Kłodzka Góra 🗺️ Informacje i Ciekawostki

kłodzka góra
foto – Autorstwa Jacek Halicki / Wikipedia

Kłodzka Góra to szczyt znajdujący się w Górach Bardzkich. Ze względu na atrakcyjne położenie i piękne widoki przyciąga turystów niezależnie od pory roku. Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje trzeba zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Kłodzka Góra wznosi się na 757 metrów nad poziomem morza i jest drugim najwyższym szczytem w Górach Bardzkich. Jest w całości porośnięta lasem świerkowym, ale na szczycie las ten jest mocno przerzedzony.

2. Kłodzka Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski, ponieważ w momencie jej ustanawiania uważana była za najwyższą górę w tym regionie. Najnowsze badania geodezyjne wykazały jednak, że najwyższym szczytem jest Szeroka Góra, która wznosi się na 765 metrów nad poziomem morza.

3. Tuż przed szczytem przecinają się dwa bardzo popularne szlaki turystyczne, a mianowicie szlak żółty i niebieski. Żółty szlak turystyczny zaczyna się w Kłodzku i wiedzie przez Szyndzielnię, Kostrę, Obszerną, Jedlak, Kłodzką Górę i kończy się na przełęczy tuż pod nią. Z kolei niebieski szlak turystyczny prowadzi z Bardy do Lądka-Zdrój i jest częścią szlaku długodystansowego.

4. Od kilku lat oddział PTTK z siedzibą w Kłodzku organizuje wejście z Kłodzka na Kłodzką Górę i zejście z powrotem w najkrótszą noc w roku.

5. Na Kłodzkiej Górze znajduje się nowoczesna wieża widokowa z trzema poziomami oraz główną platformą, która jest zadaszona. Z miejsca tego można podziwiać imponujące widoki na całą okolicę. Sama wieża ma 35 metrów wysokości i widać z niej Masyw Śnieżnika, Góry Orle, Góry Bardzkie oraz Góry Sowie.

6. Szlak żółty wiodący na Kłodzką Górę zajmuje przeciętnie około trzech godzin w jedną stronę. O wiele szybciej turyści dojdą na szczyt szlakiem niebieskim, którego pokonanie zajmuje średnio nieco ponad godzinę.

7. Na szczycie góry znajduje się nie tylko tablica z jej nazwą, ale również skrzynka z pieczątką, którą zdobywcy Korony Gór Polski mogą sobie wbić do książeczek na pamiątkę.

8. Będąc w tej części Polski warto odwiedzić Twierdzę Kłodzko, którą stanowi system obronny z przełomu XVII i XVIII wieku. W czasie drugiej wojny światowej twierdza ta była filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a w zachowanych w bardzo dobrym stanie wnętrzach do dzisiaj znajdują się liczne pamiątki po dawnych czasach. Jest to jedno z tych miejsc, które na pewno zachwyci miłośników historii.

9. Większość turystów wchodzących na Górę Kłodzką wyznaczonymi szlakami minie po drodze aż trzy nieco mniejsze szczyty, a mianowicie Podzamecką Kopę, Trzy Granice oraz Jelenią Kopę.

10. Na Kłodzką Górę można wjechać rowerem, ponieważ przewyższenie nie przekracza tutaj 283 metrów. Jest to jednak jazda dla wytrwałych rowerzystów,

11. W pobliskim Kłodzku warto odwiedzić gotycki most na Młynówce z XIII wieku, który jest ozdobiony barokowymi figurami.

12. Muzeum Ziemi Kłodzkiej to miejsce, w którym turyści mogą poznać historię regionu, a także zobaczyć mnóstwo eksponatów z różnych epok.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić