8 Świetnych Restauracji w Suwałkach 🍽️

restauracje suwałki
foto – Pixabay.com

Suwałki są jednym z ciekawszych miast na terenie województwa podlaskiego. Kto odwiedzi to miasto, ten będzie mógł pospacerować w otoczeniu klasycystycznych budowli, odwiedzić miejsca związane z Marią Konopnicką oraz odpocząć nad malowniczym zalewem. Miasto to znane jest też ze swojego wielokulturowego charakteru, o czym przypomina m.in. Cmentarz Siedmiu Wyznań oraz regionalna  kuchnia. Gdzie warto się wybrać, by odkryć bogactwo smaków Suwalszczyzny?

1. Kuchnia Tatarska u Alika

Suwalszczyzna to kraina wielu kultur i religii, na terenie której spotkać można się m.in. z Tatarami. Kto chce poznać ich kuchnię, może wybrać się na spacer w rejon Zalewu Arkadia. Czeka tu Kuchnia Tatarska u Alika – restauracja, w której każdego dnia można nacieszyć się smakiem świeżych tatarskich przysmaków. Jest wśród nich czeburek krymski, są kartoflaniki i kołduny z wołowiną. Stulistnik z mięsem, libański gulasz czy żeberka po żmudzku to kolejne dania, na które warto postawić w tym miejscu.

2. Ta Beata

ta beata augustow
foto – tabeataaugustow.pl

Kto najmocniej rozsławił Augustów? Słynna Beata z Albatrosa, do której chętnie nawiązują lokalni przedsiębiorcy. Niektórzy tak bardzo przywiązali się do Beaty, że nie zmieniają nazwy nawet wtedy, gdy przenoszą się do innego miasta. Tak jest m.in. w przypadku restauracji „TaBeata”, która do grudnia 2022 roku mieściła się w centrum Augustowa. Od stycznia 2023 roku lokal zaczyna działalność w nowym miejscu – w Suwałkach przy ulicy Chłodnej 3. Kto zatem zechce spotkać się z Beatą  poza Augustowem, a przy okazji skosztować pysznych dań polskiej kuchni, ten może odwiedzić nowy punkt na kulinarnej mapie stolicy Suwalszczyzny.

3. Gospoda pod Sieją

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gospoda Pod Sieją (@gospodapodsieja)

Kto z Suwałk wybierze się nad Wigry, ten z pewnością zatrzyma się w Starym Folwarku – malowniczej osady o wielkich walorach widokowych. Na głodnych czeka tu kilka ciekawych lokali, w tym Gospoda pod Sieją. Można w niej zamówić zarówno klasyczne dania rybne, jak i dania regionalne: kartacze i babki ziemniaczane. Na gości czekają tu również pierogi i soczewiaki – kokory litewskie, które powstają z ziemniaczanego ciasta z farszem z soczewicy lub mięsa.

4. Litewska Restauracja „Rūta”

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @restauracja_ruta

Bliskość granicy z Litwą sprawia, że w suwalskich restauracjach można znaleźć wiele przysmaków inspirowanych litewską tradycją kulinarną. W restauracji „Rūta” w Puńsku koło Suwałk skupiono się na Litwie i daniach, które są z nią najmocniej kojarzone. Można tu zjeść nie tylko chłodniki litewskie i kartacze, ale też bliny czy kibiny – pieczone pierogi z mięsnym farszem. W menu znalazło się również jedno z popularniejszych dań pogranicza. To czenaki – jednogarnkowe danie, które serwuje się w glinianych garnuszkach.

5. Rozmarino Przystanek

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Rozmarino (@rozmarinosuwalki)

Wspaniały klimat, profesjonalna obsługa i pyszne dania – oto czynniki, dzięki którym Rozmarino Przystanek stał się jednym z najpopularniejszych lokali gastronomicznych w Suwałkach. Dumą lokalu jest pizza, w tym pizza po suwalsku (w której pojawiają się m.in. regionalne sery i kiełbasy). Można tu sięgnąć po sałatkę regionalną (z ziemniakami, regionalnym serem i boczkiem) lub wigierską (z jajkiem, sandaczem i sałatami). Na większy głód dobrze sprawdzi się zupa rybna lub chłodnik, podawany w miesiącach letnich. Naleśniki, pierogi i tradycyjne dania mięsne – oto kolejne pozycje w menu, którymi kusi ten lokal.

6. Na Starówce

foto – fb.com/ruta.punskas/

Restauracja „Na Starówce” jest jednym z popularniejszych lokali na ulicy Chłodnej – najważniejszym deptaku w mieście. Można tu odpocząć w klimatycznych wnętrzach, można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Warto tu również wstąpić na smaczny posiłek. W menu nie brak regionalnych potraw, w tym słynnego sękacza oraz kartaczy. Można tu również sięgnąć po soczewiaki z sosem czosnkowym lub po smażoną sielawę. Wielkim powodzeniem cieszy się tu również chłodnik litewski oraz świeżonka – danie z duszonego mięsa wieprzowego.

7. Browar Północny

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Browar Północny (@browarpolnocny)

Browar Północny to restauracja przyciągająca przyjemnym wnętrzem, ciekawym menu i bogatą ofertą zestawów lunchowych. Można tu przyjść na pożywny obiad, posiedzieć ze znajomymi przy pizzy lub uczestniczyć w takich wydarzeniach, jak spotkania karaoke czy spotkania przy grach planszowych. Najważniejsze jest tu jednak kontynuowanie piwowarskiej tradycji, z której Suwałki znane były już  w początkach XX wieku. Jakich piw można się napić w Browarze Północnym? Wielkim powodzeniem ciesz się jasne piwo Kamedulskie oraz ciemny Jaćwing. Można też sięgnąć po Wigry – jasne piwo typu pils, lub po Północne Mocne, które wyróżnia się miedzianą barwą.

8. Karczma Polska

karczma polska suwałki
foto – fb.com/Karczma.Polska.Suwalki/

Karczma Polska to przytulne wnętrza i bogata oferta dań kuchni polskiej i regionalnej. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł spróbować pysznego żurku, sięgnąć po żeberka na kapuście lub nacieszyć się smakiem schabowego, podawanego na kilka ciekawych sposobów. Można tu również sięgnąć po zupę grzybową lub karkówkę z warzywami ,można postawić na domowe pierogi. A co z napojami? Tu nie lada gratką jest podpiwek – bezalkoholowy napój o ciemnej barwie i chmielowym smaku, znany z korzystnego wpływu na zdrowie.

4.2/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić