Wielka Siklawa – Informacje i Ciekawostki

wielka siklawa
foto – Autorstwa Sammler – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24681585

Wielka Siklawa – jest to największy wodospad w Polsce. Znajduje się na potoku Roztoka w Tatrach Wysokich, na wysokości od 1560 m n.p.m. do 1630 m n.p.m.

 

1. Wodospad ma ok. 65-70 m wysokości. Tworzą go dwie, a czasem trzy strugi. Spływają one po tzw. ścianie stawiarskiej, naturalnej granicy, która oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki.

2. Wielka Siklawa znajduje się na potoku Roztoka, który wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego. Wody potoku spadają z wielkiego progu ok. 150 m na południowy wschód od Wielkiego Stawu. Potok uchodzi do Białki, a po drodze tworzy jeszcze wodospady zwane Wodogrzmotami Mickiewicza.

3. W związku z tym, że wodospad znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy uiścić opłaty za wstęp. Bilet normalny jednodniowy kosztuje 8 zł, a ulgowy jednodniowy 4 zł. Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat.

4. Do wodospadu można dojść zielonym szlakiem pieszym, który swój początek bierze przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Przy Wielkiej Siklawie zlokalizowany jest również niebieski szlak pieszy, który przebiega od Giewontu, przez schronisko PTTK na Hali Kondratowej, schronisko PTTK „Murowaniec” i schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich do schroniska PTTK przy Morskim Oku.

5. Po prawej stronie wodospadu znajdują się wygładzenia polodowcowe. Są one niebezpieczne, zwłaszcza podczas oblodzeń. Łatwo się na nich wówczas poślizgnąć. Wygładzenia noszą nazwę Danielki, co upamiętnia przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicę Daniela. W 1924 r. poślizgnął się w tym miejscu i zginął.

6. Najbardziej efektownie wodospad wygląda po wiosennych roztopach lub po obfitych opadach deszczu, kiedy przepływ wody jest największy. W słoneczne dni załamujące się w kroplach wody promienie słoneczne tworzą tęcze. W okresie zimowym możliwe jest tworzenie się lodospadu.

Wielka Siklawa znajduje się na znaczku turystycznym nr 807. Znaczki turystyczne są pamiątkami kolekcjonerskimi w formie drewnianych krążków. Stanowią również potwierdzenie pobytu w danym miejscu atrakcyjnym turystycznie.

Wielką Siklawę można podzielić na trzy części. Górna pochylnia jest najniższa i niezbyt stroma. Główny próg stanowi najwyższą część. Jego wysokość wynosi ok. 40 m, a nachylenie ok. 70 st. Dolna pochylnia ma długość ok. 35 m, wysokość ok. 20 m i nachylenie wynoszące ok. 35 st.

Huk spadającej wody jest słyszalny na długo przed tym zanim oczom wędrowców ukaże się wodospad. Miejsce, skąd można dostrzec po raz pierwszy Wielką Siklawę, nazywane jest Wrótkami. Ma ono postać skalnego wcięcia.

Wielka Siklawa nie jest najwyższym wodospadem w Tatrach. Po słowackiej stronie znajdują się wyższe wodospady. Wielka Siklawa przoduje jednak jeśli chodzi o ilość przepływającej wody.

Określenie ‘siklawa’ oznacza po prostu górski wodospad występujący w Tatrach. W związku z tym nazwa Wielka Siklawa oznacza po prostu ‘wielki wodospad’.

Od Siklawy pochodzi nazwa innego tatrzańskiego wodospadu, Siklawicy. Znajduje się on w Tatrach Zachodnich, na obszarze Małej Dolinki, górnej odnogi Doliny Strążyskiej. Usytuowany jest pod północną ścianą Giewontu.

4.1/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić