Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie na terenie Gór Stołowych, które są częścią Sudetów. Ma on wysokość 922m n.p.m., tym samym został wpisany do Korony Gór Polski, czyli zestawienia najwyższych wzniesień poszczególnych pasm górskich. Szczeliniec Wielki to także jedna z największych atrakcji regionu. Malownicza trasa, a także widok, który rozciąga się ze szczytu góry, przyciąga turystów i miłośników górskich wędrówek z całej Polski.
1. Szczeliniec Wielki znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, który powstał w 1993 roku. Cały obszar parku zajmuje powierzchnię 63 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie można spotkać liczne gatunki ptaków, lisy, borsuki, łasice, jelenie i sarny.
2. Szczeliniec Wielki nazywany jest również Siennicą, Stołowcem, Strzaskanym i Spękanym.
3. Na wysokości 919m n.p.m. znajduje się taras widokowy zwany “Fotelem Pradziada”. Nazwa pochodzi od wysokiej skały, która kształtem przypomina właśnie fotel lub kamienny tron. Z platformy rozciąga się wspaniały widok na okoliczne miejscowości, góry i lasy.
4. Góra powstała w okresie kredy (około 100 milionów lat temu) i ma pochodzenie morskie – wówczas teren ten zalany był przez ogromne morze. Większość skał i nasypów górskich jest stworzona z piaskowców.
5. Szczeliniec Wielki słynie ze swojego specyficznego krajobrazu, który przyciąga tu turystów. Góra jest spękana i wyżłobiona wieloma korytarzami, jaskiniami i wąwozami, do których należą słynne Piekiełko i Diabelska Kuchnia. Wiele piaskowych skał przyjmuje fantazyjne, przypominające sylwetki zwierząt kształty. Zobaczyć tu można skały o nazwach Wielbłąd, Pies, Żółw, Sowa i Mamut.
6. Ciekawostką jest, że w wąwozie Piekiełko nakręcono kilka scen z filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
7. Najbardziej malowniczym szlakiem, który wiedzie na szczyt góry jest stroma, kręta droga, na której ustawiono 665 schodów. Dokonał tego burmistrz pobliskiego miasta w 1817 roku, który był także jednym z pierwszych przewodników turystycznych po tym regionie.
8. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych spotkać można dziko żyjące muflony. Jest to sprowadzony z Korsyki (francuskiej wyspy na Morzu Śródziemnym) gatunek dzikiej owcy, która charakteryzuje się ogromnym, spiralnym porożem.
9. Dużą atrakcją turystyczną w pobliżu Szczelińca Wielkiego jest miasto Kłodzko, które zamieszkuje ponad 25 tysięcy osób. Miasto to uznawane jest za jedną z najcenniejszych historycznie i architektonicznie miejscowości w całym regionie. W Kłodzku zobaczyć można świetnie zachowaną twierdzę, która była ważną obronną fortyfikacją na przełomie XVII i XVIII wieku. Do najważniejszych zabytków Kłodzka należą także gotycki Kościów Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego budowa rozpoczęła się już w XIV wieku oraz średniowieczny most, na którym umiejscowione są barokowe rzeźby.
10. Na wysokości 905m n.p.m. na Szczelińcu Wielkim znajduje się schronisko PPTK, które otwarte zostało już w 1845 roku. W zabytkowym, tyrolskim budynku znajdują się pokoje dla turystów, a także niewielki bufet serwujący rozgrzewające posiłki.
11. W pobliżu szczytu góry wzniesionych zostało kilka tablic pamiątkowych. Jedna z nich upamiętnia Johanna Wolfganga Goethego – niemieckiego pisarza, autora “Fausta”, który niegdyś zwiedzał Szczeliniec Wielki i inspirował się malowniczymi okolicami Gór Stołowych. Swoją upamiętniającą tablicę ma tu również John Q. Adams (amerykański prezydent) oraz Franz Pablo – twórca schodów prowadzących na szczyt góry.
12. Jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w pobliżu Szczelińca Wielkiego jest Bystrzyca Kłodzka – miasteczko, które założone zostało już w XI wieku. W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się wiele zabytkowych budynków m.in. pozostałości po średniowiecznych obwarowaniach, wspaniałe świątynie chrześcijańskie oraz kamienny pręgierz, który powstał w połowie XVI wieku.
13. Od wiosny do jesieni wstęp na Szczeliniec Wielki jest płatny. Bilety kosztują 12zł (bilet normalny) i 6zł (bilet ulgowy). Bilety wstępu obowiązują również przy wejściu na teren skalnego miasta przy Błędnych Skałach. Pozostałe trasy Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są bezpłatnie. Najbliżej Szczelińca Wielkiego umiejscowiony jest płatny parking w Karłowie, jednak na szczyt góry można dostać się również pieszymi, nieco dłuższymi szlakami z innych miejscowości wypoczynkowych.
14. W okolicy Szczelińca Wielkiego znajduje się wiele niewielkich, turystycznych miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Najbliżej – tuż przy granicy z Parkiem Narodowym Gór Stołowych – znajduje się Karłów, w którym zobaczyć można m.in. wspaniały Park Dinozaurów. Nieco bardziej oddalone są takie miejscowości jak: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Radków.
15. Podczas zwiedzania Szczelińca Wielkiego warto wybrać się na zwiedzanie pobliskich Błędnych Skał czyli dużego kompleksu skalnych korytarzy i labiryntów. Skalne miasto leży na wysokości 853m n.p.m. i przebiega przez nie kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Na Błędne Skały dostać się można szlakami z Polanicy-Zdroju (zielony szlak), Karłowa (zielony i żółty szlak) oraz z Duszników-Zdroju (szlak żółty).