fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Duszniki-Zdrój jest miasteczkiem liczącym niecałe 5000 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w powiecie kłodzkim. Jest także jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości na Dolnym Śląsku.

KRÓTKA HISTORIA MIASTA
Jak na miejscowość uzdrowiskową, Duszniki-Zdrój bardzo szybko otrzymały prawa miejskie, nastąpiło to dokładnie w 1346 roku. Na początku XVII wieku wzniesiono Młyn Papierniczy. Natomiast w XVIII wieku miejscowość zyskała popularność ze względu na swój aspekt uzdrowiskowy. Specyfikację tutejszych wód opisał chemik Johann Gotfried Morgenbesser w książce, przetłumaczonej na język polski, pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”. Miasto zostało włączone do Polski po II wojnie światowej.

JAKIE SĄ ATRAKCJE W DUSZNIKACH-ZDROJU?

1. Góry
Miejscowość położona jest w pobliżu trzech pasm górskich – Stołowych, Orlickich i Bystrzyckich. Zatem turyści znajdą tutaj wiele interesujących szlaków.

2. Torfowisko pod Zieleńcem Obszar rezerwatu składa się ze ścieżki edukacyjnej, na której rozmieszczono tablice informujące o tutejszej faunie i florze. Na torfowisku wznosi się wieża widokowa, wyznaczono również miejsca na obozowiska. Całość może przypominać krajobraz tajgi syberyjskiej.

3. Disc Golf Pole do tej gry składa się z 10 „dołków”. Całość przypomina klasycznego golfa, ale zamiast piłeczki jest specjalny dysk, a zamiast dołka specjalny kosz.

4. Dusznicki Express
Pojazd przypominający typową kolejkę, która przewozi turystów po całym mieście i okolicach, co pozwala zobaczyć sporą część regionu.

5. Muzeum Papiernictwa
Muzeum zostało otwarte w 1968 roku w dawnym Młynie Papierniczym. Podejmowane są starania, aby ten zabytkowy budynek umieścić na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prezentowane wystawy pokazują, jak wyglądała produkcja papieru od czasów średniowiecza. Po kolei eksponowane są następne fazy produkcji oraz rozwój tej dziedziny.

6. Teatr Zdrojowy
Miejsce, gdzie w 1826 roku koncertował najwybitniejszy polski pianista – Fryderyk Chopin. To wydarzenie dało impuls do zorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Pierwszy taki festiwal przygotowano zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku.

7. Park Zdrojowy
To właśnie w tym parku znajduję się wspomniany Teatr. Urokliwy klimat ogrodu przyczynia się do częstych odwiedzin turystów i przebywających w Dusznikach-Zdroju kuracjuszy. Można tu znaleźć pomniki Chopina, źródełka wód mineralnych czy interesującą fontannę. Ponadto w parku jest swoisty Kalendarz Kwiatowy. Każdego dnia ogrodnik zasadza rośliny tak, aby przedstawiały aktualną datę.

8. Szlak murali
W mieście można natrafić na murale, które są pozostałością festiwalu Wszelkie Przejawy Artyzmu. Dzięki temu tworzą dodatkową atrakcję jaką mogą się pochwalić Duszniki-Zdrój.

KILKA PROPOZYCJI MIEJSC NOCLEGOWYCH W DUSZNIKACH-ZDROJU
Co roku do miasta przyjeżdża sporo turystów i kuracjuszy. Z tego względu oferta noclegowa jest tutaj rozszerzona. Przedstawiamy najbardziej cenione przez klientów ośrodki.

Hotel Impresja
Ul. Zielona 19, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 74 866 95 95
Email: biuro@impresja.net

„Duże, przestronne pokoje, wygodne łóżka, obszerna łazienka. Czysto. Wyposażenie pokoju całkowicie zadowalające. Cena optymalna do poziomu usług. Polecam.”

Orlicka Skała
Zieleniec 3a, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 74 865 58 99
Email: rezerwacja@orlickaskala.pl

„Przestronne pokoje, w cenie wymiana codzienna ręczników, woda do picia, herbata i kawa, a na powitanie wino białe. Okolica nastawiona na narty, więc warto tam wybrać się zimą. Wszelkie atrakcje są oddalone o kilkanaście kilometrów, więc trzeba dojechać, najlepiej samochodem.”

Złote Modrzewie
Miejska Górka 11, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 600 471 607
Email: noclegi@zlotemodrzewie.pl

„Pełne uroku i fantastycznych gospodarzy miejsce, nowoczesne i bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi, serdecznie polecam.”

“Za kinem” Pokoje gościnne
Ul. Mickiewicza 11, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 883 310 353
Email: pokoje@zakinem.pl

„Pani właścicielka przemiła, pomocna i sympatyczna. Pokoje bardzo ładne, przytulne z łazienkami. Kuchnia przestronna i dobrze wyposażona. Na pewno jeszcze tu wrócimy.”

OFERTA GASTRONOMICZNA W DUSZNIKACH-ZDROJU
Podobnie jak hotele, ważną częścią wakacji są miejsce z dobrym jedzeniem.

Restauracja Dobre Smaki
Ul. Zielona 1, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 74 866 91 75
Email: dobre.smaki@op.pl

„Polecamy! Super jedzenie podane w ciekawej formie. Miejsce i lokalizacja również godne polecenia. Bardzo chętnie wrócimy tam ponownie.”

Dzień Dobry Cafe
Ul. Juliusza Słowackiego 1/1c, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 607 937 934

„Urocza kawiarenka, w starym rynku miasta, w zabytkowej kamienicy. Obsługa przemiła i cierpliwa. Kawy i ciasta przesmaczne.”

Hospoda Česká
Ul. Zdrojowa 13, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 732 934 600

„Pyszne dania, ogromne porcje. Zje dorosły, dzieci też znajdą coś dla siebie. Czeskie piwo ciemne pyszniutkie. Wrócimy jeszcze na pewno.”

Restauracja Eden
Ul. Wojska Polskiego 4C, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 74 866 01 53

„Znakomite pierogi, perfekcyjnie zbalansowane smakowo i ze wszech miar godne polecenia. Pizza na doskonałym cieście, ze smacznymi dodatkami. Polecam wszystkim zainteresowanym smacznym i nie drogim posiłkiem.”

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like