Ciekawe miejsca w miejscowości Karwica

fotografia by Duży Bartek / Wikipedia

Mazurskie niespodzianki, cóż to takiego? Nazwy miejscowości mogące czasami wprowadzić spore zamieszanie dla niewtajemniczonych. Oczywiście można powiedzieć, że mając GPS i trafi się wszędzie. Czy ta reguła sprawdza się na Mazurach? Czasami się nie sprawdza. Weźmy sobie np. Karwicę, można przez nieuwagę trafić nie do tej, do której chciało się zawitać. Dlaczego? Zapyta ktoś. Wytłumaczenie jest bardzo proste, na Mazurach mamy : Karwicę, Karwicę Mazurską, Karwicę Dolną, Karwicę Górna, Karwicę Dużą i Karwicę Małą. Całe szczęście dla „pogubionych” miejscowości te znajdują się w niedalekiej od siebie odległości.

Kilka ciekawostek o Karwicy

Wieś mazurska w gminie Ruciane-Nida. Właściwie z administracyjnego podziały to tyle. I najlepiej nic więcej nie pisać o tym miejscu na ziemi.
Jeśli ktoś zapyta dlaczego nic więcej nie pisać o Karwicy to odpowiedź jest prosta.
Oaza spokoju to niezbyt pasujące do tej okolicy określenie. Tu w lasach i okolicznych jeziorach trwa nieustanny harmider wywoływany przez dziko żyjące zwierzęta i ptaki. Ten odgłos toczącego się wokół życia to najlepsza „muzyka” dla uszu wielu osób. Są tacy, którzy oburzą się, że odgłosy przyrody zalicza ktoś inny do przyczyn zakłócających spokój. Jeśli ktoś na Mazurach szuka totalnej ciszy to jej nie znajdzie. Nawet w nocy kiedy życie dzienne zamiera budzi się nocne życie ze swoimi odgłosami. Jeśli ktoś szuka takiej ciszy to ją znajdzie w Karwicy.
Nadbrzeżne lasy i wody jeziora wchodzą w skład rezerwatu Jeziora Nidzkiego. Rezerwat ten znajduje się w centrum Puszczy Piskiej. Co prawda jezioro Nidzkie stanowi obszar udostępniony do uprawiania turystyki wodnej to na jego części obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.
Jeśli mało się będzie zachwalało uroki Karwicy i jej okolicy to mało osób do niej trafi, a im mniej ludzi tym większy spokój. I to jest odpowiedź na postawione pytanie dlaczego mało pisać o tym miejscu.

Karwica na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest sztucznym systemem kanałów łączących główne jeziora mazurskie. Dzięki systemowi kanałów stworzona została droga wodna pozwalająca na swobodne przemieszczanie się z jeziora na jezioro. Karwica położona nad jeziorem Nidzkim, jest wsią leżąca na tym szlaku. W jej obszarze znajduje się mały port jachtowy. Dzięki swojemu położeniu i niewielkiej przystani jest bardzo dobrym miejscem dla żeglarzy szukających oddalenia od dużych marin jachtowych, usytuowanych zazwyczaj w większych miastach na trasie mazurskiej drogi wodnej. W pobliżu przystani znajduje się mały sklep, a tuż za nim rozciąga się gęstwina Puszczy Nidzkiej.
Karwica to miejsce gdzie znaleźć można sporo nowych budynków postawionych przez szukających swojego miejsca na ziemi warszawiaków. W sąsiedztwie nowych domów dostrzec można starą zabudowę składająca się z mazurskich chałup.

Z miejscowości Karwica blisko jest do popularnych turystycznych miejscowości – Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki czy Szczytno.

4.1/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić