Jaskinia Nietoperzowa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jaskinia nietoperzowa
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1988712

Jaskinia Nietoperzowa – położona jest w górnej części Doliny Będkowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”, na wysokości ok. 438 m n.p.m. Znajduje się na obrzeżach małopolskiej wsi Jerzmanowice.

1. Jest to jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowita długość korytarzy wynosi 454 m. Największa sala udostępniona dla zwiedzających ma 30 m długości, 20 m szerokości i 9,5 m wysokości.

2. Po raz pierwszy jaskinia została opisana we „Wspomnieniach z podróży przez uczniów Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie pod przewodnictwem prof. Wojciecha Jastrzębowskiego odbytej w 1853 roku”, wydanych w 1854 r.

3. Podczas badań natrafiono na wiele znalezisk archeologicznych, pochodzących przede wszystkim z górnego paleolitu, sprzed 38 tys. lat. Można wśród nich wyróżnić narzędzia krzemienne, kości i zęby, w tym ok. 4000 kłów niedźwiedzia jaskiniowego, a także palenisko paleolityczne. Na podstawie zebranych materiałów wyodrębniona została nowa jednostka, kultura jerzmanowicka, dla której charakterystyczne były ostrza wiórowe, kształtu liściowatego.

4. Wnętrze jaskini jest bogate w szatę naciekową. Uwagę zwracają m. in. umiejscowione w stropie jaskini kotły wirowe, wodospad naciekowy z kropielnicą (rodzajem stalagmitu) czy też ambony.

5. Jaskinia udostępniana jest do zwiedzania przez turystów od kwietnia do mniej więcej połowy listopada. Przez pozostałą część roku, ze względu na zimujące w niej nietoperze, pozostaje nieczynna.

6. Bilet normalny za wstęp do jaskini kosztuje 15 zł. Cena za bilet ulgowy wynosi 10 zł. Parking znajduje się ok. 200 m od jaskini, a za skorzystanie z niego należy zapłacić 5 zł. Płatności mogą być dokonywane wyłącznie gotówką.

7. Zwiedzanie jaskini odbywa się wyłącznie z dyżurującym przewodnikiem. Wejścia odbywają się co 30-45 min. Wewnątrz panuje stała temperatura wynosząca ok. 8 st. C, dlatego należy pamiętać o ciepłym ubiorze. Jaskinia posiada sztuczne oświetlenie.

8. Do jaskini prowadzi ul. Nietoperzowa w Jerzmanowicach. W pobliżu przebiega ponadto niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

9. Długość trasy przeznaczonej dla zwiedzających wynosi ok. 300 m . Czas potrzebny na zwiedzanie wynosi ok. 40 min.

10. Wśród innych nazw, które używane bywają na określenie Jaskini Nietoperzowej, znajdują się Jaskinia Jerzmanowicka, Jaskinia Biała i Jaskinia Księża.

11. Wśród zimujących tu gatunków nietoperzy przeważają podkowce małe. Pojawiają się również m. in. nocki duże, nocki łydkowłose, nocki orzęsione oraz mroczki późne.

12. W jaskini kręcone były sceny do spektaklu telewizyjnego z 1996 r. „Legenda o Świętym Mikołaju” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, do filmu fabularnego z 1999 r. „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, do kanadyjskiego serialu „Bestie legend” (odcinek o Smoku Wawelskim) oraz do bollywoodzkiej produkcji „Bangistan” z 2015 r.

4.1/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić