Atrakcje Sławków 2024

foto by Mkos / Wikipedia

Sławków to wyjątkowo zielone miasto leżące na Wyżynie Śląskiej w obrębie Zagłębia Dąbrowskiego i historycznej Małopolski. Przepływa przez nie Biała Przemsza czyniąc ten obszar wartościowym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

Dzieje Sławkowa

Odkrycia archeologiczne świadczą o istnieniu na terenach dzisiejszego Sławkowa przedchrześcijańskiej osady w VIII wieku. Prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku miejscowość nabyła prawa miejskie, jednak oryginalne dokumenty z dokładną datą zaginęły, dlatego dziś za powstanie miasta uznaje się rok 1286. Przez wieki Sławków prężnie rozwijało się ze względu na tutejsze złoża srebra i ołowiu. Rozwój wspomagała również doskonała lokalizacja miejscowości na dużym szlaku handlowym łączącym Kraków z Wrocławiem. Niestety, XIV i XV wiek przyniosły duże zniszczenia w czasie najazdów i pożarów. Miasto podniosło się dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy to rozpoczęła się przemysłowa produkcja włókiennicza.

Muzeum Regionalne w Sławkowie

Jedną z największych atrakcji miasta jest Muzeum Regionalne, które mieści się w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym domu kupieckim. Znajdują się tu ekspozycje archeologiczne i historyczne, w których możemy podziwiać m.in. średniowieczne naczynia gliniane, broń białą oraz osiemnastowieczne przedmioty codziennego użytku. Dużą rolę muzeum przykłada do kolekcjonowania pamiątek związanych z I i II wojną światową. Ciekawą ekspozycją jest zbiór ksiąg hebrajskich oraz fotografii i dokumentów nawiązujących do rozwoju kultury żydowskiej na obszarze miasta.
Muzeum Regionalne organizuje również stałe i czasowe wystawy malarskie.

Pozostałe atrakcje miasta

Z pewnością warto zobaczyć zabytkową Austerię Sławkowską – budynek karczmy pochodzący z XVIII wieku, którego fundamenty mogą mieć już niemal 800 lat. Obiekt jest ważnym elementem Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obecnie w środku mieści się restauracja, która serwuje kuchnię polską.

Nie sposób zapomnieć o obiektach sakralnych leżących na terenie miasta. Znajduje się tu ceglany Kościół św. Mikołaja, który reprezentuje styl barokowy i gotycki. W środku podziwiać można wspaniałe malowidła oraz trzy ołtarze z XVIII wieku wykonane przez wybitnego rzeźbiarza krakowskiego Wojciecha Rojowskiego. W mieście znajduje się również kilka zabytkowych kaplic.

Sławków leży w malowniczej okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W okolicach miejscowości znajdziemy wiele urokliwych szlaków, które wiją się między skalnymi ostańcami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, który łączy przepiękne widoki naturalne i pozostałości po średniowiecznych zamkach.

4.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić