Atrakcje Zambrów 2024 • Co Przyciąga Turystów?

fotografia by Soheaux / Wikipedia

Zambrów to miasto leżące nad rzeką Jabłonką w województwie podlaskim. Średniowieczna miejscowość już w 1430 roku uzyskała prawa miejskie, a wkrótce potem stała się miastem królewskim. Historia XIX i XX wieku mocno związała Zambrów z wojskowością, co do dziś możemy podziwiać podczas zwiedzania miasta.

Zabytki Zambrowa

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta jest Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej – neoromańska świątynia zbudowana w latach 1874-1879 na miejscu starszego obiektu sakralnego. Jej umiejscowienie na łagodnym wzgórzu sprawiło, że jest to jeden z najbardziej widocznych punktów miasta. W środku znajdują się m.in. liczne zabytkowe naczynia liturgiczne i barokowa monstrancja z XVII wieku. Przy kościele umiejscowiony jest rozległy cmentarz parafialny, założony pod koniec XVIII wieku. Do innych zabytkowych cmentarzy na terenie Zambrowa wliczyć można dziewiętnastowieczny kirkut żydowski oraz cmentarz żołnierzy i jeńców wojennych, którzy ponieśli śmierć z rąk wojsk radzieckich.

W Zambrowie znajduje się kilka pomników: wykonany z brązu, naturalnej wielkości pomnik Żubra Zambrusia (wszak nazwa miejscowości pochodzi od słowa “zrąb” oznaczającego miejsce, w którym żyją żubry) oraz rzeźby upamiętniające Żołnierza Polskiego i Jana Pawła II.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową, dziewiętnastowieczną zabudowę miasta, w tym kolorowe kamienice przy ulicy Kościuszki oraz osiedla wybudowane z czerwonej cegły.

Pozostałe atrakcje Zambrowa

Na terenie miasta znajduje się duży kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, którego centralną część stanowi zalew. Są to rozległe tereny zielone z wieloma alejkami, ścieżkami rowerowymi, ławkami i miejscami piknikowymi.

W parku mieści się siłownia pod gołym niebem, korty tenisowe, boisko sportowe oraz duży plac zabaw dla najmłodszych. Choć sam zbiornik z piękną fontanną nie jest przystosowany do kąpieli, na terenie kompleksu znajduje się kryta pływalnia.

W Zambrowie odbywa się kilka regularnych wydarzeń muzycznych, historycznych i artystycznych. We wrześniu organizowana jest inscenizacja “Bitwy o Zambrów” na cześć poległych w II wojnie światowej żołnierzy. Corocznie odbywają się tu Dni Zambrowa, które stanowią muzyczną imprezę z dodatkiem zawodów sportowych i atrakcji dla dzieci, a na głównej scenie występują znane i lubiane zespoły muzyczne.

Dojazd do Zambrowa

Najłatwiej dostać się tutaj trasą szybkiego ruchu S8 (odcinek między Warszawą a Białymstokiem) lub drogą krajową nr 63. Z Białegostoku jest tutaj 60 km a z Łomży 25 km.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

3.7/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić