12 Ciekawostek o Krośnickiej Kolei Wąskotorowej

krośnicka kolej wąskotorowa
foto – Autorstwa Krystian Okoń – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27070657

Krośnicka Kolej Wąskotorowa – jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 439 z Milicza do Twardogóry (dawna droga wojewódzka nr 448), na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Krośnice-Wierzchowice.

1. Kolej działa od 25 maja 2013 r. Tabor obsługują parowóz Px48 – 1907 z 1955 r. wyprodukowany w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie oraz lokomotywa spalinowa Wls75-43.

2. Kolejka znajduje się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krośnicach-Wierzchowicach. Na długości ok. 3 km usytuowanych jest 5 stacyjek pośrednich.

3. Podróż zaczyna się i kończy na stacji głównej. Pozostałe stacje to Stacja Pałac Wierzchowice, w pobliżu miejsca, gdzie w XVII w. istniał pałac, Stacja Natura, obejmująca tereny Doliny Baryczy, Stacja Park przy alei dębowej, Stacja Pałac Krośnice, w którym mieści się obecnie Urząd Gminy oraz Stacja Stawy nad Stawami Milickimi.

4. Założenie powstało w XVIII w., gdy Krośnice i Wierzchowice należały do rodu Reichenbachów. W XIX w., już po zmianie właścicieli, wokół pałaców powstały dwa odrębne parki w stylu angielskim.

5. Trasa przejazdu prowadzi wokół barokowej osi widokowej, łączącej niegdyś Pałac w Krośnicach, nieistniejący obecnie pałac w Wierzchowicach i kościół w Wierzchowicach. Oś została odtworzona w 2014 r.

6. Kolejka kursuje w sezonie letnim, mniej więcej od początku maja do początku października. Przejazdy poza sezonem możliwe są jedynie po wynajęciu pociągu.

7. W sezonie 2021 bilet normalny kosztował 22 zł, a ulgowy 15 zł. Ulga przysługuje dzieciom od lat 3, uczniom i studentom do 26 r. życia, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym, po okazaniu stosownej legitymacji. Dzieci do lat 3 mają bezpłatny przejazd. Bilet rodzinny dla rodziców z maksymalnie 3 dzieci kosztował 54 zł.

8. W budynku stacji głównej umiejscowione jest Centrum Informacji Turystycznej, które prowadzi również sklepik z pamiątkami oraz bar kolejowy. Bar czynny jest w poniedziałki, piątki, soboty i niedziele w godz. 12:30-19:30.

9. Przy stacji głównej znajdują się dwie lokomotywy ekspozycyjne Las, polskiej produkcji. Można wejść do ich środka, by zobaczyć elementy wyposażenia, takie jak np. kocioł. Jedna z lokomotyw została przemalowana tak, że przypomina parowóz z filmu animowanego „Tomek i Przyjaciele”.

10. Wśród dodatkowych atrakcji znajduje się kąpielisko (czynne w weekendy w lipcu i sierpniu), wypożyczalnia sprzętu wodnego (czynna w weekendy od końca kwietnia do końca września), strefa zabaw dla dzieci (czynna w weekendy oraz w święta od początku maja do końca września), wiata grillowa (czynna od maja do września) oraz całoroczny plac zabaw.

11. Obiekt posiada dedykowany znaczek turystyczny, stanowiący pamiątkę i potwierdzenie miejsca pobytu turysty. Przedstawia parowóz Px48 – 1907 z 1955 r. wraz z napisami: „Krośnicka Kolej Wąskotorowa Znaczek Turystyczny No 449”.

12. Kolej znajduje się na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić