Dolina Pięciu Stawów 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Dolina Pięciu Stawów
foto – Pixabay

Jak wiele osób odwiedza polskie Tatry tak wiele jest opinii o najładniejszych miejscach z Tatrami związanymi. Całe Tatry mogą się pochwalić około dwustoma jeziorami, stawami i miejscami z czasową lub stałą obecnością wody. Po stronie polskiej jest ich około 40. Zgodnie z tradycją jeziora górskie w polskich górach nazywane są stawami, a zdecydowana ich większość położona jest na wysokości ponad 1600 metrów. Spośród górskich stawów najwięcej jest pochodzenia polodowcowego. W przypadku Tatr jeziora/stawy zaopatrywane są w wodę pochodzącą z opadów, roztopów, źródeł czy potoków. Największym jeziorem/stawem tatrzańskim jest Morskie Oko. W obrębie polskich Tatr największym skupiskiem stawów jest Dolina Gąsienicowa a drugie zaszczytne miejsce przypada Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

1. Dolina Pięciu Stawów jest polodowcową wysokogórską doliną mającą 4 kilometry długości i 2 kilometry szerokości. Powierzchnia doliny wynosi 5,5 kilometra kwadratowego. Całość Doliny położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

2. Dolina Pięciu Stawów Polskich znajduje się na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m.

3. Do Doliny Pięciu stawów Polskich dotrzeć można poruszając się po 5 wytyczonych szlakach.

4. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich na przestrzeni lat powstawały 4 schroniska z różnymi kolejami losu. Pierwsze schronisko wybudowano w roku 1876 i było ono zbudowane głównie ze skał. W roku 1898 obok już istniejącego schroniska zbudowano drugie tym razem drewniane. Wraz z rosnąca popularnością doliny w roku 1932 wybudowano kolejne trzecie już schronisko. Schronisko przetrwało II wojnę, niestety spłonęło w roku 1945.

Kolejnym było niewielkie wybudowane naprędce schronisko, które obecnie służy jako placówka Strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

5. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, to istniejące do dziś zostało zbudowane w latach 1947-1953 i jest 5 w kolejności. Schronisko postawiono w nowym miejscu nad brzegiem Przedniego Stawu. Schronisko nosi imię Leopolda Świerza, który był zagorzałym miłośnikiem i badaczem naukowym Tatr.

Schronisko czynne jest przez cały rok dysponując 13 pokojami.

6. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym polskim schroniskiem górskim.

7. Zgodnie z nazwą w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zalicza się pięć głównych stawów:
Wielki Staw – położony jest w najniższym miejscu doliny na wysokości 1664 m n.p.m.
Mały Staw Polski – położony jest na wysokości 1667 m n.p.m.
Przedni Staw Polski – położony jest na wysokości 1669 m n.p.m.
Czarny Staw Polski – położony na wysokości 1722 m n.p.m.
Zadni Staw Polski – położony na wysokości 1890 m n.p.m.

8. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich natomiast znajduje się 6, a nie 5 stawów. Najmniejszym nie zaliczanym do „kompletu” jest oczko wodne nazywane „Wole Oko”. Jest to bardzo mały zbiorniczek wodny i w związku z tym najprawdopodobniej nie wzięto go pod uwagę nadając dolinie nazwę.

9. Wzdłuż prawie wszystkich stawów prowadzi niebieski szlak na przełęcz Zawrat, stanowiącą połączenie z Doliną Gąsienicową.

10. Z Doliny Gąsienicowej można dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów Polskich poprzez Kozi Wierch. Jest to trudna trasa prowadząca Żlebem Kulczyńskiego na Kozi Wierch, a następnie zejście do doliny. Oczywiście można trasę tą pokonać w drugą stronę. Żleb Kulczyńskiego jest bardzo niebezpiecznym miejscem i można jego przejście proponować wprawionym i dobrze przygotowanym turystom.

11. Jedną z najłatwiejszych i krajobrazowo bardzo malowniczych tras dojścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich, jest szlak prowadzący od Wodogrzmotów Mickiewicza wzdłuż Doliny Roztoki, aż do schroniska PTTK. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym.

12. Bardziej wytrawni i odporni na strome podejście górskie turyści, mogą wybrać żółty szlak prowadzący znad Morskiego Oka poprzez Szpiglasową Przełęcz z dojściem do niebieskiego szlaku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

13. Wielka Siklawa jest największym wodospadem w Polsce, znajduje się w miejscu oddzielającym Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Nachylenie ścian po których spływa woda wynosi 35%, a wysokość progu skalnego od 65 do 70 metrów.

14. Krzyżne to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w polskich Tatrach. Przełęcz znajduje się na wysokości 2112 m n.p.m. i można do niej dojść z Doliny Pięciu Stawów Polskich i kierując się dalej zejść do Doliny Pańszczycy.

15. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest bardzo urokliwym miejscem w polskich Tatrach, lecz należy pamiętać, że większość do niej dość, poza Doliną Roztoki, powinna być bardzo dobrze przemyślane i dostosowane do własnych umiejętności i odporności na duży wysiłek.

Każda droga dojścia do doliny wymaga sporego czasu i zaplanowana tam wyprawa powinna być bardzo precyzyjnie zgrana ze wschodem i zachodem słońca, aby na górskim szlaku nie zastała wędrowców noc.

Zimą każdy z dostępnych szlaków wymaga większego wysiłku i najczęściej dwa razy więcej czasu na przejście niż latem.

4.3/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić