Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zostało założone w 1998 roku i gromadzi eksponaty, które są związane z szeroko pojętym rozwojem techniki, gazownictwa, gospodarki komunalnej czy komunikacji miejskiej. To świetne miejsce na wycieczkę z rodziną, które przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom techniki. Oto kilka ciekawostek na jego temat.
1. Muzeum znajduje się w dzielnicy Kazimierz, w budynku należącym do dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Sama budowla jest zabytkiem wybudowanym w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
2. W muzeum znajduje się dokumentacja związana z dziejami techniki, przemysłu i inżynierii. Można tutaj zobaczyć sporo planów i zdjęć ukazujących, jak zmieniało się miasto podczas rewolucji przemysłowej i nie tylko.
→ Zwiedzasz magiczny Kraków ? Zobacz najlepsze atrakcje w Krakowie
3. Jedna z wystaw poświęcona jest tramwajom na Wawrzyńca, a więc tym, które dojeżdżały do zajezdni, którą kiedyś stanowił budynek muzeum. Można tutaj sporo dowiedzieć się o tych pojazdach i ich niesamowitej historii.
4. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, zwany również Krakowskim Ogrodem Doświadczeń, to park edukacyjny będący oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To pierwsze tego typu miejsce w Krakowie, gdzie na zewnątrz znajdują się takie przyrządy, jak Kołyska Newtona czy Nurek Kartezjusza.
5. Stanowiska edukacyjne w Ogrodzie Doświadczeń dzielą się na trzy grupy: badacz-uczestnik, badacz-obserwator oraz badacz-eksperymentator. Można przy nich poznać prawa fizyki dotyczące zjawisk drgań i fonii, zmysłów czy oddziaływania siły.
6. Od 1999 roku muzeum gromadzi mierniki elektryczne, przyrządy geodezyjne, mikroskopy i urządzenia diagnostyczne. Najciekawszymi obiektami z tej kolekcji są planimetr nitkowy oraz teodolit Gerlach.
7. Na terenie kompleksu znajduje się doskonale wyposażona Biblioteka Naukowa i Archiwum. Znajduje się w niej ponad 4 tysiące woluminów z zakresu historii techniki, drukarstwa, architektury, budownictwa, maszyn i komunikacji.
8. W dziale poświęconym inżynierii miejskiej można znaleźć obiekty związane z funkcjonowaniem miasta i jego mieszkańców. Do najcenniejszych eksponatów należą tutaj fragmenty bruku z Rynku Głównego pochodzące z XIV wieku oraz rury wodociągowe z XVIII wieku.
9. Przed wizytą w muzeum warto sprawdzić harmonogram wystaw czasowych. Bardzo często odbywają się tutaj interaktywne wystawy edukacyjne oraz strefy kreatywności dla małych dzieci.
10. Jednym z oddziałów muzeum jest Hangar Czyżyny os. 2 Pułku Lotniczego 26A. Jest to element infrastruktury dawnego lotniska, w którym powstaje najnowsza ekspozycja.