Duszniki-Zdrój 🗺️ Top 13 Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Duszniki-Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska. Wśród turystów doceniane jest za swoje wspaniałe umiejscowienie w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej i otoczeniu dwóch pasm górskich: Gór Bystrzyckich i Gór Sowich. Są to tereny, które idealne sprawdzą się na długie, piesze wycieczki, a samo miasteczko stanowi świetną bazę wypadową w nieco bardziej oddalone części województwa dolnośląskiego.

1. Uzdrowisko i Park Zdrojowy

Duszniki-Zdrój to miasteczko o charakterze uzdrowiskowym, które od dziesięcioleci było doceniane ze względu na swój specyficzny mikroklimat. Znajduje się tu kilka sanatoriów, które prowadzą zabiegi i rehabilitacje leczące dolegliwości ze strony układu oddechowego, schorzenia kostne i reumatologiczne oraz problemy kardiologiczne. Każdy turysta może odwiedzić tutejszą Pijalnię Wód Mineralnych, a także piękny, rozległy Park Zdrojowy, w którym umieszczono miejsca do odpoczynku, podświetlane fontanny, rabaty kwiatowe i piesze alejki spacerowe.

2. Muzeum Papiernictwa

Jedną z najciekawszych atrakcji Dusznik-Zdroju jest Muzeum Papiernictwa, które umieszczone zostało w szesnastowiecznym młynie papierniczym – ciekawostką jest, że to jedyny tego typu zachowany zabytek w całym kraju! To miejsce, w którym poznać można niezwykłą historię papieru, już od czasów jego wynalezienia. Na wystawie znajdują się m.in. urządzenia do wytwarzania i obróbki papieru, arkusze pochodzące sprzed setek lat, banknoty z całego świata, a także pamiątki związane z historią i rozwojem papiernictwa na terenie Dolnego Śląska.

3. Dworek im. Fryderyka Chopina

Dworek im. Fryderyka Chopina to w rzeczywistości gmach Teatru Zdrojowego, który niemal 200 lat temu gościł właśnie słynnego artystę. Piękny, zabytkowy budynek powstał na początku XVIII wieku i do dziś zachwyca swoją architekturą oraz doskonałym wkomponowaniem w zieleń Parku Zdrojowego. W Dworku do dziś odbywają się liczne koncerty, spotkania artystyczne, wernisaże i spektakle. Najważniejszym wydarzeniem tego miejsca, które co roku przyciąga tysiące turystów z całej Europy, jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chopinowskiej – najstarszego festiwalu chopinowskiego na świecie.

4. Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju (około 15km od Dusznik-Zdroju) to niewielki skansen, który skupia się na kolekcjonowaniu pamiątek po dawnych zawodach. W kilku drewnianych, zabytkowych chatach znajdują się ekspozycje związane m.in. z tkactwem, garncarstwem, szewstwem i kowalstwem. W muzeum umieszczono także narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku oraz akcesoria kuchenne. Całość wystawy uzupełnia bogata kolekcja dolnośląskich strojów ludowych, a także niewielka ekspozycja sztuki użytkowej i regionalnej.

5. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Podczas zwiedzania Kudowy-Zdroju z pewnością warto wybrać się do tutejszej Kaplicy Czaszek – budowli unikalnej na skalę całej Europy Środkowej. Nekropolia stworzona została pod koniec XVIII wieku: do jej budowy użyto ludzkich szczątek, które pochodziły z grobów ofiar wojen i epidemii trawiących przed wiekami Dolny Śląsk. Ściany świątyni wyściełane są ludzkimi czaszkami i kośćmi, których jest tu niemal 3 tysiące. To jednak nie wszystko – pod kaplicą znajdują się ogromne piwnice i krypty, w których może znajdować się dziesięciokrotnie więcej ludzkich szczątek.

6. Park Narodowy Gór Stołowych

Duszniki-Zdrój leżą u samych wrót Parku Narodowego Gór Stołowych, który nie bez powodu uznawany jest za jedną z najpiękniejszych części całych Sudetów. Na terenie całego parku znajdują się monumentalne formacje skalne, ciekawe labirynty, groty i szczeliny, które udostępnione zostały dla zwiedzających. Do największych atrakcji tego obszaru zaliczyć można Błędne Skały oraz szczyt Szczelińca Wielkiego. Poza wieloma szlakami pieszymi wyznaczono tu również 5 długich tras rowerowych o różnym poziomie trudności, a także szlaki do uprawiania narciarstwa biegowego i wiele tras wspinaczkowych.

7. Polanica-Zdrój

Podczas pobytu w Dusznikach-Zdroju warto wybrać się do innego miasteczka uzdrowiskowego w tym regionie: Polanicy-Zdroju. Kameralna miejscowość zachwyca swoją zabytkową architekturą, a także specyficznym mikroklimatem, który wykazuje dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Turyści mogą tu zwiedzić zadbany Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Teatrem Zdrojowym, Park Szachowy (z ogromną planszą do gry w szachy), dziewiętnastowieczny, gotycki Zamek na Leśnej Skale, a także kilka miejsc o charakterze rekreacyjnym (m.in. FunPark i tory saneczkowe w Centrum Aktywnego Wypoczynku “Góralka”).

8. Park Rowerowy “Zieleniec”

Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach z pewnością powinni odwiedzieć Park Rowerowy “Zieleniec”, który położony jest na obszarze dwóch kompleksów wypoczynkowych: Nartoramy i Gryglówki. Na łagodnym stoku górskim rozłożono łącznie aż 9 kilometrów tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Goście obiektu mogą skorzystać tutaj z wypożyczalni rowerów oraz z prywatnych lekcji z instruktorami, którzy prowadzą zajęcia nauki jazdy na rowerze dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

9. Skansen Dawnych Sprzętów

Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach (ok. 20 kilometrów od Duszników-Zdroju) jest zewnętrznym muzeum, w którym znajdują się różne sprzęty – najstarsze z zabytków pochodzą jeszcze z XVII wieku. Na ekspozycjach umieszczono m.in. militaria, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie i maszyny rolnicze, numizmatykę, zabytki techniki oraz kolekcje tematyczne (np. pamiątki myśliwskie, biżuterię, skamieliny i minerały, widokówki). Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi, które odwiedzają Skansen Dawnych Sprzętów, jest miniaturowy ogród zoologiczny w formie folwarku, który zamieszkują jelenie, sarny, kozy, świnie, a także wiele gatunków dzikiego i hodowlanego ptactwa.

10. Park Dinozaurów w Karłowie

Dużą atrakcją w okolicach Dusznik-Zdroju jest Park Dinozaurów w Karłowie (ok. 11 kilometrów odległości). Niewielki park ma powierzchnię niespełna jednego hektara, na którym ustawiono ogromne, realistyczne modele pradawnych gadów – łącznie znajduje się ich tu aż 30! Na wizytę w Parku Dinozaurów warto zarezerwować sobie całe popołudnie: poza modelami znajdują się tu place zabaw, miejsca do odpoczynku oraz punkty gastronomiczne.

11. Twierdza Kłodzko

Punktem obowiązkowym zwiedzania tej części województwa dolnośląskiego jest wizyta w Twierdzy Kłodzko – ogromnej fortyfikacji, która wybudowana została na przełomie XVII i XVIII wieku. Przez dziesięciolecia było to miejsce, które chroniło okoliczne tereny przed atakami z zewnątrz. Łącznie obwarowania zajmują powierzchnię 30 hektarów i składają się z Twierdzy Głównej, pozostałości po murach miejskich, polowych fortyfikacji i pomocnicznej twierdzy na Owczej Górze. Część obiektu udostępniona jest dla turystów, a zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika. Grodzisko warto odwiedzić pod koniec lata – odbywają się tu wówczas Dni Twierdzy Kłodzko, którym towarzyszą pokazy, rekonstrukcje bitew, jarmarki, koncerty i wydarzenia plenerowe.

12. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej (około 30km od Dusznik-Zdroju) umiejscowione jest jedyne w całej Polsce Muzeum Filumenistyczne, w całości poświęcone historii ognia. Znajduje się tu niecodzienna kolekcja zapałek i etykiet po zapałkach (około 500 tysięcy obiektów) oraz zapalniczek z całego świata (około 1,5 tysiąca eksponatów). Ekspozycja prezentuje w ciekawy sposób odkrycie i wykorzystanie ognia przez ludzkość, a także przykłady jego użycia na przestrzeni wieków i epok. Dodatkowo w muzeum umieszczono wystawę poświęconą historii miasta i całego regionu, a także niewielką wystawę twórczości polskiego ilustratora Andrzeja Mleczko.

13. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracje

Dolnośląska kuchnia jest bardzo różnorodna: w całym regionie spróbować można wielu ciekawych potraw, takich jak “czarne” gołąbki krużewnickie, gęsty żur z jajkiem i kiełbasą, peklowane mięsa podawane z kluskami śląskimi oraz regionalne wersje pierogów. W Dusznikach-Zdroju funkcjonuje wiele restauracji, które specjalizują się w serwowaniu kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej. Wśród lokali o najlepszych opiniach wyróżnić można:

Dobre Smaki – restauracja, która swoje potrawy opiera na tzw. filozofii “slow food”, a tym samym serwuje dania przygotowywane wyłącznie ze świeżych, zdrowych i naturalnych składników. Podawane są tu dania na bazie ryb i owoców morza, potrawy mięsne, zupy i desery. Lokal oferuje także bogaty wybór doskonałych win, a wykwalifikowana obsługa pomaga w dopasowaniu trunku do wybranych pozycji z menu.

Karczma Bławatek – miejsce, w którym spróbować można tradycyjnej kuchni dolnośląskiej. Serwowane są tu m.in. mięsa (w tym pyszny schab sołtysa), świeżo wyławiane z okolicznych rzek pstrągi oraz lokalna wersja gulaszu zbójnickiego.

Bistro Paradise – niewielki, kameralny lokal z klimatycznym ogródkiem piwnym. W bistro serwowane są tradycyjne pierogi, dania mięsne oraz szybkie przekąski, a także różnorodne piwa i napoje gorące.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić