Morskie Oko 🗺️ Informacje i Ciekawostki

morskie oko
foto – Pixabay

Morskie Oko to największy staw w Tatrach. Jest to typowo polodowcowe jezioro położone na wysokości 1395 m n.p.m. Górskie jeziora nazywane są stawami i w większości miejsc takie określenie do nich przylgnęło.

1. Morskie Oko zajmuje powierzchnię prawie 35 hektarów. Długość tafli wodnej wynosi 862 metry, a szerokość 568 metrów. Według ostatnich pomiarów głębokość wynosi 51,8 metrów.

2. Położenie Morskiego Oka oraz walory krajobrazowe sprawiają, że jest ono jednym z najpiękniejszych jezior, jak i najpiękniejszych miejsc w Polsce.

3. Morskie Oko bywa także nazywane Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem. Jest to spowodowane tym, że w jego wody zarybione zostały w naturalny sposób.

4. Wody Morskiego Oka zasilają dwa potoki: Czarnostawiański Potok i Mnichowy Potok. Dodatkowo do stawu wpadają pomniejsze cieki wodne odprowadzające wodę z pobliskich gór. Z Morskiego Oka wypływa natomiast jeden potok noszący nazwę Rybi Potok.

5. Wokół Morskiego Oka prowadzi szlak oznaczony czerwonym kolorem. Maszerując tym szlakiem można dojść do miejsca z którego rozwidlenie prowadzi dalej czerwonym oznakowaniem na Rysy, a po drodze nad Czarny Staw pod Rysami.

6. Żółty szlak zaczynający się przy schronisku PTTK Morskie Oko, prowadzi na Szpiglasową Przełęcz i dalej na Szpiglasowy Wierch oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

7. Niebieski szlak zaczynający się również przy Schronisku PTTK Morskie Oko prowadzi na Świstową Czubę i dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

8. Schronisko PTTK Morskie Oko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m i położone jest przy samym Morskim Oku. Historia jego powstania sięga roku 1823, pierwsze schronisko z roku 1827 to był bardzo skromny budynek składający się z kilku izb i okien pozbawionych szyb. Schronisko spłonęło w roku 1865 i na jego miejscu Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało nowy obiekt mogący pomieścić 25 osób. Był to niewielkich rozmiarów drewniany budynek.

9. Uroczystość otwarcia schroniska w roku 1865 zaszczycili swoją obecnością Adam Asnyk i Helena Modrzejewska. Schronisku nadani imię Stanisława Staszica.

10. W roku 1891 rozbudowano schronisko nad Morskim Okiem, Uzyskało ono 252 metry kwadratowe powierzchni i zyskało 27 pokoi dwuosobowych. Obok schronisko zbudowano wozownię dająca schronienie przyjeżdżającym do niego koniom ciągnącym zaprzęgi z turystami. Niestety budynek schroniska spłoną w pożarze w roku 1898, uratowała się jedynie wozownia, którą przerobiono na schronisko. Schronisko z adaptowanej wozowni istnieje do dziś i jest jednocześnie najstarszym schroniskiem w polskich Tatrach.

11. Obecny budynek schroniska został wzniesiony w roku 1908.

12. W roku 1997 do schroniska przybył jak do tej pory najznamienitszy gość, był nim papież Jan Paweł II.

13. Pierwsze wzmianki o istnieniu Morskiego Oka pochodzą z roku 1575, zaś w roku 1637 król Władysław IV nadał prawo wypasu owiec przy Morskim Oku Władysławowi Nowobilskiemu.

14. Jedna z góralskich legend głosi, ze Morskie Oko ma podziemne połączenie z Adriatykiem. Dowodem na takie twierdzenie miał być fakt wyłowienia z wód Morskiego Oka przedmiotów pochodzących z zatopionego na Adriatyku statku.

4/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić