15 Ciekawostek o Kozim Wierchu 🗺️

kozi wierch
foto – Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4318558

Kozi Wierch to ogromna, masywna góra, która znajduje się w Tatrach Wysokich. Choć wejście na Kozi Wierch nie należy do najprostszych, każdego roku szczyt zdobywają tysiące turystów. Słynie on przede wszystkim ze wspaniałych widoków: w pogodny dzień z wierzchołka rozpościera się wspaniała panorama polskich i słowackich Tatr, a także – przy wyjątkowo pięknej pogodzie – dostrzec można dalekie Bieszczady.

1. Kozi Wierch to najwyższa góra, która w całości znajduje się na terenie Polski. Choć wysokością Kozi Wierch przewyższają Rysy czy Świnica, przez masywy te częściowo przebiega granica polsko-słowacka.

2. Wzdłuż głównej grani Koziego Wierchu prowadzi Orla Perć – jeden z najbardziej znanych, a także najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych szlaków w całych Tatrach. Orla Perć to jednokierunkowa droga prowadząca z Zawratu, przez Kozią Przełęcz i Kozi Wierch, na szczyt Granatów.

3. U podnóża Koziego Wierchu położona jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach Wysokich. W dolinie znajduje się pięć polodowcowych jezior, a także jeden okresowy, płytki staw, który zapełnia się wodą podczas wiosennych roztopów. Znad Wielkiego Stawu na szczyt Koziego Wierchu prowadzi czarny szlak, którego przejście zajmuje około 1,5 godziny.

4. Niezwykle pięknym miejscem w pobliżu podstawy Koziego Wierchu jest Dolina Gąsienicowa. Znajduje się tu schronisko PTTK “Murowaniec”, w którym funkcjonuje ponad 100 miejsc noclegowych, jadłodajnia oraz strefa rekreacyjna dla turystów. Przy schronisku umiejscowiony jest węzeł szlaków turystycznych, którymi można podążać w stronę Doliny Pięciu Stawów (i dalej na Kozi Wierch), na szczyt Wierchporońca przez Rusinową Polanę oraz na Kasprowy Wierch.

5. Południowo-zachodnie ściany Koziego Wierchu to wyjątkowo strome, niemal pionowe skalne ściany o wysokości nawet 250 metrów. Wytoczonych na nich zostało wiele dróg wspinaczkowych, z których korzystają doświadczeni taternicy.

6. Szczyt Koziego Wierchu został pierwszy raz zdobyty w 1867 roku przez Macieja Sieczkę i Eugeniusza Janota – dwóch polskich wspinaczy górskich i pionierów w odkrywaniu tajemniczych zakątków Tatr. Jednak prawdopodobnie na szczyt już wcześniej wchodzili pasterze, którzy wypasali w tym miejscu kozice.

7. Na wierzchołek Koziego Wierchu prowadzą dwa szlaki turystyczne. Czerwony szlak jednokierunkowy (Orla Perć) z Zawratu na Kozi Wierch oraz czarny szlak z Doliny Pięciu Stawów (znad Wielkiego Stawu), który ciągnie się przez Szeroki Żleb.

8. Zimą turyści mogą wejść na szczyt góry jedynie trasą z Doliny Pięciu Stawów – nawet wyprawa tą trasą jest jednak stosunkowo niebezpieczna ze względu na zwiększone ryzyko występowania lawin śnieżnych. Pozostałe drogi, łącznie z jednokierunkową trasą Orlej Perci, dostępne są jedynie dla bardzo doświadczonych taterników, którzy dysponują zaawansowanym sprzętem wysokogórskim.

9. Flora Koziego Wierchu jest stosunkowo uboga: granitowe skały stanowią bardzo nieprzyjazne do życia środowisko. Rośnie tu jednak kilka rzadkich gatunków roślin alpejskich, takich jak turzyca Lachenala, rogownica jednokwiatowa oraz turzyca tęga.

10. Nazwa góry pochodzi od kóz, które często spotkać można na zboczach masywu, a także na okolicznych polanach. Kozice słyną z niezwykłej sprawności i zwinności, potrafią bez problemu wdrapywać się nawet na bardzo strome, niemal pionowe ściany w poszukiwaniu pożywienia. Niegdyś góra nazywana była jednak “Czarnymi Ścianami” ze względu na swój majestatyczny, nieco mroczny wygląd.

11. Kozi Wierch znajduje się na terenie malowniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp na teren parku jest płatny – bilety kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe). Wejściówki można zakupić przez internet lub skorzystać z kas biletowych położonych przy granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

12. W 1907 roku górę zdobili dwaj narciarze: Józef Borkowski i Mariusz Zaruski. Było to pierwsze odnotowane wejście zimowe na szczyt Koziego Wierchu, a równocześnie jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim narciarstwie wysokogórskim, które zapoczątkowało dalszą eksplorację Tart Wysokich w celu odnajdywania ciekawych tras do zjazdów wyczynowych.

13. Południowo-wschodnie zbocze góry jest szerokie i łagodnie opadające do doliny. Swój unikalny kształt zawdzięcza ominięciu tego obszaru przez lodowce, które podczas ostatnich zlodowaceń przemieszczały się przez obszar Tatr Wysokich i żłobiły doliny, wąwozy i skały.

14. Ciekawym szlakiem, prowadzącym w okolicy Koziego Wierchu, jest szlak żółty. Rozciąga się on pomiędzy Dolinką Kozią i Doliną Pięciu Stawów. Najciekawszym – i zarazem najbardziej wymagającym – fragmentem szlaku jest przejście przez Kozią Przełęcz czyli dwumetrową, wyżłobioną w masywie przełęcz, której pokonanie jest możliwie dzięki zamontowanym tutaj drabinkom i łańcuchom.

15. Planując wycieczkę na szczyt Koziego Wierchu należy pamiętać, że trasa jest trudna i wymagająca (szczególnie wejście Orlą Percią) i może być niebezpieczna. Warto wcześniej zdobyć przynajmniej podstawowe doświadczenie na bardziej przystępnych szczytach tatrzańskich, a także zadbać o odpowiedni, trekkingowy strój i wyposażenie taternickie.

4.2/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić