Wrocław to miasto, które przyciąga do siebie studentów, oferując im bogatą bazę naukową, oraz turystów, dla których ma wiele atrakcji. Wśród nich natrafić można na Zoo Wrocław, gdzie przyjemnie czas spędzą nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Kilka ciekawych faktów o zoo we Wrocławiu:
1. Zwierzyniec, który obecnie jest zoo, został założony w 1865 roku, tym samym jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce.
2. Turyści mogą przemieszczać się po terenie o powierzchni 33 hektarów. Jest piątym co do wielkości ogrodów zoologicznych w Polsce.
3. W tym zoo jako pierwszym poza Filipinami w 2012 roku nastąpiło wyklucie się syczka filipińskiego,
4. Wrocławskie zoo może poszczycić się sukcesami w hodowli zwierząt, jakimi są hipopotamy karłowate i żyrafy siatkowane.
5. We wrocławskim zoo pod koniec XIX wieku na świat przyszedł tapir malajski. Był to pierwszy raz, kiedy osobnik tego gatunku urodził się w ogrodzie zoologicznym.
6. Zoo przez wiele lat kierowali Hanna i Antoni Gucwińscy, którzy w programie „Z kamerą wśród zwierząt” opowiadali o mieszkańcach zoo. Od 2007 roku tym ogrodem zoologicznym kieruje Radosław Ratajczak.
Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu
7. Najmłodsi goście zoo mogą zobaczyć:
– żywienie zwierząt: latem – od kwietnia do października, zimą – od listopada do marca; niektóre zwierzęta na podwórku mogą być karmione przez zwiedzających. Jedzenie można kupić w maszynach;
– jazda na kucykach dla dzieci latem na Ranczu; dla dzieci poniżej 10 roku życia;
– karmienie można oglądać codziennie.
8. Zoo czynne jest przez cały rok, także w święta.
9. Wrocławskie zoo jest domem dla około 10500 zwierząt reprezentujących około 1150 gatunków, w tym dużych zwierząt, takich jak słonie i małe owady.
10. W zoo mieści się również wrocławskie Afrykarium. To jedyne tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie pokazaniu fauny Afryki. Afrykarium jest domem dla wielu gatunków ryb, hipopotamów, fok afrykańskich, manatów i różnych innych zwierząt związanych z Afryką
11. Zoo Wrocław zlokalizowane jest na tzw. Wielkiej Wyspie przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w dzielnicy Śródmieście i jest częścią osiedla Dąbie.
12. Wrocławskie zoo organizuje „Dreamnight at the ZOO” – Wieczór Marzeń w Zoo, które to wydarzenie skierowane jest do osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ta impreza charytatywna organizowana jest od 1996 roku – wówczas po raz pierwszy to międzynarodowe wydarzenie miało miejsce w Rotterdamie. Wrocławskie zoo urządza je od 2007 roku, wtedy to dzieci, osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i z hospicjum mogą doświadczyć niezapomnianych wrażeń.
Z powodu wciąż trwającej pandemii Wieczór Marzeń w 2021 został odwołany.
13. Wśród atrakcji, których dostarcza wrocławskie zoo, wymienić należy również możliwość obejrzenia filmów: „Szlakiem Ratajszaka”, który opowiada ciekawostki ze świata zwierząt, za przykład biorąc mieszkańców zoo, jego narratorem jest dyrektor zoo, oraz „Zoo od kuchni” – cyklu opowiadającego o pracy opiekunów zwierząt we wrocławskim zoo. Ten drugi film realizowany jest przez ekipę 6×6 Pracownia Sztuki Wizualnej.
14. Na terenie wrocławskiego zoo mieści się 12 pawilonów gotowych do przyjęcia zwiedzających. Poza Afrykarium na pawilony składają się: Akwarium, Krokodylarnia, Małpiarnia, Pawilon Madagaskar, Pawilon Małp Człekokształtnych, Ptaszarnia, Ranczo i Dziedziniec, Sahara, Słoniarnia, Terai, Terrarium ze „Smokami Indonezji” i Motylarnia, Pawilon „KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĄT”.
15. Kompleks ogrodu zoologicznego składa się z 19 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 4,6 tysięcy metrów kwadratowych.
16. Na terenie zoo można podziwiać zabytkową XIX-wieczną zabudowę, a XX-wieczny projekt bramy wejściowej był inspirowany Bramą Brandenburską w Berlinie.
17. Tak samo jako miasto Wrocław, ogród zoologiczny dłużej był we władaniu władz niemieckich niż polskich.
18. Poza sukcesami, jaki są jedyne poza terenem życia narodziny niektórych osobników, w zoo miała miejsce również tragedia – w 2015 roku doszło do śmiertelnego wypadku, kiedy to pracownik sprzątający wybieg został zabity przez tygrysa sumatrzańskiego.
19. Pobliski parking ma miejsca na około 800 pojazdów, w tym 20 miejsc przeznaczonych jest dla autokarów.
20. Dojazd do zoo może odbyć się samochodem, skorzystać można również z tramwajów linii 1, 2, 4, 10 i 16, autobusów linii 145 i 146.