Zalew Sulejowski – Informacje i Ciekawostki

zalew sulejowski
foto – Pixabay

Jezioro Sulejowskie znajduje się w województwie łódzkim. Jest to duży, sztucznie utworzony zbiornik retencyjny, który położony jest około 50km od Łodzi oraz zaledwie 7 kilometrów od innego dużego miasta – Tomaszowa Mazowieckiego. Jezioro powstało na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku na rzece Pilica. Obecnie jest to ciekawa atrakcja turystyczna i miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców pobliskich miast i wsi.

1. Jezioro Sulejowskie ma powierzchnię 2700 hektarów, a linia brzegowa całego zbiornika wynosi niemal 60 kilometrów długości. Szacuje się, że jego całkowita pojemność wynosi aż 95 milionów metrów sześciennych!

2. Jezioro Sulejowskie powstało w latach 1969-1974 poprzez wybudowanie dużej tamy w miejscowości Smardzewice, która zablokowała przepływ rzeki Pilicy. Tama ma długość 1,2 kilometra i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 16 metrów. Poza funkcją retencyjną stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną – z zapory rozciąga się wspaniały widok na cały zalew.

3. Zbiornik Sulejowski znajduje się na obszarze Sulejowskiego Parku Krajobrazowego – wspaniałej, malowniczej krainy, którą porastają gęste lasy i piękne łąki. W parku znajduje się aż 11 rezerwatów, które ochraniają najcenniejsze przyrodniczo miejsca. Najczęściej uczęszczaną trasą na obszarze Sulejowskiego Parku Krajobrazowego jest fragment Pieszego Szlaku Rekreacyjnego Rzeki Pilicy, który ma długość ponad 120 kilometrów.

4. Jezioro Sulejowskie to popularne miejsce wśród wędkarzy z całego województwa. Wody zalewu zamieszkują m.in. leszcze, amury, karpie, szczupaki, sandacze i sumy. Największą wyłowioną rybą z Jeziora Sulejowskiego był sum o długości 216cm i wadze aż 72 kilogramów.

5. Ze względu na stosunkowo silne wiatry w tej części Polski, rejon ten jest popularny wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Uprawia się tu m.in. kajakarstwo, windsurfing, kitesurfing i żeglarstwo. Przy portach i ośrodkach wypoczynkowych znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz szkółki, w których pracują profesjonalni i doświadczeni trenerzy sportów wodnych.

6. Najpopularniejszą plażą nad zbiornikiem jest plaża w Smardzewicach, która znajduje się nieopodal zapory wodnej. Poza nią odwiedzić warto Plażę Karolinów w Tomaszowie Mazowieckim oraz dzikie plaże przy zachodnich brzegach zbiornika.

7. Przy południowym brzegu zbiornika rozciąga się miasto, od którego powstała nazwa zalewu – Sulejów. Początki miasta sięgają już XII wieku, kiedy to na jego terenie powstał gród cysterski. W Sulejowie zwiedzić można średniowieczne budynki opactwa cysterskiego, a także pozostałości po niegdysiejszych fortyfikacjach (m.in. Bramę Krakowską i kilka dobrze zachowanych baszt).

8. Kilka kilometrów od wschodniego brzegu zbiornika znajduje się Tomaszów Mazowiecki – jedno z największych miast województwa łódzkiego. Podczas pobytu w mieście warto zobaczyć malownicze, zabytkowe kamienice, drewniany, siedemnastowieczny Kościół św. Marcina oraz piękne, luksusowe wille z przełomu XIX i XX wieku. W mieście znajdują się również ciekawe muzea, takie jak Skansen Rzeki Pilicy, Muzeum im. Antoniego Ostrowskiego i Pałac Ostrowskich.

9. Choć samo jezioro nie posiada odpowiednich warunków do nurkowania – jest mało przejrzyste i stosunkowo płytkie – w okolicy znajduje się ciekawa atrakcja, która przyciąga miłośników tego sportu z całej Polski. Jest to zalany wodą kamieniołom w Sulejowie, którego głębokość sięga 13 metrów. Zbiornik charakteryzuje się słabym zarybieniem, pionowymi ścianami przy brzegach oraz dużą widocznością, która przy sprzyjających warunkach może sięgać nawet 8 metrów.

10. Co roku nad Zalewem Sulejowskim organizowane są regaty żeglarskie oraz towarzyszące im wydarzenia (jarmarki, pokazy artystyczne, koncerty).

11. W 1982 roku nad Jeziorem Sulejowskim doszło do katastrofy lotniczej – o tutejszą tamę rozbił się samolot wojskowy, jednak prowadzący go pilot przeżył tragiczne wydarzenie dzięki wcześniejszemu katapultowaniu się z pikującej maszyny.

12. Okolice Jeziora Sulejowskiego są świetnie przystosowane do letniego wypoczynku. Znajdują się tu m.in. hotele, pensjonaty, obiekty agroturystyczne, domki letniskowe i pola kempingowe. W miejscowościach turystycznych funkcjonują bary, restauracje i smażalnie ryb. Nie brakuje tu również atrakcji dla dzieci – dookoła wybrzeża zalewu zlokalizowanych jest wiele placów zabaw, a także parki linowe, boiska i atrakcje wodne.

13. Na terenie całego zbiornika wodnego obowiązuje zakaz korzystania z łodzi motorowych i skuterów wodnych.

14. Podczas wypoczynku nad Zalewem Sulejowskim warto spróbować tutejszej kuchni. W przybrzeżnych restauracjach królują ryby – smażone, pieczone, grillowane i wędzone. Wśród dań regionalnych z których słynie całe województwo łódzkie wyróżnić można zalewajkę (zabielaną zupę na bazie żurku z ziemniakami), ziemniaczane “prażoki” podawane z omastą i skwarkami, knedle (głównie z truskawkami) i karpie po żydowsku.

15. Niestety, jakość wody w Zalewie Sulejowskim nie zawsze sprzyja kąpielom i uprawianiu sportów wodnych. Zbiornik od wielu lat boryka się z problemem występujących tu sinic – bakterii, które powodują specyficzne zabarwienie wody i mają silne właściwości toksyczne. Kontakt ze skażoną wodą może prowadzić do oparzeń i alergii skórnych.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić