15 Ciekawostek o Świnicy 🗺️

świnica
foto – Pixabay

Świnica to wysoki masyw w Tatrach Wysokich, którego najwyższy szczyt sięga wysokości 2302m n.p.m. Ta monumentalna góra ma piramidalny kształt i dużą wybitność, dzięki której jest widoczna z wielu punktów na obszarze całych Tatr. Przez jej szczyt przebiega polsko-słowacka granica. Świnica jest popularnym celem polskich i słowackich turystów, a swoją popularność zawdzięcza malowniczym szlakom, które przebiegają przez zbocza góry, a także wspaniałej panoramie rozciągającej się z jej szczytu.

1. Polsko-słowacka granica przebiega przez przełęcz, która oddziela dwa wierzchołki Świnicy. Świnica Szczerbina Niżnia znajduje się na wysokości 2278m n.p.m. i nie jest udostępniona do ruchu turystycznego.

2. Choć wierzchołek Świnicy został zdobyty dopiero w 1822 roku, prawie dwadzieścia lat wcześniej próby zdobycia góry podjął się Stanisław Staszic – wybitny Polski pisarz, autor takich dzieł jak “Do sejmu”, “Pochwała Stanisława Potockiego” i “Przestrogi dla Polski”.

3. U podnóża góry znajdują się trzy doliny: Dolina Cicha, Dolina Gąsienicowa (z malowniczą Halą Gąsienicową) i wspaniała Dolina Pięciu Stawów.

4. Wejście na Świnicę jest ciężkie i wymagające. Duża zmienność pogody w tej części Tatr, śnieg zalegający nawet we wczesnym lecie, a także trudności w pokonywaniu tereny stanowią przyczyny wielu wypadków. Do najtragiczniejszego wypadku doszło tu w 1939 roku, kiedy na górę wspinała się grupa harcerzy. Wielu z nich doznało poważnych urazów, a sześć osób zginęło podczas załamania pogody.

5. Szczyty Świnicy zbudowane są z granitu, przez co rośnie tu niewiele gatunków roślin. Jedną z najciekawszych jest Saussurea wielkogłowa – endemiczny gatunek rośliny astrowatej, która występuje w Alpach i na zaledwie kilku tatrzańskich masywach górskich.

6. Wschodnie i północne zbocza Świnicy są bardzo strome, w wielu miejscach występują tu kilkusetmetrowe ściany skalne. To idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, którzy na skalnych, stromych urwiskach wytyczyli wiele zabezpieczonych tras wspinaczkowych.

7. W pobliżu Świnicy znajdują się dwa schroniska górskie: schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów oraz schronisko “Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Oba obiekty dysponują bazą noclegową, a także jadłodajniami, kuchniami i świetlicami do turystów. Dookoła budynków znajduje się świetnie zagospodarowana infrastruktura turystyczna i wiele miejsc do odpoczynku przed zdobyciem Świnicy.

8. Świnica od dziesięcioleci inspirowała polskich i słowackich artystów. Najpopularniejszym utworem literackim o tym masywie jest wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera “Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej”. O Świnicy pisał także Jalu Kurka w swojej powieści “Świnia skała”.

9. Świnica posiada dwa wierzchołki. Wyższy, o wysokości 2302m n.p.m. możliwy jest do zdobycia przez turystów – prowadzą na niego szlaki z innych części gór. Wierzchołek niższy (2291m n.p.m.) jest wierzchołkiem taternickim. Nie przechodzą przez niego żadne oznakowane szlaki turystyczne i zdobywają go jedynie doświadczeni i dobrze przygotowani taternicy.

10. Najprostszą drogą, która wiedzie na szczyt Świnicy, jest dwukierunkowy szlak czerwony z Czerwonych Wierchów i Kasprowego Wierchu. Mimo, że trasa może wydawać się prosta, niektóre jej partie są bardzo niebezpieczne i prowadzą w pobliżu stromych, kilkusetmetrowych urwisk skalnych. W wielu miejscach znajdują się również łańcuchy i drabinki, które umożliwiają przejście.

11. U podnóży Świnicy rozpoczyna się Orla Perć – prawdopodobnie najbardziej znany i jeden z najniebezpieczniejszych szlaków w całych Tatrach Wysoki. Szlak Orla Perć ma długość nieco ponad 4 kilometrów, jednak prowadzi przez strome urwiska, żłoby i kamienne drogi. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 100 lat na tym szlaku życie straciło około 140 osób. Orla Perć prowadzi z Zawratu przez Kozi Wierch, aż do wierzchołków masywu Granat.

12. Etymologia nazwy góry nie jest do końca poznana. Wiadomym jej, że nazwa Świnicy funkcjonuje przynajmniej od początku XX wieku, jednak już wcześniej górale zamieszkujący okoliczne tereny nazywali masyw “świnią” lub “świńską skałą”. Według badaczy języka nazwa ta mogła dotyczyć wyglądu góry, jak i kapryśnej pogody, która często uniemożliwiała wspinaczkę nawet w niższych partiach góry.

13. Świnica znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny: bilety kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe). Można je zakupić w kasach biletowych na obrzeżach Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także w wersji cyfrowej przez Internet.

14. Na początku XX wieku powstał projekt budowy kolejki, która umożliwiałaby wjazd na Świnicką Przełęcz. Projekt jednak nigdy nie powstał z powodu braku funduszy, a także ze względu na protesty obrońców przyrody.

15. Świnica przez taterników nazywana jest “górą samobójców”. To właśnie tu najczęściej (w porównaniu do innych gór Tatr Wysokich) dochodzi do prób samobójczych, a w przeszłości doszło także do kilku zaginięć, które również mogły być skutkiem chęci targnięcia na swoje życie.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić