13 Ciekawostek o Zamku na Hradczanach 🏰

hradczany
foto – Pixabay

Zamek na Hradczanach w Pradze – dawna siedziba królów czeskich. Zwany jest również Zamkiem Praskim.

1. Obiekt zajmuje powierzchnię ok 70 tys. m2 i według Księgi rekordów Guinnessa jest „największym ciągłym kompleksem zamkowym na świecie”.

2. Zamek powstał prawdopodobnie ok. 880 r. n.e. z inicjatywy księcia Borzywoja I z dynastii Przemyślidów. Został wybudowany na pagórku o nazwie Żiżi (czes. Žiži), miejscu tradycyjnych zgromadzeń plemiennych i składania ofiar pogańskim bogom.

3. Obiekt składa się z zespołu pałaców i kościołów wybudowanych w różnych stylach architektonicznych. Wśród nich znajdują się Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża, Kaplica Wszystkich Świętych, stary i nowy pałac królewski, belweder królowej Anny, oraz płac Lobkovicki. Zabudowę uzupełniają wieża Daliborka, wieża prochowa Mihulka, Złota Uliczka oraz ogrody Jelení příkop (Jeleni Rów).

4. Stary zamek królewski w wersji kamiennej powstał w XII w. z inicjatywy księcia Soběslava. Był siedzibą książąt i królów czeskich do XVI w. Znajdują się tam m. in. kaplica Wszystkich Świętych i sala władysławowska, wybudowana za panowania Władysława II Jagiellończyka.

5. W Katedrze św. Wita odbywały się koronacje królów i królowych czeskich. Ponad Złotą Bramą, historycznym wejściem do katedry, znajduje się skarbiec czeskich insygniów koronacyjnych, z gotycką koroną św. Wacława. W Katedrze pochowani są monarchowie, patroni i arcybiskupi czescy.

6. Przy Katedrze św. Wita znajduje się Wielka Wieża Południowa, która wznosi się na wysokość ok. 100 m. Ponad 280 stopni prowadzi na taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. Na wieży znajduje się ponadto największy dzwon w Czechach, Zygmunt, z 1549 r. Waży ok. 15 ton.

7. Złota uliczka była prawdopodobnie zamieszkiwana w dawnych czasach przez złotników pracujących dla skarbu państwa i niegdyś nazywała się Złotnicza. W domu pod nr 22 w latach 1916-1917 przebywał pisarz Franz Kafka.

8. W Bazylice św, Jerzego znajduje się drewniany grobowiec księcia czeskiego Wratysława I z dynastii Przemyślidów. Był on ojcem św. Wacława, patrona Czech i męczennika. Na terenie Bazyliki organizowane są obecnie wystawy czasowe.

9. Bilet normalny, obejmujący stary pałac królewski, Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę i Katedrę św. Wita, kosztuje 250 koron czeskich, czyli ok. 46-47 zł, bilet ulgowy 125 koron czeskich, czyli ok. 23-24 zł, a rodzinny 500 koron czeskich, czyli ok. 92-93 zł.

10. Wstęp na wieżę widokową w Katedrze św. Wita kosztuje 150 koron czeskich (ok. 27-28 zł) w przypadku biletu normalnego, 80 koron czeskich (ok. 14-15 zł) w przypadku biletu ulgowego oraz 300 koron czeskich (ok. 55-56 zł) w przypadku biletu rodzinnego.

11. Ulga obejmuje dzieci i młodzież do lat 16, uczniów szkół średnich i studentów do lat 26 oraz seniorów od lat 65. Bilet rodzinny obejmuje 2 osoby dorosłe i od 1 do 5 dzieci. Dzieci do lat 6 obowiązuje wstęp wolny. Posiadacze biletu na Zamek Praski mogą również zwiedzić Muzeum Mostu Karola bez ponoszenia dodatkowych opłat.

12. Zamek Praski od 1918 r., czyli od uzyskania niepodległości przez ówczesną Czechosłowację, pełni funkcję siedziby prezydenta państwa. Od podziału Czechosłowacji rezyduje tu prezydent Czech. Gdy jest obecny na zamku, flaga na maszcie jest podniesiona.

13. W 1992 r. zamek na Hradczanach znalazł się wraz z innymi obiektami na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako zabytkowe centrum Pragi.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić