Zieleniec – jest właściwie częścią miasta Duszniki-Zdrój, jednak oddaloną od niego o ok. 10 km. Położony jest na wschodnim zboczu Gór Orlickich, przy granicy z Czechami. Znajduje się na wysokości 800-960 m n.p.m.
Co warto zobaczyć i zrobić w Zieleńcu? Oto 12 pomysłów.
1. Wieża widokowa na Orlicy
Jest to drewniana wieża zbudowana na kamiennej podstawie. W podstawie tej zorganizowany jest schron dla turystów. Wieża wznosi się ok. 50 m od szczytu Orlicy (1084 m n.p.m.). Ma 25,5 m wysokości, a na poziomie 17,7 m ulokowana jest główna platforma widokowa, z której można podziwiać m. in. Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe czy Masyw Śnieżnika.
2. Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena jest jedną z największych stacji narciarskich w Polsce. Oferuje 22 zróżnicowane trasy zjazdowe, o łącznej długości 23 km. Większość z nich posiada sztuczne oświetlenie. Najdłuższa trasa ma 2800 m długości. Trasy obsługiwane są przez 30 kolei i wyciągów. Ofertę uzupełniają wypożyczalnie i serwisy sprzętu oraz szkoły narciarstwa i snowboardu. Ośrodek posiada również bazę noclegową i gastronomiczną.
3. Nartorama Skyway Express
Kolej kanapowo-gondolowa, która funkcjonuje zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Górna stacja mieści się zaledwie 150 m od schroniska Masarykova Chata w Czechach, na południowo-wschodnim zboczu Šerlicha.
4. Narciarstwo biegowe
Długość tras biegowych po stronie polskiej i czeskiej wynosi w sumie ponad 200 km. Są one zróżnicowane pod względem dystansu i stopnia trudności. Wśród proponowanych tras można wyróżnić m. in. Szczyty Zieleniec (3,5 km), Zieleniec (6 km), Kamień Rubascha – Velka Destna (14 km) czy Kamień Rubascha – Orlica – Masarykova Chata (10,14 km)
5. Family Bike Park Zieleniec
Obejmuje 5 tras rowerowych o łącznej długości ok. 9 km. Znajdują się na stokach Gryglówki i Nartoramy. Na górę rowerzystów wywozi kolej linowa. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni. Przy obiekcie znajduje się pensjonat Gryglówka, bar i plac zabaw dla dzieci.
6. Disc Golf Park
Pole do gry w nietypową wersję golfa, która polega na trafianiu dyskiem do kosza zamiast piłką do dołka. Zasady gry podobne są do tradycyjnego golfa. Pole w Zieleńcu ma 9 takich „dołków” oraz wyposażone jest w specjalne maty rozbiegowe ze sztucznej trawy i kosze. Disc Golf Park mieści się na stokach Gryglówki i Winterpolu. Łączna długość toru wynosi 966 m, a gra trwa od 60 do 90 minut.
7. Trasy rowerowe Singletrack Glacensis
Trasy rowerowe Singletrack Glacensis w pobliżu Zieleńca wchodzą w skład tras Singletrack Glacensis Ziemi Kłodzkiej, które obejmują 23 pętle o łącznej długości 260 km. W pobliżu Zieleńca znajdują się 4 pętle: Orlicka, Sołtysia, Widokowa i Gajowa. Trasy przygotowane zostały dla uczestników w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej.
8. Pomnik Heinricha Rübartscha
Znajduje się przy początku szlaku wiodącego na Orlicę. Rübartsch (1852-1930) był potomkiem czeskich uchodźców i prekursorem turystyki i narciarstwa w Zieleńcu. W 1882 r. wybudował 16-metrową wieżę widokową na Orlicy, a obok postawił gospodę. Na początku XX w. pobudował tam schronisko górskie Hohe Mense-Baude. Wygląd Rübartscha spowodował, że przylgnął do niego przydomek Liczyrzepy z Orlicy.
9. Rezerwat przyrody Torfowisko
Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem stanowi relikt epoki lodowcowej, a jego obszar zajmuje ok. 232 ha. Przez rezerwat prowadzi zielony szlak turystyczny oraz ścieżka dydaktyczna obejmująca 6 stacji i wieżę widokową. Poruszanie się po grząskim terenie ułatwiają drewniane kładki. Wśród roślinności na uwagę zasługuje brzoza karłowata, która ma tu jedno z trzech swoich stanowisk w Polsce.
10. Dusznicki Express
Dusznicki Express jest kolejką turystyczną, która kursuje od wiosny do jesieni. W ofercie znajduje się trasa po Dusznikach, a także do Zieleńca, do Karłowa i w pobliżu rezerwatu Torfowisko. W trakcie wycieczki przewidziany jest czas wolny na zwiedzanie poszczególnych atrakcji.
11. Kościół pw. św. Anny w Zieleńcu
Murowana, neoromańska świątynia z początku XX w. Niegdyś była najwyżej położonym kościołem w całych Prusach, a obecnie jest najwyżej położonym kościołem w Sudetach. Do najcenniejszego wyposażenia należą: chrzcielnica, drewniane rzeźby, ołtarz główny i ambona oraz obrazy olejne z XIX w. i początku XX w.
Zieleniec – Ciekawostki
Zieleniec wyróżnia się na mapie Polski specyficznym mikroklimatem, który zbliżony jest do alpejskiego. Ma on wpływ na zwiększoną produkcję czerwonych krwinek, co przekłada się na lepszą regenerację organizmu.
Zieleniec był początkowo wsią o nazwie Grunewald. Została ona założona w 1719 r. na terenie lasów królewskich. Zasadźcą miał być ponoć czeski dezerter Grun. Według innych źródeł wieś założyli królewscy leśnicy, tudzież miała to być huta żelaza założona przez Zimmermana, radcę z Duszników.
Od XIX w. zaczął się rozwój turystyki w tym rejonie. W okresie międzywojennym istniał tu kompleks sportów zimowych i 5 schronisk. Po II wojnie światowej i wcieleniu tych terenów do Polski, miejscowość przeżyła kryzys. W latach 50. XX w. Zieleniec został przyłączony do Duszników-Zdroju. Ponowny rozkwit miejscowości nastąpił w latach 70. XX w.