Park Krajobrazowy Orlich Gniazd znajduje się na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego, a dokładnie między Częstochową, Olkuszem a Dąbrową Górniczą. Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji dla fanów przyrody, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz historii. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. W okresie jurajskim, czyli około stu osiemdziesięciu milionów lat temu, znajdowało się tutaj morze. Dziś większa część skał, które znajdują się w parku, to właśnie skały z dna niegdysiejszego morza.
2. Najbardziej charakterystyczne dla krajobrazu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd są potężne pasma skalne z białymi wapieniami, które przybierają najróżniejsze formy. Zdarzają się tutaj tak zwane maczugi, bramy, baszty, iglice i ambony, które pięknie kontrastują z porastającym zbocza lasem.
3. Najwyższym wzniesieniem na tym obszarze jest Góra Janowskiego, zwana również Górą Zamkową, która wznosi się na 516 metrów nad poziomem morza. Na jej północnych zboczach znajdują się ruiny Zamku Ogrodzieniec, a na samym szczycie hotel SPA.
4. Zamek Ogrodzieniec to ruiny znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Należał on kiedyś do systemu Orlich Gniazd, czyli średniowiecznych zamków, które strzegły granicy Królestwa Polskiego. Pierwsze umocnienia w miejscu, gdzie później stanął zamek, wybudowano za czasów Bolesława Krzywoustego. Była to warownia, którą z trzech stron okalały wysokie skały.
5. Obszar Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd jest bardzo bogaty pod względem roślinności. Występują tutaj liczne gatunki roślin, spośród których część znajduje się pod ochroną i stanowi rzadkość w naszym kraju. Na szlakach turystycznych można podziwiać między innymi lilię złotogłów, gnieźnika leśnego, żłobika koralowego czy też przytulię krakowską.
6. Ze względu na duży obszar i bogatą florę park ten stał się domem dla wielu gatunków zwierząt. Występują tutaj bobry, chomiki i wydry europejskie, gronostaje, tchórze i ryjówki, a także wiele ptaków, a wśród nich jastrzębie, sowy, bociany czy dudki.
7. Zamek w Olsztynie to ruiny czternastowiecznej budowli, która na przestrzeni lat należała do wybitnych władców polskich takich, jak Kazimierz Wielki czy Władysław Jagiełło. Wiąże się z nim znana legenda o Maćku z Borkowic, który był wojewodą poznańskim. Wskutek knucia przeciwko królowi został skazany na śmierć głodową w wieży zamku Olsztyn.
8. Zamki w Mirowie i Bobolicach zostały wybudowane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nazywa się je często bliźniaczymi, ponieważ znajdują się blisko siebie i mieli je wybudować dwaj bracia. Do dnia dzisiejszego prywatny inwestor zdołał odbudować zamek w Boblicach, natomiast ten drugi na chwilę obecną stanowią ruiny, których nie można zwiedzać.
9. Teren parku zachwyci miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiodą tędy liczne szlaki turystyczne takie, jak czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Pustynny czy zielony szlak stanowiący pętlę Pustyni Błędowskiej. Ponadto znajdują się tutaj liczne trasy rowerowe wiodące przez miejscowości, w których znajdują się liczne atrakcje.
10. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to miejsce, które regularnie przyciąga rzesze wielbicieli wspinaczki. Na jego terenie znajduje się wiele mniej lub bardziej wymagających wapiennych skałek. Na części z nich wytyczone są trasy wspinaczkowe, a w okresie letnim i wiosennym często trenują tutaj alpiniści.
11. Na terenie samej Jury Krakowsko-Częstochowskiej odkryto już ponad 1500 jaskiń, a wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec. Do największych zaliczają się Jaskinia Wierna mająca 1027 metrów długości i 30 metrów głębokości, a także Jaskinia Wierzchowska Górna, Smocza Jama, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Mamutowa czy Jaskinia Nietoperzowa.
12. W Smoleniu koło Pilicy znajduje się ośrodek edukacyjno-naukowy, w którym mieszczą się sale dydaktyczne oraz wystawa przyrodniczo-historyczna. Jest to miejsce, w którym można dowiedzieć się sporo o losach oraz charakterze całego Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego okolic. W tutejszej „Ostoi Jurajskiej” znajdują się również miejsca noclegowe.
13. Zamek w Smoleniu znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Smoleń. Po raz pierwszy wspominano o nim w dokumentach pod koniec XIV wieku. Został on bardzo zdewastowany podczas potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku. Obecnie jego mury są zabezpieczone i częściowo zrekonstruowane, dlatego można zwiedzać jego część i wieżę.
14. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowi pas o długości około osiemdziesięciu kilometrów i znajduje się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Dzieli się ona na Wyżynę Częstochowską, Wyżynę Olkuską, Rów Krzeszowicki oraz Garn Tenczyński.
15. Ze względu na naturalną rzeźbę Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stała się ona miejsce, gdzie budowano wiele zamków oraz strażnic należących do systemu Orlich Gniazd. Należą do nich między innymi Zamek w Rabsztynie, Zamek Tenczyn, Zamek w Ojcowie czy też Zamek w Pilicy. Szlak Orlich Gniazd ma ponad 160 kilometrów długości i jest oznaczony kolorem czerwonym.