Jura Krakowsko-Częstochowska jest w rzeczywistości makroregionem geograficznym znajdującym się w południowej części Polski. Leży w obrębie województwa małopolskiego, choć tuż przy granicy ze Śląskiem. To właśnie na terenie wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej powstawały w średniowieczu imponujące zamki, których celem była ochrona przed najazdami niepożądanych gości z Górnego Śląska. Obecnie jest to teren bardzo często wybierany na letni wypoczynek. Przepiękna sceneria, bliskość natury i piękne skalne formy sprawiają, że dla wielu ludzi ten region jest jednym z piękniejszych w całej Polsce.
1. Warto mieć świadomość, że Wyżyna Krakowsko-Częstochowska oraz Jura Krakowsko-Częstochowska dotyczą tego samego regionu. Pierwsza nazwa została zaproponowana w latach czterdziestych przez Stanisława Pietkiewicza i można powiedzieć, że przyjęła się w kręgach naukowych. Niemniej, dosyć często można spotkać się z drugim określeniem, które nawiązuje do słynnych ostańców z okresu jury.
2. Jura Krakowsko-Częstochowska to teren układający się tak naprawdę w dosyć obszerny pas. Na jednym jego końcu znajduje się Kraków, a na drugim Częstochowa. Jego długość liczy sobie ok. 80 kilometrów.
Wyświetl ten post na Instagramie
3. Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się Pustynia Błędowska. To największy w naszym kraju obszar piasków lotnych. Jej długość rozciąga się na ok. 10 kilometrów. Szerokość wynosi nawet do czterech kilometrów. Kiedyś pełniła funkcję poligonu wojskowego. Warto również wspomnieć, że na jej terenie kręcono niektóre ujęcia do filmu „W pustyni i w puszczy” oraz „Faraon”.
4. Najsłynniejszym szlakiem turystycznym w tym regionie jest Szlak Orlich Gniazd. Orle Gniazda to system zamków budowanych w średniowieczu. Specjalnie budowano je na skałach i wzniesieniach, co umożliwiało obserwowanie okolic i przygotowanie się na najazd wroga. Szlak powstał z inicjatywy Stanisława Leszczyckiego, który zaproponował jego utworzenie w latach dwudziestych. Potrzeba było lat, by faktycznie wytyczyć trasę, aczkolwiek finalnie obejmuje ona najbardziej malownicze miejsca jury.
5. Jedną z największych atrakcji na szlaku jest zamek Ogrodzieniec znajdujący się na Górze Janowskiej. Jego powstanie datuje się na XIV-XV wiek. Choć dzisiaj zostały po nim jedynie ruiny, to jednak trzeba przyznać, że w dalszym ciągu prezentuje się imponująco. W latach siedemdziesiątych na jego terenie zrealizowano zdjęcia do legendarnego „Janosika”, a w 2001 roku zrealizowano w nim zdjęcia do „Zemsty” Andrzeja Wajdy.
6. Ciekawostką jest powstanie znaczka pocztowego przedstawiającego Ogrodzieniec. Znaczek został zaprojektowany przez Tadeusza Michaluka na początku lat siedemdziesiątych i pozostawał w obiegu do połowy lat dziewięćdziesiątych. Obecnie stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów.
7. Jura Krakowsko-Częstochowska kojarzy się wielu osobom również z zamkiem w Ojcowie. To przypuszczalnie jeden z najsłynniejszych zamków na całej trasie. Z historycznych doniesień wiemy, że Kazimierz Wielki zwykł mówić o nim „Ociec u skały”. W ten sposób składał hołd swojemu ojcu Władysławowi Łokietkowi i stąd również pochodzi nazwa wsi znajdującej się w Dolinie Prądnika.
8. Ten region kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznym uformowaniem terenu, a zatem ze słynnymi ostańcami, które na przestrzeni lat zmieniały swoje kształty. Dziś mamy do czynienia z ostańcami, które doczekały się swoich nazw. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć Maczugę Herkulesa w Pieskowej Skale czy słynną Bramę Krakowską w Ojcowie, która stała się ukochanym miejscem wielu fotografów ślubnych.
9. Miłośnicy natury z pewnością docenią wspaniały Ojcowski Park Narodowy. Park powstał w latach pięćdziesiątych, a jego powierzchnia przekracza nieco 21 kilometrów kwadratowych. Wiele atrakcji jury znajduje się w obrębie parku, aczkolwiek warto również zwrócić uwagę na wspaniałą roślinność oraz faunę. W parku można spotkać nietoperze, które chętnie korzystają z naturalnych sypialni w postaci jaskiń. Mieszkają tutaj również sarny, lisy, kuny, bobry europejskie czy borsuki i piżmaki.
10. Zdecydowanie warto udać się na zwiedzanie przepięknej Jaskini Nietoperzowej. To jedna z największych jaskiń w okolicy. Znajduje się w Dolinie Będkowskiej, a jej długość wynosi 454 metry. To bez wątpienia jedna z najbardziej imponujących jaskiń. Przepiękna aranżacja świetlna pozwala na podziwiania wyjątkowo imponujących form.
11. Kaplica „Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika to jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć z bliska. Kaplica powstała w 1901 roku. Jest symbolem zgrabnego pominięcia carskiego prawa, które zakazywało wówczas budowania czegokolwiek na ziemi ojcowskiej. Skoro zabroniono budowania na ziemiach, to postanowiono zbudować na wodzie. W ten sposób powstała urokliwa kapliczka utrzymana w stylu szwajcarsko-ojcowskim.
12. Tuż przy ruinach zamku Ogrodzieniec znajduje się fantastyczny Park Miniatur. To doskonałe miejsce dla osób, które pragną z nieco innej perspektywy obejrzeć zamki i warownie znajdujące się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
13. Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka to dosyć charakterystyczne i niezwykle malownicze miejsce znajdujące się na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Powstał pod koniec lat pięćdziesiątych, a na jego terenie znajdują się dwa aktualnie już nieczynne kamieniołomy.