Jaskinia Radochowska – Informacje praktyczne i ciekawostki

Jaskinia Radochowska
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50620103

Jaskinia Radochowska to krasowa grota, która położona jest w Górach Złotych na obszarze Sudetów Wschodnich. Jaskinia ma długość 264 metrów, co czyni ją jedną z największych (i równocześnie najlepiej zbadanych) grot skalnych na terenie całych Sudetów. Obecnie jaskinia stanowi ciekawą atrakcję, która przyciąga turystów wypoczywających w pobliskiej miejscowości uzdrowiskowej Lądek-Zdrój.

1. Do Jaskini Radochowskiej można dostać się dwoma szlakami: zielonym (który prowadzi od Radochowa do jasniki) oraz niebieskim (łączącym Lądek-Zdrój z górą Cierniak).

2. Jaskinia Radochowska znajduje się u podnóży góry Bzowiec, która położona jest w paśmie Gór Złotych. Bzowiec ma wysokość 697m n.p.m., a jego południowe zbocza wschodzą w granice Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

3. Na trasie do groty znajduje się Winiarnia Radochowska – kameralne miejsce, w którym można skosztować doskonałych win nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z całego świata. Lokal serwuje także wyśmienite, idealnie dopasowane do szlachetnych win dania i przekąski. Winiarnia otwarta jest codziennie od 10:00 do 21:00. Istnieje również możliwość rezerwacji stolika dla większych grup.

4. Obszar jaskini zamieszkiwany jest przez cztery gatunki nietoperzy: gacka brunatnego, nocka dużego, mopka i podkowca małego. Łącznie w jaskini mieszka od 25 do 30 osobników nietoperzy.

5. Jaskinię można zwiedzać pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Wycieczka przez wnętrza groty trwa około 40 minut.

6. Podczas wykopalisk w jaskini znaleziono m.in. czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego oraz szczątki hieny jaskiniowej i nosorożca włochatego. W namulisku groty znaleziono również wyroby z kwarcu, które prawdopodobnie zostały wytworzone przez człowieka.

7. Przed II wojną światową w jaskini znajdowała się ciekawa ekspozycja, na której prezentowano znaleziska paleontologiczne. Na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku wystawa została jednak zrabowana, a infrastruktura turystyczna spłonęła w pożarze.

8. Obiekt organizuje wiele unikalnych w skali regionu atrakcji. Odbywają się tu grupowe ogniska, przyjęcia, nocne zwiedzanie jaskini oraz sesje zdjęciowe w nietypowej scenerii.

9. Wstęp do jaskini jest płatny. Bilety kosztują 30zł (bilety normalne) i 25zł (bilety ulgowe). Z ulgi mogą korzystać dzieci, młodzież w wieku szkolnym oraz studenci, emeryci i renciści.

10. Jaskinia Radochowska udostępniona jest dla zwiedzających w okresie letnim (od 15 kwietnia do 30 września). Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się codziennie w godzinach 10:00-18:00.

11. Jaskinia nie jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Minimalny wiek uczestników wycieczki z przewodnikiem to 3 lata. Warto pamiętać, że w grocie panuje stała temperatura około 9 stopni Celsjusza.

12. Przed wejściem do jaskini znajduje się parking, a w sezonie letnim działa tu również niewielki bufet serwujący szybkie przekąski i napoje.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić