Tomaszów Mazowiecki 🗺️ Atrakcje i ciekawe miejsca 2024

Tomaszów Mazowiecki
Rynek w Tomaszowie Mazowieckim / foto – Autorstwa Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, PL, EU. – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59583734

Tomaszów Mazowiecki to duże miasto, które znajduje się w województwie łódzkim, około 50 kilometrów na południowy-wschód od Łodzi. Turystów przyciąga do niego przepiękna architektura, kameralna atmosfera oraz możliwość zobaczenia oddziałów jedynej w Polsce policji konnej. Także okolice Tomaszowa Mazowieckiego są wyjątkowo ciekawe, pełne zabytkowych bunkrów z czasów II wojny światowej i wspaniałych terenów zielonych, świetnie nadających się na piesze i rowerowe wyprawy rodzinne. Przedstawiamy 15 ciekawostek, praktycznych informacji i największych atrakcji okolic Tomaszowa Mazowieckiego!

1. Historia Tomaszowa Mazowieckiego

Historia Tomaszowa Mazowieckiego – a konkretniej jego najstarszej części, dzisiejszej dzielnicy Nadgórze – sięga połowy XIV wieku, jednak tereny dzisiejszego miasta zamieszkiwane były jeszcze wcześniej. Istniało tu kilka średniowiecznych osad, które z czasem połączyły się w jedną miejscowość. Miasto od XVIII wieku odkrywało dużą rolę w polskim przemyśle górniczo-hutniczym, a w późniejszym czasie również w przetwórstwie włókienniczym. Obecnie Tomaszów Mazowiecki to czwarte największe miasto w województwie łódzkim, które zamieszkuje ponad 66 tysięcy osób. To także ważny cel turystyczny na mapie całego regionu oraz świetna baza wypadowa do odkrywania zakamarków okolic Łodzi.

2. Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski to duży, sztucznie utworzony zbiornik wodny, który ma duże znaczenie turystyczne. Na jeziorze uprawiane są różne sporty wodne, w tym wędkarstwo, kajakarstwo i żeglarstwo. Utworzonych tu zostało kilka portów jachtowych, a przy brzegach zbiornika znajdują się pola kempingowe, kompleksy domków wypoczynkowych i obiekty gastronomiczne.

3. Puszcza Pilicka

Niegdyś rozległe lasy Puszczy Pilickiej były miejscem, w którym odbywały się ważne, reprezentacyjne polowania. Dziś Puszcza Pilicka zajmuje obszar ponad 50 tysięcy hektarów, a przez jej tereny wytoczono zielony szlak turystyczny, który łączy dwie miejscowości: Czerniewice i Poświętne. Łącznie szlak ma długość aż 40 kilometrów i prowadzi przez piękne lasy Puszczy Pilickiej, jest również świetnie dostosowany do ruchu rowerowego.

4. Klasztor Cystersów w Sulejowie

Podczas wypoczynku w Tomaszowie Mazowieckim warto wybrać się do pobliskiego Sulejowa, gdzie znajduje się prawdopodobnie najlepiej zachowany klasztor romański w całej Polsce. Najstarsze części budynku pochodzą z początków XIII wieku, a do dziś podziwiać tu można m.in. Basztę Krakowską oraz przepiękny, ceglany kościółek romański powstały w średniowieczu. Część zespołu klasztornego zajmuje muzeum z ekspozycją historyczną, która przedstawia dzieje opactwa.

5. Spływ rzeką Pilicą

Dużą atrakcją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest możliwość organizacji spływu kajakowego przez rzekę Pilicę, która przepływa przez Tomaszów Mazowiecki. Rzeka jest łatwo dostępna, stosunkowo wolna i łatwa w nawigacji. Spływy po Pilicy to doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi – wytyczony na rzece szlak kajakowy jest prosty i niewymagający dużego doświadczenia, a dodatkowym atutem rzeki są liczne płycizny i naturalne kąpieliska, które znajdują się przy brzegach Pilicy.

6. Architektura i zabytki sakralne

Tomaszów Mazowiecki to bardzo atrakcyjne miasto pod względem architektonicznym. Najstarszym zabytkiem sakralnym jest piękny, modrzewiowy Kościół pw. św. Marcina Biskupa, który pochodzi z XVII wieku. W mieście znajdują się również inne świątynie katolickie m.in. klasycystyczny Kościół Świętej Trójcy oraz gotycki Kościół Zbawiciela. Warto zwrócić uwagę na liczne zabytkowe wille, pałacyki (w tym przepiękny Pałacyk Pieschów) oraz fabryczne kamienice, które zdobią uliczki przy rynku Tomaszowa Mazowieckiego.

7. Skansen Rzeki Pilicy

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim to niewielki park etnograficzny, którego główną i najważniejszą częścią jest młyn wodny z Kuźnicy Żerechowskiej. W zabytkowym, drewnianym młynie znajdują się ekspozycje etnograficzne i historyczne, które związane są z dziejami i kulturą miasta i całego regionu. W Skansenie Rzeki Pilicy zobaczyć można największą w kraju wystawę kamieni młyńskich, wciąż rozbudowywaną ekspozycję militarną oraz ciekawą kolekcję makiet, przedstawiających polskie tamy i mosty rzeczne.

8. Podziemna Trasa Turystyczna “Grody Nadgórzyckie”

Podziemna Trasa Turystyczna w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi przez dawne, od lat nieużytkowane korytarze kopalni piasku szklarskiego. Pod ziemią znajdują się groty, korytarze i wyrobiska, a cała trasa ma długość 160 metrów. Wycieczka odbywa się pod opieką przewodnika, który w trakcie zwiedzania opowiada ciekawostki historyczne o Tomaszowie Mazowieckim, a także legendy i podania związane z dawną kopalnią.

9. Rezerwat przyrody “Niebieskie Źródła”

W południowo-wschodniej części miasta położony jest niewielki rezerwat przyrody nieożywionej “Niebieskie Źródła”. Rezerwat ma powierzchnię 28 hektarów i zajmuje część brzegów rzeki Pilicy. Jest to miejsce wyjątkowo bogate przyrodnicze, które częściowo objęte jest programem ochronnym Natura 2000, ze względu na licznie występujące, rzadkie gatunki ptaków. Największą atrakcją rezerwatu są krystalicznie czyste źródła krasowe, które – szczególnie podczas słonecznych, bezchmurnych dni – mienią się różnymi odcieniami błękitu i zieleni. Przez rezerwat prowadzi kilka szlaków turystycznych, utworzonych tu zostało również wiele ścieżek edukacyjnych, przy których ustawiono tablice informacyjne.

10. Muzeum im. Antoniego Ostrowskiego

Muzeum im. Antoniego Ostrowskiego mieści się w zabytkowym pałacu. W placówce znajdują się cztery główne ekspozycje: archeologiczna, etnograficzna, historyczna oraz przyrodnicza. Zobaczyć tu można m.in. przedmioty ceremonialne pochodzące sprzed 4 tysięcy lat, stroje ludowe, dawne narzędzia i przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku oraz eksponaty związane z fauną i florą dorzecza Pilicy. W muzeum zaprezentowano także niewielką ekspozycję sztuki regionalnej i ludowej.

11. Love Polish Jazz Festival

Love Polish Jazz Festival to międzynarodowa, jesienna impreza jazzowa, która organizowana jest co roku na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Festiwal trwa trzy dni i przyciąga miłośników muzyki jazzowej z całej Polski. W ciągu 5 edycji wydarzenia swoje występy zaprezentowali m.in. Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Andrzej Seweryn, Maria Sadowska i Hanna Banaszak.

12. Park Edukacyjny MikroKosmos

Park Edukacyjny MikroKosmos znajduje się w miejscowości Ujazd, położonej około 10 kilometrów od centrum Tomaszowa Mazowieckiego. W parku zaprezentowano ogromne podobizny różnych owadów. To jednak nie wszystko! Na terenie parku znajduje się także unikalna w skali całego kraju kolekcja makiet i modeli mikroorganizmów: wirusów i bakterii. Łącznie na obszarze 10 tysięcy metrów kwadratowych zaprezentowano 50 różnych eksponatów, a przy każdym z nich umieszczono tablice informacyjne.

13. Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu

Pałac Biskupów Kujawskich znajduje się w Wolborzu – miejscowości odległej od Tomaszowa Mazowieckiego o niecałe 15 kilometrów. Duża, barokowa posiadłość wybudowana została w latach 1768-1773, w czasach urzędowania biskupa Orłowskiego. Obecnie w środku mieści się ekspozycja muzealna, poświęcona historii i etnografii Wolborza oraz całego regionu.

14. Restauracje w Tomaszowie Mazowieckim

W centralnej części Tomaszowa Mazowieckiego umiejscowionych jest wiele obiektów gastronomicznych, które serwują dania kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej. Miłośnicy kuchni orientalnej powinni wybrać się do Żółtego Lotosa – restauracji wietnamskiej, w której można spróbować doskonałych, oryginalnych potraw mięsnych i wegetariańskich. Świetnymi opiniami cieszy się również Restauracja Kwadrans, która specjalizuje się w przysmakach kuchni polskiej.

3.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić