Park Krajobrazowy Doliny Bobru 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Dolina Bobru
foto – Autorstwa Platanacero – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4461868

Park Krajobrazowy Doliny Bobru znajduje się w województwie dolnośląskim i zajmuje ponad 10 tysięcy hektarów. Turystów ujmują tutaj przede wszystkim piękne widoki i możliwość obcowania z dziką przyrodą.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Park ten jest obszarem, na którym występuje wiele gatunków roślin, w tym również rośliny niezwykle rzadkie i znajdujące się pod ochroną. Należą do nich na przykład wiciokrzew pomorski, kruszczyk błotny czy naparstnica purpurowa.

2. Park Krajobrazowy Doliny Bobru jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Przemierzając jego szlaki można spotkać dziki, jelenie, sarny europejskie, tchórze, nietoperze, a także wiele gatunków ptaków.

3. Przez park wiodą szlaki turystyczne, do których należą niebieski Szlak Międzynarodowy, zielony Szlak Zamków Piastowskich, a także żółty szlak. Ponadto można go zwiedzać na rowerach wybierając Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy “Dolina Bobru” czy też Rowerową Obwodnicę Jeleniej Góry.

4. Rezerwat przyrody “Góra Zamkowa” powstał w 1994 roku. Jego celem jest zachowanie wartości przyrodniczych oraz zabytków kultury materialnej. Poza wieloma chronionymi roślinami znajduje się tutaj również Zamek Wleński Gródek.

5. Zamek Wleński Gródek został wybudowany w XII wieku na miejscu dawnego grodu drewniano-ziemnego. Na przestrzeni lat często zmieniał właścicieli i ulegał przebudowom, które całkowicie zmieniły jego charakter. Jego ruiny świadczą jednak o dawnej świetności i są pięknym urozmaiceniem tutejszego krajobrazu.

6. Wzgórze Krzywoustego wznosi się na wysokość 375 metrów nad poziomem morza i stoi w miejscu, gdzie spotykają się rzeki Bóbr i Kamienna. Na jego zboczu stoi wieża widokowa, którą warto odwiedzić, aby podziwiać piękny widok na okolicę.

7. Borowy Jar to obszar idealny na spacer, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za pełnymi niespodzianek szlakami i przyrodą. Czterokilometrowa trasa wiedzie przez strome zbocza oraz skały i głazy w korycie rzeki. Znajdują się tutaj również ruiny legendarnego zamku zbójników średniowiecznych.

8. Wzgórze Gapy wznosi się na 485 metrów nad poziomem morza i jest interesujące ze względu na ciekawe formacje skalne oraz punkty widokowe. Wysokie na ponad dwadzieścia metrów skały przyciągają miłośników wspinaczki, a ponadto na północnym zboczu znajduje się wybudowana jeszcze w XIX wieku strzelnica.

9. Wieża Książęca w Siedlęcinie jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu w całej Europie Środkowej. Została wybudowana w XIV wieku i była wieżą mieszkalną. Znajdują się tutaj piękne polichromie z XIV wieku, które przedstawiają życie dworskie oraz rycerskie.

10. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze jest jednym z najstarszych i najważniejszych obiektów sakralnych w mieście. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1303 roku, a w środku znajduje się portal z XV wieku, renesansowa ambona i stalle i wiele innych sakralnych artefaktów.

11. Miłośnicy historii z pewnością docenią możliwość zobaczenia średniowiecznych murów obronnych w Jeleniej Górze, które powstały w XIV wieku. Kiedyś znajdowały się tutaj również sucha fosa i ogród zoologiczny. Dziś turyści mogą oglądać Basztę Wojanowską, Grodzką i Basztową oraz część murów.

12. Warto wybrać się na spacer po centrum Jeleniej Góry, gdzie ulica okalają budynki i kamienice reprezentujące najróżniejsze style architektoniczne z wielu epok. Uwagę przykuwa szczególnie pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku ratusz, który reprezentuje styl klasycystyczny.

3.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić