Suwałki Atrakcje 2023 🗺️ Ciekawe Miejsca

1. Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 roku na obszarze, który obejmował zagłębienia Szeszupy, jak i również wszelkie tereny, które otaczały jezioro Hańcza. Warte podkreślenia jest także to, że w tamtym czasie, był to pierwszy tego typu obszar chroniony na terenie całego kraju. Jego fantastyczne położenie sprawia, że piękno przyrody można tu podziwiać w każdej porze roku. Tereny te nazywane są również miejscem, które pełne jest dzikiej natury zupełnie nietkniętej przez rękę człowieka.

2. Kolejka Wigierska

Jej trasa wiedzie przez Wigierski Park Narodowy, jak i również Puszczę Augustowską. Podczas podróży nią można zakochiwać się w magicznych widokach, jakie niosą ze sobą jezioro Wigry, jak i inne niezwykłe piękne tereny, przez które ta kolejka mknie. Można tam również zauważyć ślady wilków i jeleni, a śpiew ptaków sprawia, że podczas całej podróży ma się uczucie, jakby trafiło się do zupełnie innego, ale jednocześnie pięknego świata, którego bram aż nie chce się opuszczać.

3. Aquapark

Kolejną doskonałą atrakcją dla całej rodziny jest znajdujący się w Suwałkach ogromny Aquapark. Znajduje się tu pełnowymiarowy basen sportowy o długości 25 metrów, sauna, rurowe zjeżdżalnie, grota solna, oraz tak zwana dzika rzeka. W przypadku kiepskiej pogody jest to miejsce wręcz idealne do spędzenia wolnego czasu.

4. Wyciąg narciarski Szelment

Suwałki doskonale prezentują się również w okresie zimowym. Setki turystów spędzają swój czas na sześciu perfekcyjnie przygotowanych trasach narciarskich, którym uroku dodaje fakt, że są pięknie oświetlone. Znajduje się tam również pięć wyciągów, które mają długość od 300 do 400 metrów, jak i również jeden przystosowany specjalnie dla dzieci mający długość 100 metrów. Będąc zimą w Suwałkach, nie sposób ominąć tego miejsca, szczególnie całą rodziną.

5. Galeria Jednego Obrazu

Niezwykle interesującą atrakcją, jest znajdujący się tuż przy Placu Józefa Piłsudskiego, Galeria Jednego Obrazu. Początkowo budynek ten służył jako rogatka miejsca. Przez kolejne lata wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, by w końcu w 2008 roku zostać całkowicie wyremontowanym, po czym zaczął pełnić funkcję galerii. To miejsce, gdzie co miesiąc prezentowane są dzieła lokalnych artystów, a w wielu przypadkach nawet tych twórców zagranicznych. To piękne miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, by zachwycać się wszelkimi obrazami tworzonymi przez wyżej wspomnianych artystów.

6. Muzeum Marii Konopnickiej

Innym bardzo ciekawym miejscem, które warto zobaczyć, jest znajdujące się w Suwałkach Muzeum Marii Konopnickiej. Ta uznana dla Polski pisarka pierwsze lata swojego życia spędziła właśnie w tym mieście, dlatego w budynku tym można znaleźć przedmioty, które związane są z jej życiem i twórczością. W budynku znajdują się stałe ekspozycje, zaś w pałacyku odbywają się liczne spotkania literackie.

7. Klasztor Pokamedulski

Udając się do Suwałk, koniecznie trzeba również odwiedzić Klasztor Pokamedulski. Powstał on w 1694 roku. Warto zwrócić tu uwagę na ciekawostkę, jaką jest niewątpliwie fakt, że w jego podziemiach pochowany jest pierwszy biskup węgierski, kaznodzieja, ks. Franciszek Karpowicz, oraz dawni zakonnicy, który ten klasztor zbudowali, czyli zakon kameduli. To miejsce, z którego można podziwiać te magiczne widoki, jakie niewątpliwie daje jezioro Wigry.

8. Kino Mazur

Dosyć ciekawą atrakcją, jest znajdujące się niedaleko Suwałk Kino Mazur. To nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć wiele interesujących filmów, ale również to obiekt, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne, które mają nazwę „Edukacja filmowa”. Skierowane są one przede wszystkim dla najmłodszych, by szerzyć wśród nich miłość do kina i poznawanie jego tajników.

9. Nekropolia

To pierwsza z tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Suwałkach. Wiele osób zadaje sobie często pytanie, co sprawia, że właśnie ta nekropolia jest taka wyjątkowa. Otóż jest to jedyny zestaw cmentarzy na terenie całej Polski, gdzie obok siebie pochowani są Tatarzy, Prawosławni, Żydzi, Katolicy, Ewangelicy i Staroobrzędowcy. Warto również zaznaczyć, że pochówki odbywają się tam do dnia dzisiejszego niezależnie rzecz jasna od wyznania, gdyż nadal chowani są tu przedstawiciele wszystkich powyższych religii. To również masa urokliwych kapliczek, oraz nagrobków.

10. Suwalski Ośrodek Kultury

Kolejnym z miejsc bezapelacyjnie wartych zobaczenia jest Suwalski Ośrodek Kultury. To niezwykle nowoczesne centrum animacji, gdzie odbywają się liczne warsztaty, zajęcia i różnorakie wystawy. To miejsce nie tylko dla tych młodych ludzi, ale również i dla osób starszych, gdyż zadbano również o wiele zajęć dla seniorów, które bezsprzecznie przypadną wszystkim do gustu. Fani muzyki bluesowej również mogą być zachwyceni, gdyż to właśnie tam organizowany jest Suwałki Blues Festiwal, który przyciąga do siebie artystów i fanów praktycznie z całego świata.

11. Druskienniki Aquapark na Litwie

Kto wypoczywa w rejonie Suwałk, ten bez problemu może wybrać się na całodniową wycieczkę na Litwę. Jednym z ciekawszych kierunków takich wypraw są Druskienniki, znane z ciekawego parku wodnego. Zajmuje on ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i oferuje wiele atrakcji dużym i małym gościom. Baseny rekreacyjne i baseny z morską falą, dzika rzeka i zjeżdżalnie – oto wybrane atrakcje, z jakich można tu skorzystać. A ponieważ każde pomieszczenie zachwyca tu ciekawym wystrojem, pobyt w litewskim aquaparku każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Z Suwałk do aquaparku jest 95 kilometrów, tak więc zdecydowanie wybrać się na cały dzień.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Suwałki, warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić