Karłów – Atrakcje Turystyczne 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść

fotografia – Pixabay

Jedną z najpopularniejszych małych miejscowości na Dolnym Śląsku jest Karłów. Swoją sławę zawdzięcza ciekawemu położeniu na południu Kotliny Kłodzkiej, w Górach Stołowych, tuż obok Szczelińca Wielkiego. Jako gmina dworska Karłów został założony w 1730 roku przez ostatniego męskiego potomka Habsburgów.

Pod koniec XVIII wieku na polecenie króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma II, wzniesiono fort, zwany dziś Fortem Karola. Kolejny pruski fort powstał za Szczelińcem Małym i nazywany jest Baterią nad Pasterką. Inżynierem, który nadzorował wówczas ich powstawanie był Bonwentura von Rauch, w w pracach nad fortami brał udział również jego syn, który został po latach pruskim ministrem wojny. Jak widać, doświadczenia z Karłowa przydały mu się później w dalszej karierze.

Na początku swojego istnienia Karłów był zamieszkiwany głównie przez Czechów, a sama wieś została włączona do Polski dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy to jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.

Czerwony Główny Szlak Sudecki prowadzi przez Błędne Skały, czyli ciasne labirynty skalne, które zwodzą turystów i niejednokrotnie zmuszają ich do przeciskania się przez bardzo wąskie przejścia. Wejście na teren skalnych labiryntów jest płatne, ale stanowią one jedyną w swoim rodzaju atrakcję okolicy, którą warto odwiedzić.

Z kolei żółty lub niebieski szlak pieszy prowadzi aż do Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego wzniesienia Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Znajdziemy tu interesujące formy skalne, platformy widokowe i schronisko, a na sam szczyt wzniesienia prowadzi sześćset osiemdziesiąt kamiennych stopni, które zbudowano w tym miejscu w XVIII wieku.

Przez Karłów przebiega Droga Stu Zakrętów, czyli niesamowicie malownicza trasa z Radkowa do Kudowy Zdrój, na której można podziwiać Fort Karola z olśniewającym widokiem na Góry Stołowe, Radkowskie Skały i Skalne Grzyby.

Okolice Karłowa to świetne tereny dla wielbicieli pieszych wycieczek, a także miłośników jazdy na rowerze. Zimą z kolei ściągają tutaj narciarze, na których czeka pięćdziesiąt kilometrów tras biegowych. Miejscowość ta jest więc idealnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas aktywnie.

4.7/5 - (18 votes)
1 comment
  1. w karłowie jest o tyle dobrego, że wchodzimy i schodzimy praktycznie w tym samym miejscu. jeden gigantyczny parking przed szlakiem. Ładnie prosto i wygodnie. Także gorąco polecam i pozdrawiam Robert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić