5 Wyjątkowych Atrakcji dla Dzieci w Szklarskiej Porębie 🗺️

wodospad szklarki
źródło: Drozdp / Wikipedia

Szklarska Poręba to malownicze miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim. Jest usytuowane w dolinie rzeki Kamiennej i właściwie z każdej strony otoczone przez góry. Nic zatem dziwnego w tym, że dla wielu osób to wyjątkowe miasto stanowi idealną destynację turystyczną zarówno na długi urlop, jak i krótki wypad na łono natury. Oferta turystyczna jest doskonale rozbudowana i nie brakuje również zachwycających atrakcji dla najmłodszych gości. Które miejsca cieszą się największym uznaniem wśród dzieci? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zamek Chojnik

zamek Chojnik
foto – Autorstwa Piotr Klementowski / Wikipedia

To wyjątkowa atrakcja dla wszystkich małych i dużych miłośników historii. Zabytkowy zamek Chojnik znajduje się w pobliskiej Jeleniej Górze, a jego historia sięga drugiej połowy XIV wieku. W kolejnych latach był kilkukrotnie modyfikowany i rozbudowywany według panujących wówczas trendów architektonicznych. Nie obeszło się jednak bez przykrych incydentów, w tym pożaru, który wybuchł po uderzeniu pioruna w XVII wieku. Na przestrzeni dziejów znajdowała się tutaj gospoda, schronisko, a następnie siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Z miejscem wiążą się również lokalne legendy, które doskonale pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Wizyta w tym miejscu z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem oraz możliwością przeniesienia się do dawno minionych już czasów.

2. Kolej Izerska

kolej izerska
foto – Autorstwa (GRAD) / Wikipedia

Kolej Izerska to bez wątpienia idealna propozycja dla rodzin podróżujących z dziećmi, a także wyjątkowo wygodny sposób na zwiedzanie pięknych okolic. Linia znajduje się pomiędzy Szklarską Porębą a czeskim miastem Korenov. Nie ma co do tego wątpliwości, że to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w tym regionie i nic dziwnego w tym, że cieszy się ogromną popularnością. Dla małych dzieci taki rodzaj zwiedzania stanie się niezapomnianą przygodą i źródłem wielkiej ekscytacji. Warto dodać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to trasa przeznaczona wyłącznie do transportu ciężkich materiałów. Słusznie stwierdzono jednak, że ma znacznie większy potencjał, który warto wykorzystać zupełnie inaczej.

3. Wodospad Szklarki

wodospad szklarki
źródło: Drozdp / Wikipedia

Wodospad Szklarki to nie lada atrakcja w polskich Karkonoszach. Jest drugim co do wysokości wodospadem w tym regionie Polski i liczy sobie nieco ponad 13 metrów wysokości. Stanowi cześć Karkonoskiego Parku Narodowego. Dla turystów przygotowano obszerną platformę widokową, która umożliwia podziwiania tego cuda natury z doskonałej perspektywy. Ta wyjątkowa atrakcja każdego roku przyciąga rzesze turystów z różnych zakątków świata. Wiele osób przychodzi tutaj, żeby wykonać piękne fotografie. Dla małego dziecka tak wielka ilość wody spadającej szeroką kaskadą również będzie stanowiła nie lada atrakcję.

4. Chybotek

chybotek
Chybotek w Szklarskiej Porębie / foto – Autorstwa © Mateusz War. / Wikimedia

Chybotek to kolejna atrakcja w Szklarskiej Porębie, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych. Znajduje się nieopodal wodospadu Szklarki i jest zadziwiającą formacją skalną. Zyskała popularność przede wszystkim ze względu na fakt, iż głaz można własnoręcznie rozkołysać. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

5. Leśna Huta

fot. fb.com/lesnahuta

Leśna Huta znajduje się przy ulicy Kołłątaja 2 w Szklarskiej Porębie. To wyjątkowe miejsce, w którym będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii hutnictwa oraz specyfiki tej branży. Podczas wizyty będzie można przyglądać się procesowi powstawania różnych szklanych form, co trzeba przyznać, jest niezwykle ekscytującym i spektakularnym widowiskiem. Ta klimatyczna pracownia jest atrakcją, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest otwarta przez siedem dni w tygodniu od 10:00 do 18:00, z wyjątkiem niedzieli. Wówczas pracownia otwarta jest do godz. 15:00. Warto dodać, że z samego centrum miasta dojdziemy do Leśnej Huty czarnym szlakiem.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić