Bielawa Turystycznie – Co warto zobaczyć w okolicy

bielawa
foto – Wikipedia

Bielawa to urokliwe miasteczko, znajdujące się u podnóża malowniczych Gór Sowich, niedaleko takich miejscowości jak Kłodzko czy Wałbrzych. Jego nazwa pochodzi od Bielawicy, potoku, przepływającego środkiem miejscowości. Turystów przyciąga tu wspaniałe umiejscowienie na Przedgórzu Sudeckim, w otoczeniu Wzgórz Bielawskich i niedalekiej odległości od Parku Krajobrazowego Gór Sowich i Kotliny Kłodzkiej. Przedstawiamy 15 ciekawostek, praktycznych informacji i największych atrakcji okolic Bielawy!

1. Historia Bielawy

Udokumentowana historia Bielawy sięga końca XIII wieku, jednak prawdopodobnie na obszarze dzisiejszego miasta już wcześniej istniała mała, słowiańska osada. Dzieje nie oszczędzały tego miejsca, a przez setki lat dochodziło tu do licznych epidemii, pożarów, klęsk żywiołowych i głodu. Mimo to, miejscowość przetrwała, a na początku XIX wieku powstały tu pierwsza apteka i poczta, rozpoczęto również organizację cotygodniowych jarmarków. Dziś Bielawa to małe, malownicze miasteczko, w którym wciąż panuje kameralna atmosfera.

2. Bielawska Placówka Muzealna

Muzeum Bielawskie znajduje się w dawnych zakładach przedsiębiorstwa “Bielbaw”, które stanowiło ważnego producenta tkanin z tej części kraju. Ekspozycja muzealna poświęcona jest historii miasta i całego regionu, a najstarsze zabytki, które można podziwiać podczas zwiedzania muzeum, pochodzą z XIX wieku. W środku znajdują się m.in. zrekonstruowane sale szkolne, wnętrza dawnej apteki, część militarystyczna oraz wystawa poświęcona przemysłowi włókienniczemu.

3. Architektura miasta i zabytki sakralne

Bielawa to wyjątkowo piękne, zadbane miasteczko, w którym nie brakuje pięknych budynków. Warto zobaczyć dwa piękne, zabytkowe kościoły z XIX wieku: Kościół Ducha Świętego i Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jednym z najstarszych, do dziś istniejących obiektów jest szesnastowieczny Dwór w Bielawie. Zwiedzając miejscowość natknąć się można również na wiele willi i prywatnych, zabytkowych posiadłości, które są pozostałością po dawnej działalności uzdrowiskowej miasta.


atrakcje bielawa - regałowisko
źródło: dolnyslask.travel

4. Kalenica

W granicach Bielawy znajduje się Kalenica, popularna turystycznie góra o wysokości 964m n.p.m. Na jej szczyt prowadzą dwa oznakowane szlaki turystyczne: szlak czerwony, będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego oraz szlak żółty, którym dotrzeć można m.in. do wielu wypoczynkowych miejscowości (Międzygórza, Polanicy-Zdroju, Karłowa). Na szczycie Kalenicy umiejscowiona została wysoka wieża widokowa, z której szczytu rozciąga się wspaniały widok na Góry Sowie oraz na okoliczne górskie miejscowości.

5. Winnica Bielawska

Winnica Bielawska powstała w 2015 roku, a trzy lata później uruchomiła sprzedaż pierwszych butelek doskonałych szczepów win. Obecnie produkuje się tu dwa gatunku wina białego: półsłodkie oraz wytrawne. Turyści mogą zwiedzać winnicę w każdą sobotę w godzinach 11:00 – 19:00. Na terenie posiadłości znajduje się również sklep, w którym zakupić można wspaniałe, lokalne trunki.

6. Park Miejski w Bielawie

Bielawski Park Miejski został założony pod koniec XIX wieku, a początkowo stanowił on część zespołu parkowo-pałacowego. Obecnie miejsce to przyciąga wczasowiczów, turystów i mieszkańców miasta, a na jego terenie znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Poza alejkami spacerowymi i rowerowymi, w Parku Miejskim umiejscowiono siłownię plenerową, park linowy dla dzieci i młodzieży i duży, zewnętrzny plac zabaw. Dodatkowo na terenie parku w sezonie letnim organizowane są liczne festyny, jarmarki i wydarzenia kulturowe.

7. Jezioro Bielawskie

Jezioro Bielawskie to niewielki, sztucznie utworzony zbiornik wodny, który pełni dziś ważną funkcję rekreacyjną. Znajduje się tu wiele atrakcji dla dzieci, w tym płytki basen z wodnym placem zabaw i specjalnie wydzielona strefa do wakeboardingu. Uprawiane są tu różne dyscypliny sportów wodnych: kajakarstwo, windsurfing i żeglarstwo. W przystani nad Jeziorem Bielawskim znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, kajaków oraz rowerków wodnych. Przy brzegu jeziora funkcjonują lokale gastronomiczne, a także kilka obiektów noclegowych.

8. Park Krajobrazowy Gór Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich to górzysty obszar o powierzchni ponad 8 tysięcy hektarów, który w niemal 95% pokryty jest gęstymi lasami. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa, która ma wysokość 1015m n.p.m. Na jej szczycie umiejscowiona została wieża widokowa, która w pełni dostępna jest dla turystów. Przez cały obszar parku przechodzi wiele oznakowanych szlaków turystycznych, a także kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

10. Sztolnie Walimskie “RIESE”

Zaledwie 18 kilometrów od Bielawy znajduje się jedna z największych atrakcji tej części Dolnego Śląska – Sztolnie Walimskie, czyli pozostałość po nazistowskiej działalności w czasach II wojny światowej. Sztolnie Walimskie wchodzą w skład kompleksu “RIESE”: ogromnego, podziemnego zespołu magazynów, bunkrów i pomieszczeń, którego przeznaczenie do dziś jest owiane tajemnicą. Sztolnie Walimskie udostępniono do zwiedzania dla turystów pod opieką przewodnika. Wycieczka podziemną trasą trwa około 60 minut.

11. Zamek Grodno

Zamek Grodno znajduje się w miejscowości Zagórze Śląskie, położonej około 20 kilometrów od Bielawy. Pierwotny, gotycki zamek wzniesiony został jeszcze w XIII wieku, za czasów panowania Bolka I. Kilkukrotnie przebudowywany i restaurowany obiekt dziś ma wiele renesansowych cech, jednak zachowały się oryginalne, średniowieczne elementy posiadłości. W Zamku Grodno obecnie mieści się oddział Okręgowego Muzeum Wałbrzyskiego, w którym umieszczona została ekspozycja historyczno-etnograficzna.

12. Kotlina Kłodzka

Bielawa to doskonała baza wypadowa do zwiedzania nie tylko Gór Sowich, ale również przepięknej Kotliny Kłodzkiej, która położona jest zaledwie 30 kilometrów od Bielawy. Najważniejszą częścią Kotliny Kłodzkiej jest miasto Kłodzko, w którym zobaczyć można monumentalną Twierdzę Kłodzko. W mieście znajduje się również MiniEuroland – park miniatur, w którym umieszczono pomniejszone makiety różnych znanych budowli europejskich. Kotlina Kłodzka to także popularnie miejsce wśród miłośników kajakarstwa, a spływy Nysą Kłodzką, choć stosunkowo wymagające, stanowią ciekawą atrakcję turystyczną.

13. Noclegi w Bielawie

Bielawa to miasto o coraz większym znaczeniu turystycznym. W okolicach Jeziora Bielawskiego położonych jest kilka pól namiotowych i kempingowych, działa tu również duży ośrodek wypoczynkowy. W sercu miasta umiejscowione zostały małe, prywatne pensjonaty, które oferują noclegi w komfortowych warunkach i stosunkowo niskich cenach. Na bardziej wymagających podróżników czeka oferta pięknego, zabytkowego Pałacu Bielawa, który obecnie pełni rolę obiektu noclegowego.

14. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracja

Bielawa położona jest na Dolnośląskim Szlaku Wina i Piwa – trasie, obejmującej 11 browarów i 20 winnic województwa dolnośląskiego. W miejscowości, poza Winnicą Bielawską, funkcjonuje także Browar Wielka Sowa, w którym produkowanych jest kilkanaście odmian i gatunków kraftowych piw.

W Bielawie znajduje się wiele obiektów gastronomicznych. Podczas wypoczynku nad Jeziorem Bielawskim warto wybrać się do restauracji “Przystań. Tu.”, w której serwowane są pyszne przekąski i przystawki, dania obiadowe oraz gęste, aromatyczne zupy. W Pierogarni pod Kasztanem spróbować można ręcznie wyrabianych pierogów z różnymi farszami. Doskonałymi opiniami wśród zwiedzających cieszy się również Restauracja Pałac Bielawa, w której podawane są wyborne mięsa i dania kuchni regionalnej.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić