8 Najlepszych Atrakcji w Miejscowości Krynki w 2024

fotografia by Adrian Grycuk / Wikipedia

Krynki to niewielkie miasto w województwie podlaskim położone na Wysoczyźnie Białostockiej, tuż obok granicy z Białorusią, 46 km na wschód od Białegostoku.

Zasłynęło przede wszystkim swoim nietypowym skrzyżowaniem – rondem, z którego odchodzi aż 12 ulic, co czyni je jedynym takim miejscem w Polsce. Mimo to, Krynki to wciąż miejscowość z wieloletnią tradycją, którą warto odwiedzić podczas pobytu na Podlasiu.

Krynki położone są

Atrakcje Krynki 2022

1. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny – świątynia prawosławna, która jest doskonałym przykładem architektury neoromańskiej i bizantyjskiej. Piękny, biały gmach kościoła otaczają zielone błonia, a w środku podziwiać można wspaniały ikonostas.

2. Kościół Świętej Anny – jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Ta katolicka, neogotycka świątynia została zbudowana w latach 1907 – 1912. Fasada nawiązuje do typowego budownictwa nadwiślano-bałtyckiego. W środku dominuje styl barokowy, a większość wyposażenia pochodzi z XVII i XVIII wieku.

3. Kaplica św. Antoniego Wielkiego – drewniana, prawosławna kaplica, jeden z najpiękniejszych obiektów na terenie Krynek. Pierwotna świątynia została wybudowana w XVIII wieku, jednak swój obecny kształt zawdzięcza rekonstrukcjom z przełomu XIX i XX wieku.

4. Synagoga Kaukaska – wybudowana w 1850 roku, służyła miejscowym garbarzom i biedniejszej części mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Podczas II wojny światowej świątynia została zniszczona, a jej wnętrze doszczętnie spalono. Obecnie pełni rolę kulturalną dzięki zrzeszeniu społeczności studenckiej z Polski, Białorusi i Niemiec.

5. Synagoga chasydzka ze Słomina – wbudowana w XIX wieku dzięki chasydom pochodzącym z terenów obecnej Białorusi. Jest to jedna z niewielu samodzielnych świątyń chasydzkich w całej Polsce. Dziś synagoga należy do osoby prywatnej, jednak wciąż można podziwiać jej fasadę przy ulicy Czystej 10.

6. Rezerwat Nietupa

W Krynkach znajduje się wiele miejsc przyrodniczych, które warto odwiedzić. Okoliczny Rezerwat Nietupa to miejsce występowania dużej populacji bobrów, a sam rezerwat przecinają liczne ścieżki i alejki, które umożliwiają obserwację lokalnej przyrody.

7. Ogrody Silvarium

W okolicy znajduje się również Silvarium w Poczopku. Są to ogromne ogrody, w których mieszczą się mosty i kładki nad przepływającymi potokami i strumieniami, kamienne i drewniane rzeźby, aleje pełne drzew, wiaty i domki oraz ścieżki edukacyjne.

8. Zalew w Krynkach

W Krynkach znajduje się również zalew o powierzchni 3,5 hektara, który stanowi doskonałe miejsce do połowu ryb. Występują tu karpy, liny, szczupaki i karasie. Dodatkowo przy zbiorniku można oglądać duże populacje rzadko występujących ptaków oraz uprawiać różne sporty wodne.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić