Dolina Baryczy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Rezerwat przyrody Stawy Milickie w Dolinie Baryczy / foto – Autorstwa Bartosz Dworski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40283886

Dolina Baryczy to wyjątkowo piękny, malowniczy teren, który rozciąga się wzdłuż rzeki Barycz na granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Utworzony w tym miejscu park krajobrazowy ma powierzchnię ponad 87 hektarów, a na jego terenie znajdują się gęste lasy, bagna, torfowiska, łąki oraz liczne zbiorniki wodne. Dolina Baryczy chętnie odwiedzana jest przez turystów, których przyciągają nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale również możliwość obcowania z przyrodą i aktywnego wypoczynku. Zaliczana jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

1. W Dolinie Baryczy znajduje się niemal 300 zarybionych stawów hodowlanych. To jeden z największych kompleksów stawów w całej Europie. Rejon ten został objęty ochroną konwencji ramsarskiej i nazywany jest Stawami Milickimi. Zbiorniki wodne łącznie zajmują powierzchnię 77 kilometrów kwadratowych.

2. Na terenie Doliny Baryczy znajduje się pięć rezerwatów ochronnych. Są to: Wydymacz, Radziądz, Stawy Milickie, Olszyny Niezgodzkie i Wzgórze Joanny.

3. Dolina Baryczy jest największym parkiem krajobrazowym w całej Polsce.

4. W Dolinie Baryczy spotkać można przedstawicieli aż 276 gatunków ptaków, a obszar ten uznawany jest za największe siedlisko ptaków lądowo-błotnych w całej Europie. Dolinę zamieszkują m.in. perkozy, łabędzie, bociany, czajki, kormorany, rybitwy i zimorodki. Ciekawostką jest, że sporadycznie spotkać tu można także pelikany, a nawet… różowe flamingi!

5. Na obszarze Doliny Baryczy znajduje się wiele zabytków historycznych i architektonicznych. Na wyróżnienie zasługują piękny, dziewiętnastowieczny Pałac Myśliwski Radziwiłłów, pozostałości po pruskiej Gajówce w Rudzie Milickiej oraz barokowy Pałac w Goszczu z połowy XVIII wieku.

6. Przez Dolinę Baryczy przebiega kilka krajobrazowych szlaków rowerowych. Ciekawostką jest, że leży tu również fragment Europejskiego Szlaku Rowerowego Velo R9, który rozciąga się od Morza Bałtyckiego do Morza Adriatyckiego. Wśród innych tras rowerowych wyróżnić można pomarańczowy szlak Doliny Baryczy, który prowadzi wzdłuż brzegów rzeki.

7. Rzeka Barycz ma długość 139 kilometrów i stanowi prawy dopływ Odry. Rzeka ta jest wyjątkowo doceniana wśród miłośników kajakarstwa – na jej całej długości panują idealne warunki do uprawiania tego sportu.

8. Jednym z najważniejszych miast leżących w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy jest Żmigród. W miejscowości znajdują się liczne zabytki, w tym ruiny siedemnastowiecznego Pałacu Hatzfeldów, kościoły i świątynie, zabytkowa wieża ciśnień oraz wieża widokowa. Żmigród to także ważny ośrodek turystyczny, w którym funkcjonują lokale gastronomiczne i obiekty noclegowe.

9. Z terenów Doliny Baryczy pochodzi słynny syrop malinowy, który wpisany został na listę produktów regionalnych. To jednak nie jedyny lokalny produkt spożywczy, którego warto spróbować. Na liście produktów regionalnych z Doliny Baryczny znajdują się również karpie milickie, lokalne miody wielokwiatowe i chleb gogołowicki.

10. Na obszarze doliny znajdują się różne obiekty noclegowe: prywatne pensjonaty, hotele, domki letniskowe i pola kempingowe. Z pewnością jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc noclegowych jest Ceglany Dom, przy którym znajduje się hodowla alpak – sympatycznych zwierząt, z którymi mogą obcować goście pensjonatu.

11. Zwiedzając Dolinę Baryczy nie sposób ominąć miejscowości Milicz – niewielkie miasto, które założone zostało już w XII wieku. Ogromne wrażenie robi milicka architektura, w tym przepiękny, biały Kościół św. Andrzeja Boboli i klasycystyczny budynek Pałacu Maltzanów, w którym obecnie mieści się szkoła. Zwiedzając Milicz warto odwiedzić także tutejsze, całkowicie unikalne w skali całej Polski Muzeum Bombek.

12. Ciekawą atrakcją Doliny Baryczy jest możliwość przejazdu kolejką wąskotorową w Krościenicach. Kościenicka Kolej Wąskotorowa kursuje w pobliżu tutejszego zespołu pałacowo-parkowego (dawnej rezydencji rodziny Volmersteinów), a przejechanie się nią jest szczególną atrakcją dla najmłodszych.

13. Przez Dolinę Baryczy ciągnie się Kolorowy Szlak Karpia czyli aż 30 dużych, drewnianych podobizn karpia, które wykonane zostały przez lokalnych artystów. Karpie znajdują się przy największych atrakcjach tego regionu i wyznaczają 30 miejsc, które trzeba obejrzeć podczas wypoczynku w dolinie.

14. Podczas wypoczynku w okolicach Doliny Baryczy warto spróbować lokalnej kuchni. Na wyróżnienie zasługują oczywiście karpie milickie, które serwowane są na wiele różnych sposobów. Przyrządza się z nich pożywną zupę rybną i smaczne pierogi, ryby te serwowane są również w formie wędzonej. W okolicznych restauracjach spróbować można również lokalnie poławianych ryb, w tym wybornych sumów w czosnku. Kulinarną atrakcją jest również tutejsza dziczyzna, z której przyrządzane są pieczenie i gulasze.

15. Zaledwie 40 kilometrów od Doliny Baryczy znajduje się jedno z największych i najbardziej turystycznych miast w całej Polsce – Wrocław. We Wrocławiu znajduje się piękny Rynek, przy którym umiejscowione są restauracje i lokale gastronomiczne. Warto odwiedzić także wrocławski Ogród Zoologiczny, w którym znajduje się unikalna atrakcja – Afrykarium. We Wrocławiu znajduje się również wiele muzeów, w tym Muzeum Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz Muzeum Wody Hydropolis.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić