tysiącletnim istnieniu miasto wielokrotnie było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.
Koniec II wojny sprawił, że w 1945 roku miasto znalazło się w granicach Polski.