W Polsce wyróżnić można 3 pasma górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie. W takim razie gdzie znajdują się Beskidy? Beskidy to nic innego jak szereg pasm górskich występujących w łańcuchu Karpat. Jest to długie pasmo mające 600 kilometrów długości i 50-70 kilometrów szerokości. Jest kilka opcji chcąc podzielić całe Beskidy na mniejsze obszary. Najpopularniejszy jest podział na Beskidy Zachodnie i Wschodnie. Z kolei w ramach zachodniej i wschodniej części Beskidów wyodrębnić można poszczególne łańcuchy górskie oraz przypisywać nazwy związane z regionem np.: Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Wyspowy itp.
Ze względu na znaczny obszar obejmujący Beskidy, w różnych jego zakątkach spotkać można wiele ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc.
1. Beskidy Zachodnie to makroregion Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Najbardziej wysuniętym pasmem górskim w tym rejonie jest Beskid Śląsko-Morawski
2. Najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich jest Babia Góra. Wysoka na 1725 m n.p.m. góra znajduje się na terenie Beskidu Żywieckiego. Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polskich.
3. Korona Gór Polskich jest zrodzoną w 1997 roku koncepcją turystyczną i opublikowana w czasopiśmie „Poznaj swój kraj” Na liście tej umieszczono pierwotnie 27 szczytów górskich znajdujących się na terenie Polski. Ostatecznie na liście znalazło się 28 szczytów. Idea ta została zatwierdzona 13 grudnia 1997 roku i tym samym dała początek powstaniu Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich. Zdecydowana większość gór na liście Korony leży w Beskidach.
4. Beskidy Wschodnie zaliczane są do Karpat Wschodnich. Po polskiej stronie Bieszczady stanowią pasmo górskie jako najdalej na wschód wysunięte góry.
5. Najwyższym szczytem w Bieszczadach znajdującym się na terytorium Polski jest Tarnica. Góra ma wysokość 1346 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Polskich.
6. Beskidy Środkowy jest masywem górskim łączącym Beskidy Zachodnie i Beskidy Wschodnie. Na obszarze obejmującym polskie tereny nazywane są Beskidem Niskim. Przez wielu, Beskid Niski, uznawany jest za jedno z najbardziej dzikich pasm górskich. Choć palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o dzikość terenów górskich w Polsce dzierżą Bieszczady, to w Beskidach Niskich jest zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny i to jest ich niewątpliwy atut.
7. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Beskidów Środkowych jest góra Lackowa. Góra znajduje się pomiędzy Krynicą-Zdrój, a Wysową. Góra wznosi się na wysokość 997,1 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Polskich.
8. Krynica-Zdrój to miasto położone w Beskidzie Sądeckim. Uzdrowiskowe walory źródeł krynickich znane są już od XVIII wieku. Naukowe badania przeprowadzone przez profesora Baltazara Hacqueta przeprowadzone zostały pod koniec XVIII wieku. Tym sposobem uznano, że w Krynicy-Zdroju można było rozpocząć działalność sanatoryjną. Krynica-Zdrój słynąca w dawnych latach ze swoich walorów uzdrowiskowych przyciągała wielu znakomitych kuracjuszy. Do najsłynniejszych osób leczących swoje dolegliwości w tym uzdrowisku należą: Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, królowa Holandii Juliana, Valdas Adamkus, Vaclav Havel, Wiktor Janukowicz. Największy rozgłos Krynica-Zdrój niewątpliwie zawdzięcza Janowi Kiepurze.
9. Pieniny są jednymi z najchętniej odwiedzanych gór w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają swojemu najsławniejszemu szczytowi Trzy Korony. Drugą atrakcją jest spływ Dunajcem. Pieniny są drugimi po Tatrach najchętniej odwiedzanym górami w Polsce.
10. Bieszczady to wciąż bardzo atrakcyjny teren dla miłośników górskich wycieczek z akcentem na wycieczek, a nie na wspinaczki. Bardzo łagodne aczkolwiek wymagające sporego wysiłku góry. Zaczynają się od Przełęczy Łupkowskiej oddzielając tym samym Beskid Niski od Bieszczadów. Po wschodniej stronie Bieszczady kończą się Przełęczą Wyszkowską, już po Ukraińskiej stronie granicy. Jeszcze przed II wojną był to teren całkowicie leżący w granicach polskich. Bieszczady to również połoniny, malowniczy element tutejszego krajobrazu. Bardzo interesująca gra kolorów występująca tutaj zwłaszcza jesienią. Jesienne bieszczadzkie połoniny to istna magia kolorów.
12. Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich. Granice tych gór wytycza dolina Raby z jednej strony, a z drugiej Kotlina Sądecka. Nazwa związana jest z faktem występowania na tym terenie osobnych pojedynczych szczytów. Najwyższym szczytem jest Mogielica. Jej wysokość to 1170 m n.p.m.
13. Mogielica najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego jest może mało znaną górą, ale warto ją nieco przybliżyć ponieważ jest ona zaliczana do Korony Gór Polskich. Góra wśród okolicznych mieszkańców nazywana jest Kopą, a ma to związek z tym, że swoim kształtem przypomina właśnie kopę. Z Mogielicą związanych jest kilka legend, a prawie wszystkie one związane są ze zbójeckim rzemiosłem. Przyczyną tego może być fakt, że na zboczach tej góry znajdował schronienie znany beskidzki zbójnik Józef Baczyński wraz ze swoimi kompanami.
14. Beskid Żywiecki zaliczany jest do drugiego po tatrach pasmem górskim w Polsce. Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Do ważnych i chętnie odwiedzanych szczytów tego pasma górskiego zalicza się mające 1557 m n.p.m. wysokości Pilsko, kolejnym jest Polica, Romanka i również bardzo popularna Wielka Racza. Pilsko w okresie zimowym przyciąga dużo narciarzy. Z położonego u stóp Pilska Korbielowa prowadzi na gorę wyciąg narciarski. Kolejnymi przyjaznymi dla narciarzy miejscami są Zawoja i Zwardoń.
15. Beskid Mały niewielkie pasmo górskie w składzie Beskidów Zachodnich. Nie ma tu imponujących wzniesień górskich, ale niewątpliwą atrakcją tych gór są liczne jaskinie. Zapaleni eksploatatorzy podziemnych zakamarków znajda tu ponad 50 opisanych jaskiń. Największą jaskinią w całym kompleksie Beskidów Małych jest mająca 160 metrów długości i 8,5 metrów głębokości Jaskinia Dziurawa. Wyprawy do jaskiń to dobra rozrywka pod warunkiem udania się do nich z przewodnikiem lub w towarzystwie znających się na penetracji jaskiń specjalistów. Jaskinie w tym rejonie są bardzo niebezpieczne ze względu na dużą niestabilność terenu.