Morskie Oko 🗺️ Informacje i Ciekawostki

morskie oko
foto – Pixabay

Są takie miejsca w polskich Tatrach o których chciało by się pisać i pisać. Ale z drugiej strony przychodzi myśl czyt to dobry sposób, aby opisując najładniejsze i najciekawsze górskie miejsca, nie spowoduje się tym samym jeszcze większego nimi zainteresowania. A każdy następny zachęcony żeby odwiedzić np. Morskie Oko, spowoduje jeszcze większe „pielgrzymki” do opisywanego miejsca. Tak jest w przypadku Morskiego Oka w Tatrach. Osoby starsze być może pamiętają jeszcze czasy kiedy PKSem można było dotrzeć aż do Włosienicy i dopiero stamtąd ruszyć w drogę nad Morskie Oko czy jeszcze w dalsze tatrzańskie kierunki. Były to czasy kiedy też sporo osób wędrowało Drogą Oswalda Balzera i nie było zbyt dużego tłoku. Dziś turyści zostawiają swoje pojazdy kilka kilometrów niżej i to ich nie odstrasza, aby wędrować nad upragnione Morskie Oko. Te dawne czasy trzeba już niestety odstawić w zapomnienie i przygotować się na ruch w drodze nad Morskie Oko taki sam jak w sobotnie popołudnie na Krupówkach.

1. Morskie Oko to największy staw w Tatrach. Jest to typowo polodowcowe jezioro położone na wysokości 1395 m n.p.m. Górskie jeziora nazywane są stawami i w większości miejsc takie określenie do nich przylgnęło. Morskie Oko zajmuje powierzchnię prawie 35 hektarów. Długość tafli wodnej wynosi 862 metry, a szerokość 568 metrów. Według ostatnich pomiarów głębokość wynosi 51,8 metrów.

2. Na głębokości ponad 40 metrów i aż do samego dna spoczywa warstwa mułu. Pomimo tego faktu woda w Morskim Oku ma ciekawą zieloną barwę.

3. Morskie Oko bywa także nazywane Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem. Jest to spowodowane tym, że w jego wody zarybione zostały w naturalny sposób.

4. Wody Morskiego Oka zasilają dwa podstawowe potoki: Czarnostawiański Potok i Mnichowy Potok. Dodatkowo do stawu wpadają pomniejsze cieki wodne odprowadzające wodę z pobliskich gór. Z Morskiego Oka wypływa natomiast jeden potok noszący nazwę Rybi Potok.

5. Wokół Morskiego Oka prowadzi szlak oznaczony czerwonym kolorem. Maszerując tym szlakiem można dojść do miejsca z którego rozwidlenie prowadzi dalej czerwonym oznakowaniem na Rysy, a po drodze nad Czarny Staw pod Rysami.

6. Docierając nad Czarny Staw pod Rysami dochodzi do rozwidlenia szlaków, czerwony prowadzi nadal na Rysy, natomiast zielony rozpoczyna szlak na bardzo ciekawą przełęcz nazywaną Przełęcz pod Chłopkiem. Kolor szlaku prowadzącego na przełęcz jest zielony. Wyprawa na Przełęcz pod Chłopkiem nie powinna być prowadzona przez osoby nieprzygotowane do wysokogórskich wypraw. Przełącz pod Chłopkiem bywa też często zamykana ze względu na zagrożenie lawinowe.

7. Żółty szlak zaczynający się przy schronisku PTTK Morskie Oko, prowadzi na Szpiglasową Przełęcz i dalej na Szpiglasowy Wierch oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

8. Niebieski szlak zaczynający się również przy Schronisku PTTK Morskie Oko prowadzi na Świstową Czubę i dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

9. Schronisko PTTK Morskie Oko położone jest nad Morskim Okiem. Schronisko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. Historia jego powstania sięga roku 1823, pierwsze schronisko z roku 1827 to był bardzo skromny budynek składający się z kilku izb i okien pozbawionych szyb. Schronisko spłonęło w roku 1865 i na jego miejscu Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało nowy obiekt mogący pomieścić 25 osób. Był to niewielkich rozmiarów drewniany budynek.

10. Uroczystość otwarcia schroniska w roku 1865 zaszczycili swoją obecnością Adam Asnyk i Helena Modrzejewska. Schronisku nadani imię Stanisława Staszica.

11. W roku 1891 rozbudowano schronisko nad Morskim Okiem, Uzyskało ono 252 metry kwadratowe powierzchni i zyskało 27 pokoi dwuosobowych. Obok schronisko zbudowano wozownię dająca schronienie przyjeżdżającym do niego koniom ciągnącym zaprzęgi z turystami. Niestety budynek schroniska spłoną w pożarze w roku 1898, uratowała się jedynie wozownia, którą przerobiono na schronisko. Schronisko z adaptowanej wozowni istnieje do dziś i jest jednocześnie najstarszym schroniskiem w polskich Tatrach.

12. Obecny budynek schroniska został wzniesiony w roku 1908.

13. W roku 1997 do schroniska przybył jak do tej pory najznamienitszy gość, był nim papież Jan Paweł II.

14. Pierwsze wzmianki o istnieniu Morskiego oka pochodzą z roku 1575, zaś w roku 1637 król Władysław IV nadał prawo wypasu owiec przy Morskim Oku Władysławowi Nowobilskiemu.

15. Jedna z góralskich legend głosi, ze Morskie Oko ma podziemne połączenie z Adriatykiem. Dowodem na takie twierdzenie miał być fakt wyłowienia z wód Morskiego Oka przedmiotów pochodzących z zatopionego na Adriatyku statku.

4.5/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić