15 ciekawostek o Dolinie Będkowskiej 🗺️

dolina będkowska
foto – Pixabay

Dolina Będkowska położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to dolina, przez którą przepływa niewielki potok Będkówka o długości 12 kilometrów. Dolina Będkowska wśród turystów z województw śląskiego i małopolskiego znana jest przede wszystkim ze względu na swoje świetne walory przyrodnicze. Przejeżdżając przez dolinę podziwiać można rwący strumień Będkówki, liczne formacje skalne i ostańce, a także jaskinie, łąki i lasy.

1. Przez Dolinę Będkowską przebiegają trzy turystyczne szlaki piesze. Niebieski szlak łączy Rudawę z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Czerwony szlak wiedzie przez Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki i rezerwat przyrody Dolina Racławki do Paczółtowic. Ostatnim szlakiem przebiegającym przez Dolinę Będkowską jest szlak żółty, którzy przebiega między Doliną Szklarki i Łazami.

2. Dolina Będkowska to idealne miejsce na długie, rodzinne wycieczki rowerowe. Zapętlony szlak rozpoczyna się i kończy w miejscowości Bolechowice i prowadzi m.in. przez Zelków, Dolinę Kluczwody, Dolinę Będkowską i Kobylany.

3. Na obszarze Doliny Będkowskiej znajduje się największy na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej naturalny wodospad. Wodospad Szum ma wysokość 4 metrów i powstał poprzez utworzenie martwicowego progu na Będkówce.

 

4. Ciekawym miejscem na terenie Doliny Będkowskiej jest Brandysowa Polana, która znana jest miłośnikom wspinaczki. Położone w tym miejscu skały o fantazyjnych nazwach (m.in. Dupa Słonia i Babeczka) posiadają wytyczone, zabezpieczone szlaki wspinaczkowe. Na polanie znajduje się również Brandysówka – niewielkie schronisko turystyczne, które oferuje noclegi i ciepłe posiłki.

5. W górnej części potoku Będkówka wytyczono specjalny obszar ochronny – Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Park zajmuje powierzchnię ponad 20 tysięcy hektarów i wytyczono na nim 5 rezerwatów ochrony przyrody.

6. Najwyższą skałą Doliny Będkowskiej (a także całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej) jest Sokolica. Ciekawostką jest, że podczas wykopalisk archeologicznych w tym miejscu odkryto ślady osadnictwa z neolitu, a także liczne pozostałości po grodzisku, które istniało już około VIII wieku n.e. Także Sokolica jest celem podróży miłośników wspinaczki z całej Polski – niemal całkowicie płaska ściana skalna stanowi najwyższy szlak wspinaczkowy na Jurze.

7. W górnej części Doliny Będkowskiej warto zobaczyć Jaskinię Nietoperzową. Ma ona długość aż 454 metrów, co czyni ją jedną z najdłuższych jaskiń na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa jaskini pochodzi od nazw jej mieszkańców – żyje w niej kilka gatunków nietoperzy, a podczas prac wykopaliskowych znaleziono również szczątki dawno wymarłych gatunków tych ssaków. W jaskini odkryto również pozostałości działalności ludzkiej sprzed ponad 30 tysięcy lat, a także kilka tysięcy kłów wymarłych już niedźwiedzi jaskiniowych. Długa grota udostępniona jest dla ruchu turystycznego i zwiedzać ją można w sezonie letnim pod opieką przewodnika.

8. Choć Jaskinia Nietoperzowa jest bez wątpienia jedną z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych grot w Dolinie Będkowskiej, ściany wąwozów kryją znacznie więcej zakamarków. Od doliny rozchodzi się wiele wąwozów (m.in. Nad Szańcem, Wąwóz Graniczny, Wąwóz Będkowski), a w składach wydrążonych jest w sumie około 120 jaskiń. Do najpopularniejszych należą Jaskinia Łabajowa, Jaskinia Mołotowa i Jaskinia Górna.

9. Źródło Będkówki znajduje się na wysokości 349m n.p.m. W źródlanych, krystalicznie czystych wodach występuje rzadki gatunek okrzemek czyli mikroskopijnych, jednokomórkowych glonów, które występują w wodach całego świata.

10. W trakcie wrześniowego święta Juromania organizowany jest specjalny bieg wzdłuż Doliny Będkowskiej. Trasa ma długość 6600 metrów, jednak organizowane są również krótsze biegi dla dzieci w różnym wieku. Dodatkowo na obszarze doliny w czasie Juromanii odbywają się różne wydarzenia i konkursy sportowe oraz gry plenerowe dla całych rodzin.



11. Na obszarze Doliny Będkowskiej znajduje się gospodarstwo rybackie, w którym można nie tylko spróbować wybornych ryb smażonych, grillowanych i pieczonych, ale również własnoręcznie złowić różne gatunki słodkowodnych zwierząt.

12. W Dolinie Będkowskiej nakręcono jedną ze scen polskiej produkcji “Ogniem i Mieczem” – ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza, która nakręcona została w 1999 roku.

13. W pobliżu Doliny Będkowskiej znajduje się kilka parkingów, na których można pozostawić samochód. Umiejscowione one są przede wszystkim w okolicznych miasteczkach i wsiach: Będkowicach, Łazach i Żarach. Krótszy spacer zagwarantuje pozostawienie samochodu przy Brandysówce lub na bezpłatnym parkingu w pobliżu Jaskini Łabajowej.

14. Cała dolina ma długość około 8 kilometrów.

15. Niezwykle ciekawe są także okolice Doliny Będkowskiej. Zaledwie 20 kilometrów dzieli dolinę od Krakowa – stolicy województwa małopolskiego i jednego z najpiękniejszych zabytkowych miast w całej Polsce.

16. W niedalekiej odległości znajdują się również inne malownicze tereny zielone  -Tenczyński Park Krajobrazowy oraz Ojcowski Park Narodowy. Mając nieco więcej czasu warto wybrać się Szlakiem Orlich Gniazd po najpiękniejszych i najlepiej zachowanych pozostałościach po średniowiecznych zamkach (Zamek w Olkuszu, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Rabsztynie).

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić