Kopiec Piłsudskiego 🗺️ Informacje i Ciekawostki

kopiec piłsudskiego
foto – Autorstwa Mach240390 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47933061

Kopiec Piłsudskiego – znajduje się w Krakowie, w dzielnicy Zwierzyniec. Usytuowany jest na terenie Lasu Wolskiego. Powstał dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę.

1. Z inicjatywą usypania kopca wystąpił Związek Legionistów Polskich. Na czele utworzonego w Warszawie Komitetu Budowy Kopca stał płk. Walery Sławek, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.

2. Budowa rozpoczęła się 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej, utworzonej przez Józefa Piłsudskiego. Usypywanie kopca zostało ukończone 9 lipca 1937 r.

3. Za projekt kopca odpowiedzialny był polski architekt Franciszek Mączyński. Kierownikiem robót był początkowo inż. Stanisław Kuźmiński, a następnie inż. Kacper Marchewka.

4. W trakcie budowy kopca, 12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski. Postanowiono wówczas, że kopiec będzie nosił jego imię.

5. W kopcu została umieszczona ziemia, która pochodzi ze wszystkich pól bitewnych, gdzie podczas I wojny światowej walczyli Polacy.

6. Kopiec ma ok. 35 m wysokości. Średnica jego podstawy wynosi 111 m, natomiast objętość 130 tys. m3.

7. Podczas II wojny światowej, w 1941 r., Hans Frank, generalny gubernator, wydał rozkaz zniszczenia kopca. Nie został on jednak wykonany.

8. W 1953 r. władze rozkazały usunięcie granitowej płyty z Krzyżem Legionowym ze szczytu kopca. Podczas prac, wykonywanych przy pomocy ciężkiego sprzętu, zniszczony został cały stok. Teren wokół kopca został ponadto obsadzony drzewami.

9. W 1980 r. powstał Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Od 1981 r. rozpoczęła się akcja odnowy kopca.

10. Kopiec bywa nazywany Mogiłą Mogił ze względu na to, iż u jego stóp złożono ziemię ze wszystkich miejsc bitew II wojny światowej.

11. Inne nazwy, które pojawiają się w odniesieniu do kopca, to Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności i Sowiniec. Ta ostatnia nazwa nawiązuje do tego, iż kopiec usypany został na szczycie wzgórza o nazwie Sowiniec (358 m n.p.m.), najwyższego w Paśmie Sowińca.

12. W latach 1996-1997 wskutek ulewnych deszczy 65 % zboczy kopca uległo erozji. W następstwie tego zdarzenia podjęto trwający 5 lat remont obiektu.

13. Wokół kopca rozciąga się położona na wysokości 347 m n.p.m. polana na Sowińcu. Zajmuje powierzchnię 4,2 ha i stanowi tym samym największą polanę Lasu Wolskiego. Znajduje się na niej m.in. Aleja Dębów Wolności im. Tadeusza Mazowieckiego, ścieżka dydaktyczna, plac zabaw i boisko sportowe.

14. Kopiec stanowi doskonały punkt widokowy na Kraków i lotnisko w Balicach. Przy dobrej pogodzie można dostrzec zarysy Tatr.

15. Wstęp na teren kopca Piłsudskiego jest bezpłatny. Do obiektu można dojechać komunikacją miejską.

16. Na wzgórzu Sowiniec, w miejscu gdzie obecnie istnieje kopiec, znajdowała się niegdyś bateria FB-37 Wolski Las. Wybudowana została w latach 1887-1888 w ramach umocnień Twierdzy Kraków.

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić