Pierwsza podróż samolotem – jak ją zaplanować?

Jeśli wybierasz się w swoją pierwszą podróż samolotem, możesz czuć radość i ekscytację, ale normalnym uczuciem są również różne obawy i wątpliwości. Jak należy się przygotować? Co ze sobą zabrać i czego spodziewać się na lotnisku, podczas lotu i już po wylądowaniu? Przeczytaj i dowiedz się, o czym trzeba pomyśleć przed podróżą samolotem.

Rezerwacja biletów

Niezależnie od celu podróży, musisz wcześniej zarezerwować bilety. Najwygodniej zrobić to online, można też skorzystać z pomocy biura podróży. Warto wiedzieć, że ceny lotów mogą być naprawdę różne w zależności nie tylko od przewoźnika czy ale też np. od daty wylotu czy momentu ich zakupu. Warto więc śledzić na bieżąco różne opcje, aby wybrać tę najkorzystniejszą cenowo.

Jak się przygotować?

Odpowiednio wcześnie upewnij się, że masz aktualny paszport, a także inne dokumenty takie jak wiza czy szczepienia, jeśli są one wymagane w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe schorzenia, albo jesteś w ciąży, warto też zasięgnąć porady lekarza, czy nie masz przeciwwskazań do latania samolotem. W przypadku, kiedy planujesz zabrać ze sobą więcej rzeczy, zorientuj się jakie zasady mają w tej kwestii wybrane linie lotnicze i ile trzeba będzie dopłacić za dodatkowy bagaż. Ważne rzeczy, takie jak dokumenty czy leki spakuj do bagażu podręcznego.

Dojazd na lotnisko

Ważną kwestią, którą warto przemyśleć wcześniej, jest sposób dotarcia na lotnisko. Jeśli mamy niedaleko, można z powodzeniem skorzystać z taksówki, a w większych miastach czasem do dyspozycji jest też komunikacja miejska lub specjalne autobusy czy pociągi, które dowiozą nas na lotnisko. Często zdarza się jednak, że musimy najpierw dojechać do innego miasta. Wtedy zazwyczaj decydujemy się na podróż własnym samochodem, dla którego musimy znaleźć parking lotnisko na szczęście jest miejscem, gdzie takich opcji jest dużo, na pewno wiec bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego w okolicy.

Jak wygląda podróż?

Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześniej, aby na spokojnie przejść przez odprawę. Nie zapomnij biletu i dokumentów. Jeśli wybierasz się daleko, musisz przygotować się na wielogodzinne siedzenie. Możesz wziąć ze sobą niewielką poduszkę, słuchawki czy coś do czytania, aby umilić sobie czas. Podczas lotu słuchaj poleceń obsługi, a jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania, najlepiej zwrócić się z nimi bezpośrednio do personelu pokładowego. Szczególnie starannie przemyśl całą podróż, jeśli po drodze czekają Cię przesiadki. Warto wtedy mieć spory zapas czasu, ponieważ samoloty bywają opóźnione, a na lotniskach w nieznanych miastach łatwo się zgubić.

Po wylądowaniu

Po przylocie na miejsce zaczekaj na odbiór bagażu, następnie możesz opuścić lotnisko. Dobrze będzie zawczasu przemyśleć, jak to zrobić. Można zorientować się, czy w danym miejscu organizowane są transfery do Twojego hotelu. Inną opcją jest wynajęcie samochodu na miejscu. Można to sprawnie załatwić przez internet, podając miejsce, gdzie będziesz chciał odebrać auto, np. Berlin Brandenburg parking przy lotnisku, a zamówiony pojazd już będzie na Ciebie czekać o ustalonej godzinie.

Podróżowanie samolotem może być przyjemne i wygodne, o ile z odpowiednim wyprzedzeniem przygotujemy to, co niezbędne i przemyślimy kilka kwestii, jak np. dojazdy na i z lotniska. Nie warto zostawiać tematu na ostatnią chwilę, szkoda bowiem psuć sobie przyjemność z tak ciekawego doświadczenia jakim jest pierwszy lot, niepotrzebnym stresem.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić