Atrakcje Kłodawa 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

kłodawa atrakcje - kościół
foto – Autorstwa Kolanin – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39770179

Kłodawa – miasto w województwie wielkopolskim – 50 kilometrów od Konina – przez które przepływa rzeka Rgilewka, prawy dopływ Warty. Zajmuje powierzchnię 4,2 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 6,5 tys. mieszkańców.

Najlepsze Atrakcje w Kłodawie:

  1. Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna – znajduje się 600 m pod ziemią, na terenie kopalni soli Kłodawa. Zwiedzanie trwa ok. 2,5 godz. i obejmuje wykład na temat historii powstania złóż soli kłodawskiej i jej zastosowania, zjazd klatką w szybie górniczym z prędkością 6 m/s oraz przejście wyrobiskami górniczymi do kaplicy św. Kingi. Na trasie można zobaczyć pokłady unikatowej soli różowej.
  2. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – został wybudowany w latach 1718-1755 w stylu barokowym. Wystrój wnętrza prezentuje styl rokoko. Warto zwrócić uwagę na ambonę w kształcie łodzi, rokokowe stalle i tabernakulum z płaskorzeźbą Wieczerzy Pańskiej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej z II poł. XVII w., w srebrnej sukience i koronach.
  3. Muzeum Technik Ceramicznych w Kole – zbiory prezentowane są w ramach 4 działów. Dział archeologiczny obejmuje niemal wszystkie ważniejsze kultury archeologiczne, które występowały na ziemiach polskich. W dziale artystycznym znajdują się wyroby ceramiczne z kolskiej fabryki fajansu, a także z innych zakładów oraz obrazy polskich artystów. Dział etnograficzny prezentuje eksponaty przede wszystkim z regionu Kujaw, a wsród nich narzędzia, rzeźby ludowe czy artykuły gospodarstwa domowego. Dział historyczny gromadzi zbiory związane z miastem Koło i Ziemią Kolską.
  4. Ruiny zamku w Kole – warowny zamek powstał po 1365 r. z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Zbudowany został na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty. Do obecnych czasów zachowała się wieża główna do wysokości 17 m i dwóch kondygnacji naziemnych oraz fragment muru obwodowego ze szkarpami. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne.
  5. Ruiny zamku w Besiekierach – kolejne malownicze ruiny, które warte są odwiedzenia. Zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Do obecnych czasów zachował się pełen obwód murów warowni, pozostałości domu mieszkalnego do wysokości jednej kondygnacji oraz 18-metrowa część zachodniej ścianki wieży bramnej. Po skierowaniu koryta rzeki Orłówki wokół zamku zrekonstruowana została fosa, a ruiny połączono z lądem pomostem.
  6. Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach – mieści się w kompleksie budynków dawnego zajazdu dworskiego z XIX w. Powstało na bazie kolekcji patrona instytucji. Wystawy stałe obejmują gabinet kolekcjonera z pamiątkami po nim i jego rodzinie, salę gen. Sikorskiego, gabinet numizmatyczny, salę portretową z jedną z większych w Polsce kolekcją obrazów Marcello Bacciarellego, salonik z kolekcją miniatur z XVIII i XIX w. i zabytkowymi meblami oraz salę gen. Andersa. W dawnej stacji i wozowni mieszczą się kolekcje zegarów, orderów, odznaczeń i odznak pułkowych, pamiątek po sławnych Polakach, przedmiotów rzemiosła artystycznego, eksponatów związanych z modą kobiecą, militariów oraz malarstwa i grafiki.
  7. Muzeum Kulmhof w Chełmie nad Nerem – mieści się na terenie byłego obozu zagłady Kulmhof, który funkcjonował z z roczną przerwą w latach 1941-1945. W odremontowanym spichlerzu przedstawiane są przedmioty osobiste należące do ofiar obozu. Wystawa nawiązuje do grupy kilkudziesięciu więźniów żydowskich, którzy zginęli w spichlerzu w 1945 r. Wystawa „To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie” prezentuje historię obozu z ukierunkowaniem na losy więźniów żydowskich.
  8. Leśna Izba Edukacyjna „Kiejsze” – wraz ze ścieżką przyrodniczo-leśną „Leśny Parów” o długości 1,6 km powstały na bazie dawnej szkółki leśnej „Kiejsze” W izbie można zobaczyć wypchane zwierzęta, przybory biurowe z dawnej kancelarii leśnika, a także gabloty entomologiczne, siedliskowe oraz prezentujące gatunki drzew. Dużą atrakcję stanowi tablica edukacyjna „Leśny koncert” z głosami różnych zwierząt. Przy izbie znajduje się ekspozycja dawnych narzędzi leśnych, narzędzi do żywicowania, budek lęgowych, a także przekrojów różnych gatunków drzew.
  9. Ścieżka przyrodniczo-archeologiczna „Wietrzychowice” – jej główną atrakcją są grobowce megalityczne datowane na 3500 p.n.e.. Mają one formy nasypów o szerokości w części czołowej wahającej się od 6,5 do 10 m oraz wysokości osiągającej ponad 2 m. Ścieżka zaczyna się przy miejscu postoju dla pojazdów .Wyposażona jest w tablice informacyjne i inne pomoce dydaktyczne.

Kłodawa – Krótki historycznie

Najstarsze ślady osadnictwa w okolicach Kłodawy pochodzą sprzed 4 tys. lat, z epoki neolitu. We wczesnym średniowieczu Kłodawa należała do klasztoru norbertanek w Strzelnie. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawia się w dokumencie z 1193 r. Dokładana data lokacji miasta nie jest znana, jednak wiadomo, że nastąpiło to przed 1383 r. W 1352 r. Kłodawa wraz z Ziemią Łęczycką została przyłączona do Królestwa Polskiego.

W 1430 r. Kłodawa otrzymała prawa magdeburskie, co zwyczajowo traktowane jest jako data lokacji miasta. Wiek XV i XVI były czasem wzrostu gospodarczego dzięki przychylności królów oraz położeniu przy międzynarodowych szlakach handlowych. Najazd Szwedów w 1655 r. zakończył się spaleniem miasta i wymordowaniem części mieszczan. Stał się jednocześnie początkiem upadku Kłodawy.

W 1793 r. Kłodawa wraz z częścią Wielkopolski Wschodniej została wcielona do Prus. Miasto zostało na krótko wyzwolone podczas powstania kościuszkowskiego. Następnie należało do Królestwa Polskiego połączonego unią z Imperium Rosyjskim. W 1867 r. Kłodawa została pozbawiona praw miejskich w ramach represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej miasto było okupowane przez Niemców. W 1925 r. Kłodawa odzyskała prawa miejskie. W czasie II wojny światowej w mieście silnie działała konspiracja.

4.8/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić