15 Ciekawostek o Rysach 🗺️

rysy
foto – Pixabay

Rysy to masywna, największa w Polsce góra, która położona jest w Tatrach. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej, a jej najwyższy szczyt sięga wysokości niemal 2500m n.p.m. Jest równocześnie najwyższym punktem w całym kraju. Malownicze trasy, które wiodą na szczyt Rysów, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich i słowackich turystów. Choć zdobycie Korony Polski nie należy do najprostszych, corocznie górę odwiedzają tysiące doświadczonych taterników.

1. Góra posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich jest wierzchołek północno-zachodni, który ma wysokość 2499,3 metrów. Ciekawostką jest, że najwyżej położony punkt na masywie znajduje się po stronie słowackiej, jednak jest on zaledwie o około 1,5cm wyższy niż najwyższy punkt w granicach Polski.

2. Nie zawsze Rysy uznawane były za najwyższą górę w Polsce. Badania przeprowadzone w połowie XIX wieku zaniżyły wysokość góry o prawie 200 metrów! Wówczas uważano, że najwyższą górą Polski jest Świnica – tatrzański masyw o wysokości 2302m n.p.m.

3. Charakterystyczną cechą Rysów jest ukształtowanie góry. Ma ona bardzo dużą wybitność i wysokość względną: znajduje się około 1100m powyżej Morskiego Oka, które leży u jej podnóży. Dzięki temu góra wygląda na jeszcze masywniejszą i trudniejszą do zdobycia.

4. Swoją popularność wśród turystów Rysy zawdzięczają przede wszystkim wspaniałej panoramie, która rozciąga się z jej szczytów. W pogodny dzień zobaczyć tu można wierzchołki 130 różnych gór, a widoczność sięga nawet 200 kilometrów. W najpiękniejsze, zimowe dni wprawione oko może podziwiać nawet dalekie Bieszczady, części ukraińskich Karpat oraz Kraków.

5. Nazwa masywu pochodzi od głębokich żlebów (“rys”), którymi poprzecinane są zbocza góry. Polscy górale właśnie w ten sposób nazywali górę już na początku XIX wieku, jednak oficjalnie jako nazwa masywu została ona użyta pierwszy raz w 1855 roku przez Feliksa Berdau – polskiego botanika, miłośnika wspinaczki górskiej i jednego z pierwszych badaczy tatrzańskiej flory.

6. Rysy, mimo swojej monumentalnej wysokości, cechują się dobrze rozwiniętą roślinnością. Występuje tu wiele odmian roślin naczyniowych, w szczególności kwiatów alpejskich. Na samym szczycie Rysów występują aż 63 różne gatunki roślin kwiatowych.

7. Rysy znajdują się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp na teren parku jest płatny, a bilety zakupić można w specjalnie wyznaczonych kasach lub przez internet. Wstęp na obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe).

8. Rysy górują nad tatrzańskim Czarnym Stawem – pięknym, malowniczym jeziorem polodowcowym, które swoją nazwę zawdzięcza ciemnej barwie. Jej przyczyną jest zacienienie przez górujące nad stawem skały i masywy, a także występujące tu latem sinice. Czarny Staw ma powierzchnię ponad 20 hektarów i osiąga maksymalną głębokość 74 metrów.

9. Na Rysach odkryto gatunek Polonozercon taternsis czyli endemiczny, występujący jedynie na obszarze Tatr Wysokich gatunek niewielkiego pajęczaka. Jednak na tym obszarze występują także inne, znacznie większe i bardziej rozpoznawalne zwierzęta. Na zboczach Rysów często spotkać można świstaki oraz kozice tatrzańskie, a także kilka gatunków owadów i płazów.

10. Na wysokości 2250m n.p.m. znajduje się Chata pod Rysami – najwyżej położone schronisko na terenie całych Tatr. W środku znajdują się pokoje noclegowe dla turystów, a także niewielki bufet, który serwuje przekąski, napoje i ciepłe posiłki.

11. Wejście na Rysy wymaga świetnej kondycji i doświadczenia górskiego, a zimą także odpowiedniego sprzętu. Mimo, że szlaki wiodące na szczyty Rysów są doskonale przystosowane turystycznie, zdarzają się tu wypadki śmiertelne. Zimą niektóre drogi są zamknięte, ze względu na możliwość występowania lawin. Warto pamiętać, że wejście od strony słowackiej wymaga obecności doświadczonego przewodnika górskiego.

12. Na szczyt Rysów dostać się można szlakiem czerwonym, który rozpoczyna się nad Morskim Okiem. Przejście z Morskiego Oka nad Czarny Staw zajmuje około 50 minut, zaś wspinaczka na szczyt Rysów – około 3 godzin. Szlak jest dobrze oznakowany, a w wielu miejscach znajdują się specjalne łańcuchy, które pomagają we wspinaczce, jednak wciąż zdobycie szczytu jest bardzo wymagające i niebezpieczne.

13. Innym szlakiem wiodącym na Szczyt Rysów jest szlak przez słowacką część Tatr. Rozpoczyna się on przy Popradzkim Stawie i wiedzie przez Dolinę Mięguszowiecką, Żabie Stawy i przełęcz Waga. Jego przejście zajmuje nieco ponad 3 godziny, a cały szlak jest prostszy i znacznie mniej wymagający od szlaku rozpoczynającego się przy Morskim Oku.

14. Niewiele osób wie, że ogromna ściana po wschodniej części Rysów wykorzystywana jest do uprawiana wspinaczki wysokogórskiej. Ściana ma wysokość niemal 500 metrów i znajduje się tu kilka wytoczonych przez wspinaczy szlaków.

15. Jednym z najciekawszych i najniebezpieczniejszych miejsc na Rysach jest Przełęcz pod Rysami, która znajduje się na wysokości 2365m n.p.m. i oddziela od siebie dwa wierzchołki góry. Nie wiedzie na nią żaden szlak, a miejsce to wykorzystywane jest niemal wyłącznie przez bardzo doświadczonych taterników, którzy dysponują odpowiednim sprzętem wysokogórskim. Mimo, że sam szczyt zdobyty został już w połowie XIX wieku (zarówno latem, jak i zimą), zdobycie Przełęczy pod Rysami odbywało się dopiero w 1909 roku (latem) i 1949 roku (zimą).

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić