Maczuga Herkulesa jest jedną z najbardziej charakterystycznych skalic na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jej kształt od wielu lat wpływa na wyobraźnię, a dla wielu zwiedzających park jest punktem orientacyjnym. Oto kilka ciekawostek na jej temat.
1. Maczuga zbudowana jest z twardych wapienic skalistych i znajduje się dokładnie w Pieskowej Skale. Jest to niewielka wieś na Wyżynie Olkuskiej, która należy do województwa małopolskiego.
2. Maczuga stoi na skalnej terasie o wysokości 12 metrów. Sama Maczuga Herkulesa ma aż 25 metrów wysokości i zdaje się górować nad innymi formacjami skalnymi.
3. Maczuga nazywana jest najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu w Dolinie Prądnika, a także najpopularniejszą skałą w całej Polsce. Jej kształt jest na tyle osobliwy, że nie sposób pomylić jej z innym blokiem skalnym.
4. Według badaczy skała powstała wskutek krasowego działania wód i nierównej odporności na wietrzenie wapienia skalistego, z którego zbudowana jest skała.
5. Na zachodniej stronie Maczugi Herkulesa stoi tak zwany Fortepian. Jest to skała w kształcie tego instrumentu, na której między innymi stoi Zamek w Pieskowej Skale.
6. Z drugiej strony maczugi turyści mogą podziwiać Skałę Mickiewicza, Skałę Chopina i Skałę Napoleona. Wszystkie zbudowane są z późnojurajskich wapieni. Na szczycie Skały Chopina znajduje się kamienny krzyż z ukrzyżowanym Jezusem.
7. Według podań miejscowej ludności pierwszymi osobami, które weszły na Maczugę Herkulesa byli Anglicy. Mieli tego dokonać w XIX wieku, ale brakuje dowodów tego wyczynu.
8. Druga wersja podaje, że pierwszą osobą, której udało się wspiąć na słynną Maczugę, był Leon Witek. Mężczyzna miał tego dokonać w 1933 roku za pomocą drabin i metalowych klamerek.
9. Od 1956 roku, kiedy utworzono Ojcowski Park Narodowy, wspinaczka po Maczudze Herkulesa jest surowo zabroniona.
10. Na przestrzeni lat skała ta miała kilka różnych nazw, a z każdą z nich wiązała się jakaś legenda. Nazywano ją Maczugą Kraka i wierzono, że za pomocą tej skały Krakowi udało się pokonać smoka. Nosiła również nazwę Sokolej Skały na cześć więźnia, który wywalczył wolność przynosząc włodarzowi pisklę sokoła ze szczytu maczugi. Maczugę nazywano również Skałą Twardowskiego i Czarcią Skałą.