Jaworki – Atrakcje i Ciekawostki 2024

jaworki
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1383356

Jaworki to wieś położona w województwie małopolskim na granicy Beskidu Sądeckiego i Małych Pienin. Często stanowi ona dla turystów bazę wypadową, ponieważ na terenie tym znajduje się sporo atrakcji turystycznych. Co warto wiedzieć o Jaworkach i okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole to krajobrazowy rezerwat, na terenie której znajduje się skalny wąwóz, a także Czajakowa Skała i część dolinki Koniowskiego Potoku.

2. Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka znajduje się w Małych Pieninach, a wycieczka na jego teren daje możliwość poznania niesamowitego bogactwa przyrodniczego tych okolic. Występują tutaj rośliny, które są bardzo rzadkie w skali całego kraju, takie jak dwulistnik muszy.

3. Cerkiew św. Jana Chryzostoma w Jaworkach to łemkowska cerkiew, która została wybudowana pod koniec XVIII wieku. Jej wewnętrzne zdobienia pochodzą z początków XX wieku, a całość znajduje się w rejestrze zabytków.

4. Arena Narciarska Jaworki-Homole to kompleks tras narciarskich znajdujący się na północnym zboczu Bukowinek. Znajdują się tutaj wyciągi talerzykowe i krzesełkowe, które mogą obsługiwać ponad dwa tysiące osób na godzinę.

5. Restauracja Bacówka, znajdująca się w Szczawnicy nieopodal Jaworek, to malowniczo położony lokal, w którym można skosztować największych rarytasów lokalnej kuchni. W okresie zimowym organizuje się tutaj również kuligi po okolicy oraz ognisko.

6. Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na miejscu znajdują się eksponaty związane z historią i kulturą regionu, a także górali pienińskich.

7. Zamek w Czorsztynie to ruiny budowli z XIV wieku. Znajduje się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego na wzgórzu nad Dunajcem, a w swoich zapiskach wspominał o nich popularny polski kronikarz, Jan Długosz.

8. Po drugiej stronie znajduje się Zamek Dunajec, którego historia sięga aż 1325 roku. Na przestrzeni lat zamek miał wielu właścicieli, a po drugiej wojnie światowej znaleziono w nim inkaskie kipu z zaszyfrowaną wiadomością, która rzekomo ma wskazywać miejsce ukrycia wielkiego skarbu.

9. Jedną z wielkich atrakcji regionu w okresie letnim i wiosennym jest ekscytujący spływa Dunajcem. Podczas podróży tratwami można zobaczyć Pieniński Park Narodowy z zupełnie innej perspektywy.

10. Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy to malowniczy wodospad znajdujące się w tak zwanej Sewerynówce. Położony jest w Pasmie Radziejowej i ma wysokość około pięciu metrów.

11. Spiska Kraina to rodzinny park rozrywki, w którym umiejętnie połączono edukację z zabawą. Znajdują się tutaj między innymi Park Miniatur, Tor Pontonowy, Małpi Gaj czy Golden Bungee. Starsze dzieci z pewnością będą zachwycone kinem 9D, laserowym paintballem czy air Hockeyem.

12. Sądecki Park Etnograficzny to miejsce, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z aż czterema grupami etnograficznymi, czyli Łemkami, Góralami Sądeckimi, Lachami Sądeckimi oraz Pogórzanami. Znajduje się tutaj między innymi Miasteczko Galicyjskie, czyli rekonstrukcja miasta z przełomu XIX i XX wieku.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić