10 Ciekawostek o Pałacu Wojanów

pałac wojanów
foto – Autorstwa Aneta Pawska – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73169638

Pałac w Wojanowie położony jest 7 km od Jeleniej Góry nad rzeką Bóbr.

1. Niezwykłą historię tego miejsca ukazuje fakt, że pierwsze wzmianki na jego temat pojawiały się już w 1281 roku. Całość należała wtedy do Eberharda von Shildou, którego nazwisko w tamtym okresie wiązane było z dobrami rycerskimi.

2. Ciekawy jest również fakt, że pałac miał swoją rolę również podczas drugiej wojny światowej. Otóż to właśnie wtedy urządzono tu obowiązkowy obóz pracy dla wszelkich przymusowych robotników.

3. Inną ciekawostką jest w tym przypadku fakt, że głównym autorem projektu owego pałacu był architekt, który wywodził się z kręgu niezwykle wtedy znanego, jak i również bardzo cenionego architekta i urbanisty, czyli Karla Friedricha Schinkla.

4. Obecnie imponujący jest fakt, że na wszelkich gości tego pałacu czeka aż 81 niezwykle komfortowych pokoi, jak i również 11 luksusowych apartamentów.

5. Oczywiście nie da się nie zauważyć faktu, że zarówno te komfortowe pokoje, jak i również luksusowe apartamenty wyposażone są w bardzo stylowe meble, które w dużej mierze podkreślają historię tego miejsca i nadają odpowiedniego uroku.

6. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że w 2002 roku owo miejsce nawiedził straszny pożar, który strawił wszystkie kondygnacje do pierwszego piętra. Ruiny wykupił wtedy pasjonat zabytków, Piotr Napierała.

7. Imponujący jest również koszt przeznaczony na odbudowę tego miejsca. Otóż szacuje się, że na całkowitą odbudowę owego pałacu wydano około 40 milionów złotych, co jest kwotą wręcz ogromną.

8. Obok pałacu znajdują się: romantyczny park krajobrazowy, stajnie, jak i również wozownie.

9. Turyści chwalą przede wszystkim znajdującą się wewnątrz salę balową. Każdy, kto chociaż raz się w niej znalazł, mógł poczuć się, jak uczestnik dawnych, pięknych historycznych bali.

10. Pałac obecnie jest doskonałym miejscem spotkań biznesowych, gdyż dysponuje on aż 7 salami biznesowo-konferencyjnymi.

4.4/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić