Twardogóra Turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć ?

ratusz w Twardogórze
foto – Autorstwa Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40447633

Twardogóra to małe urokliwe miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim. Ilość mieszkańców nie przekracza siedmiu tysięcy. Pierwotnie na tych terenach mieściła się leśna osada, która z biegiem lat ewoluowała. W 1293 roku Twardogóra otrzymała prawa miejskie z rąk księcia głogowskiego Henryka III. Obecnie jest to miasteczko, które cieszy się dużą ilością zabytków godnych obejrzenia oraz idylliczną atmosferą, która sprzyja wypoczynkowi z dala od miejskiego zgiełku.

Gdzie warto się udać i co warto wiedzieć o Twardogórze? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Twardogóra znajduje się u podnoża Gór Kocich. To doskonała baza wypadowa na dalekie wędrówki po górach i tym samym świetna lokalizacja dla miłośników zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Z górnych partii rozpościera się widok również na Wrocław, który leży ok. 40 km dalej.

2. Będąc w Twardogórze koniecznie trzeba wybrać się na rynek. To serce miasta, ale przy okazji powiew minionych epok. Wokół rynku znajdują się piękne kamieniczki pochodzące z XVII i XIX wieku. To również tutaj znajduje się ratusz. Budynek został zbudowany na początku XX wieku.

3. Przy ulicy Gdańskiej w sezonie letnim znajduje się nowoczesne Kąpielisko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze. W tygodniu roboczym bilet normalny kosztuje raptem 9 PLN. O złotówkę więcej zapłacimy w weekend, choć warto również zainteresować się biletami rodzinnymi, które w przypadku większej grupy są bardziej opłacalne.

4. Niespełna 8 kilometrów od Twardogóry, w Domasławicach znajduje się park linowy. To świetna atrakcja dla dzieci, które są nastawione na szereg mocnych wrażeń.

5. Warto wybrać się na spacer ścieżką spacerowo-rekreacyjną wzdłuż Skoryni. Na przylegających terenach znajdują się świetne trasy dla miłośników joggingu, ale również wydzielone miejsca na ogniska.

6. W znajdującej się niespełna 20 kilometrów dalej Oleśnicy funkcjonuje od ponad dekady Klub Ściema. Mówi się, że to miejsce, do którego warto zajrzeć ze względu na niepowtarzalny klimat. Miejsce powstało z miłości do muzyki i motocykli.

7. Przy ulicy Paderewskiego w Twardogórze znajduje się Restauracja PolAnka. To schludny lokal z przepysznym domowym jedzeniem. Z kolei miłośnicy włoskiej kuchni powinni udać się na ulicę Piastów 7. Znajduje się tutaj Venezia Pizza.

8. Ciekawostką jest, że to właśnie w Twardogórze znajduje się jeden z największych w naszym kraju dębów. Nazywa się go Bliźniakiem, a jego obwód liczy sobie nieco ponad 900 cm.

9. Warto wybrać się do Muzeum Regionalnego przy ZSP Twardogóra. Zbieranie pamiątek, świadectw i artefaktów zaczęło się już w latach pięćdziesiątych. To miejsce, w którym będziemy mogli zapoznać się z historią ziemi twardogórskiej.

10. Warto również zajrzeć do Kościoła św. Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze. To szachulcowa budowla, która została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. Warto dodać, że ołtarz wraz z amboną pochodzą jeszcze z XVIII wieku.

11. Sala Zabaw Żyrafa jest miejscem, które zainteresuje rodziców podróżujących z dziećmi. Obiekt znajduje się przy ulicy Krótkiej i warto się tutaj wybrać w przypadku wyjątkowej niepogody. W środku znajdziemy zjeżdżalnie, batuty i całe mnóstwo innych atrakcji, które zachwycą dzieci głodnych nowych przygód.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić