Zawrat – Informacje i Ciekawostki

zawrat
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47575274

Zawrat to wąska przełęcz we wschodniej grani Świnicy na terenie Tatr Wysokich. W związku z tym, że stanowi jeden z dwóch skrajnych punktów na Szlaku Orlej Perci, cieszy się sporą popularnością wśród turystów kochających wysokie góry.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Zawrat znajduje się na wysokości 2159 metrów nad poziomem morza. Przełęcz ta oddziela Zawratową Turnię znajdującą się na wysokości 2247 metrów od Małego Koziego Wierchu, który znajduje się na wysokości 2226 metrów.

2. Turyści mogą wybrać się na Zawrat wychodząc z dwóch dolin, do których należą Dolina Pięciu Stawów oraz Dolina Gąsienicowa.

3. Najłatwiejsza trasa na Zawrat prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Polskich. W 1934 roku zbudowano tutaj znacznie łatwiejsza trasę na miejsce trasy, która istniała od 1877 roku.

4. Droga na Zawrat z Doliny Gąsienicowej prowadzi Zmarzłego Stawu Gąsienicowego, przez ścianę Małego Koziego Wierchu. Trasa ta powstała pod koniec XIX wieku, a ponadto prowadzi stąd również atrakcyjna trasa zimowa.

5. Nazwy zawrat oraz zawracik bardzo często występują w tatrzańskiej nomenklaturze. Słowo to oznacza strome obiekty i przełęcze.

6. Już w XIX wieku przez Zawrat chodzono z Zakopanego do Morskiego Oka. Pierwsze odnotowane przejścia turystyczne przez przełęcz przypisuje się Janowi Parze oraz Jakubowi Krauthoferowi, którzy dokonali tego w 1842 roku.

7. Musiało minąć kilka dekad od pierwszego przejścia, aby odważono się na przejście zimowe. Dokonano go w 1894 roku, a wśród śmiałków była Stanisława Pisarzewska. Było to spore wydarzenie, ponieważ kobiety chodzące po górach wysokich były wówczas niezwykłą rzadkością.

8. W XIX wieku wejście na Zawrat uważano za wyjątkowo trudne i było swoistym sprawdzianem umiejętności i odwagi turystów. Spośród znanych wówczas osobistości na Zawracie byli Stanisław Witkiewicz, Włodzimierz Lenin, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Kasprowicz czy Maria Curie-Skłodowska.

9. Poniżej przełęczy od strony Doliny Gąsienicowej znajduje się figurka przedstawiająca Matkę Boską Zawratową. Ma wysokość ponad jednego metra, a wielu turystów wierzy w to, że czuwa nad ich bezpieczeństwem.

10. Ze względu na to, że kiedyś przełęcz tę przemierzał Włodzimierz Lenin, w okresie PRL szlak ten nazywano powszechnie Szlakiem Lenina.

11. Wiele osób, które nigdy nie były w Tatrach, zadaje pytanie, czy Zawrat jest niebezpieczny. Okazuje się, że turysta podążający z Doliny Pięciu Stawów nie powinien borykać się z dużymi trudnościami. Natomiast pozostałe ścieżki od Hali Gąsienicowej czy Świnicy są bardzo niebezpieczne i wiele razy dochodziło tam do wypadków śmiertelnych.

12. Orla Perć jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków po polskiej stronie Tatr, ale jest również jednym z najniebezpieczniejszych. Od otwarcia trasy w XX wieku zginęło tam ponad 120 osób.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić