Góry Bardzkie – pasmo górskie, które znajduje się w Sudetach. Stanowi najdalej wysunięte na wschód pasmo Sudetów Środkowych. Znajduje się pomiędzy Górami Sowimi i Górami Złotymi.
1. Góry stanowią orograficzne przedłużenie Gór Sowich. Rozciągają się od Przełęczy Srebrnej, w pobliżu miasteczka Srebrna Góra do Przełęczy Kłodzkiej, w pobliżu miejscowości Podzamek. Mają ok. 20 km długości, przy szerokości wahającej się od 6 do 10 km.
2. Budowa geologiczna Gór Bardzkich należy do najbardziej złożonych w Sudetach. Wypiętrzyły się podczas orogenezy alpejskiej, w trzeciorzędzie. Są to góry zrębowe, zbudowane w większości ze struktury bardzkiej, którą tworzą skały osadowe i w mniejszym stopniu wulkaniczne.
3. Obszar gór zajmuje ok. 200 km2 i przedzielony jest na dwie części przełomem Nysy Kłodzkiej, zwanym Przełomem Bardzkim. Utworzone części noszą nazwy Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni.
4. Najwyższym wzniesieniem Gór Bardzkich jest Szeroka Góra, która wznosi się na wysokość 765 m n.p.m. Znajduje się w części zwanej Grzbietem Wschodnim. Niewiele niższe są Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) oraz Ostra Góra (752 m n.p.m.). Najwyższą kulminację Grzbietu Wschodniego stanowi Kortunał (676 m n.p.m.).
5. Szeroka Góra jest co prawda najwyższym wzniesieniem Gór Bardzkich, ale wykazały to dość niedawne pomiary. Nie prowadzi na nią ponadto żaden szlak turystyczny. W wykazie Korony Gór Polski znaleźć więc można Kłodzką Górę, na której szczyt można dojść żółtym szlakiem, prowadzącym z Kłodzka, bądź niebieskim szlakiem, przecinającym cały obszar gór od Żdanowa po Podzamecką Kopę i Przełęcz Kłodzką. Szlak niebieski stanowi część Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3.
6. Na szczycie Kłodzkiej góry znajduje się wieża widokowa o wysokości 34,5 m. Została otwarta w sierpniu 2020 r. Posiada kilka tarasów widokowych, z których najwyższy umiejscowiony jest na wysokości 30 m. Powstała w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”. Z wieży można podziwiać panoramę Gór Bardzkich, Gór Orlickich, Gór Sowich, a także Masyw Śnieżnika.
7. Poza wspomnianymi szlakami przebiegają tędy również szlak czerwony na odcinku Srebrna Góra, wiadukt – Czerwieńczyce, żółty szlak na odcinku Czeski Las – Przełęcz Wilcza, zielony szlak przebiegający od Żdanowa czy Mikołajowa oraz żółty szlak przebiegający mniej więcej od punktu Pod Mężykiem do Barda.
8. Największą miejscowością położoną na terenie gór jest miasto Bardo. Znajduje się w powiecie ząbkowickim, nad Nysą Kłodzką. Zajmuje powierzchnię 4,71 km2 i jest zamieszkiwane przez ok. 2,5 tys. ludzi. Już w X w. istniał tu gród, a prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1322 r.
9. W Bardzie żółty szlak turystyczny prowadzi przez Górę Różańcową, wokół której usytuowane są kaplice różańcowe. Powstały w latach 1905-1936 z inicjatywy redemptorystów. Do czasów obecnych nie przetrwały trzy kaplice, a jedna z istniejących powstała już po II wojnie światowej.
10. Na terenie gór Bardzkich znajdują się dwa rezerwaty przyrody: „Cisy”, na zboczach Brzeźnickiej Góry oraz „Cisowa Góra”, na zboczach Buczka i Małego Buczka. Celem ich powstania jest ochrona naturalnych stanowisk cisa pospolitego.
11. Jedną z największych atrakcji rejonu jest Twierdza Srebrna Góra. Powstała w XVIII w. i składa się na nią zespół fortów. W Górach Bardzkich znajduje się fort Ostróg, położony na wzniesieniu o tej samej nazwie.
12. Klub Zdobywców Koron Górskich RP ustanowił odznakę turystyczną Korona Gór Bardzkich za zdobycie 10 określonych szczytów. Należą do nich Kłodzka Góra, Ostra Góra, Jelenia Kopa, Grodzisko, Jedlak, Góra Wszystkich Świętych, Wilczak, Podzamecka Kopa, Bardzka Góra Kalwaria oraz Obszerna.