1. Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe jest poprzemysłową pozostałością po odkrywce węgla z kopalni „Gosławice”. Odpady kopalniane odprowadzanie do jeziora sprawiły, że w procesie mineralizacji woda tego zbiornika zyskała intensywną, turkusową barwę. Choć kąpiele w akwenie są surowo zakazane i mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowie lekkomyślnych śmiałków, turyści chętnie zatrzymują się w pobliżu jeziora by podziwiać jego piękny kolor.
2. Muzeum Okręgowe w Koninie
Muzeum Okręgowe to największe muzeum w Koninie. Zajmuje się ono pozyskiwaniem eksponatów o znaczeniu historycznym, ważnym nie tylko dla dziejów samego miasta, ale również całego regionu. Znajdziemy w tym miejscu m.in. szczątki zwierząt prehistorycznych z okresu plejstocenu, które zostały odkryte na terenie Konina podczas prac archeologicznych oraz w trakcie pozyskiwania węgla z obszarów kopalnianych czy obiekty związane z życiem codziennym i religijnym mieszkańców. Duże znaczenie ma również kolekcja biżuterii i wyrobów rzemieślniczych z różnych epok. Jedna z wystaw poświęcona jest obiektom związaną z kulturą i religią judaistyczną – Konin był miejscem, które przed II wojną światową zamieszkiwała bardzo duża liczba Żydów.
3. Park Makiet Mikroskala
Park Mikroskala to wyjątkowe miejsce nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Znajdziemy tutaj około 50 różnych makiet, które przedstawiają dzieje historyczne (np. katastrofa Titanica), scenerie filmowe i bajowe (np. Gwiezdne Wojny, Kraina Lodu) oraz imitują zjawiska naturalne (np. efekty oddziaływania żywiołów i katastrofy naturalne, takie jak oddziaływanie fal tsunami). W parku znajdziemy również ciekawe instalacje świetlne oraz edukacyjne, a dodatkowo wszyscy uczestnicy mogą własnoręcznie tworzyć własne projekty z klocków konstruktorskich.
4. Rynek
Koniński Rynek to wizytówka tego miasta. Wśród zabytkowych kamienic i klimatycznych uliczek jeden obiekt zasługuje na specjalne wyróżnienie: jest nim Słup Koniński czyli najstarszy w tej części Europy znak drogowy pochodzący z XII wieku.
Będąc w Koninie z pewnością warto przejść się alejami wzdłuż Warty, przy których znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy. Jeśli odwiedzamy to miasto w sezonie letnim możemy również wybrać się nad jedno z kilku jezior, które leżą w granicach miasta – w szczególności polecić można Jezioro Zatorze, przy którym w ciepłych miesiącach odbywają się liczne imprezy i festyny pod gołym niebem.
5. Park im. Fryderyka Chopina
Dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury, dobrym miejscem na spacer będzie Park im. Fryderyka Chopina. Powstał on w połowie XIX wieku i jest jednym z najciekawszych punktów na terenie konińskiej starówki. Na gości czekają tu spacerowe alejki, okazałe drzewa i liczne atrakcje dla dzieci. Można tu również spędzić czas w mini zoo czy poznać tajemnice starosłowiańskich kręgów kamiennych. Miejsce to zachęca również do spędzania czasu w aktywny sposób, np. na siłowni pod chmurką.
⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Koninie
6. Słup Koniński
Jednym z ciekawszych zabytków Konina jest romański Słup Koniński – najstarszy znak drogowy w Polsce, mogący się pochwalić historią sięgającą połowy XII wieku. Wykonany z piaskowca słup stoi przed kościołem św. Bartłomieja i jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Koninie. To jedna z ciekawszych pamiątek po dawnym trakcie łączącym Kalisz z Kruszwicą, a jednocześnie jedna z większych ciekawostek na popularnym wśród miłośników historii Szlaku Piastowskim.
7. Wieża Widokowa Paprotnia
Wieża Widokowa Paprotnia jest jednym z ciekawszych punktów widokowych w rejonie Konina. Od 2015 roku można z niej podziwiać piękno powiatu konińskiego oraz imponującą panoramę miasta. Przy dobrej widoczności widać stąd również Licheń wraz ze słynną bazyliką oraz elektrownię w Turku. Sama wieża to ciekawa konstrukcja o wysokości 22 metrów, która już z daleka przyciąga uwagę turystów. Kto chce wejść na taras widokowy, ten musi pokonać ponad 100 stopni. Czy warto? O tym można się przekonać na własnej skórze podczas wycieczki po okolicach Konina.
8. Licheń
Licheń stary to wielkopolska wieś, której historia sięga epoki kamiennej. Dziś miejsce to znane jest przede wszystkim jako popularny cel pielgrzymek, a tutejsza bazylika jest największym kościołem w Polsce. Jej wysokość to 139 metrów, z kolei szerokość dochodzi do 77 metrów.
W pobliżu sanktuarium czekają i inne atrakcje, m.in. Golgota oraz liczne ścieżki spacerowe, prowadzące wśród malowniczych kapliczek. Jedną z tych najciekawszych jest kaplica w Lasku Grąblińskim, leżącym około 2 km od sanktuarium. W Licheniu można też spędzić czas na plaży i nacieszyć się relaksem nad Jeziorem Licheńskim.
9. Jezioro Gosławskie
Jezioro Gosławskie jest dla wielu mieszkańców Konina doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji. W jego pobliżu znajduje się m.in. elektrownia Pątnów oraz tereny kopalni odkrywkowej Gosławice, z którymi kontrastuje bardzo cenna pod względem przyrodniczym Puszcza Bieniszewska. Samo jezioro przyciąga wędkarzy, spacerowiczów oraz miłośników historii. Dla tych ostatnich nie lada gratką jest XV-wieczny zamek w Gosławicach, znany dziś jako jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Koninie, oraz niewielki skansen, do którego również warto zajrzeć.
10. Termy Uniejów
Uniejów (województwo łódzkie) to urocze miasto nad Wartą, a jednocześnie jedyne w kraju uzdrowisko termalne. Leczy się tu głównie choroby o podłożu reumatycznym i nerwobóle, na wsparcie mogą tu również liczyć osoby dotknięte problemami skórnymi.
Główną atrakcją miasta są Termy Uniejów, z których mogą korzystać zarówno kuracjusze, jak i turyści marzący o beztroskiej zabawie w ciepłej wodzie. Na gości czeka tu basem ze statkiem pirackim, tężnia solankowa oraz baseny solankowe: duży i mały. Można tu również korzystać z takich atrakcji, jak rwąca rzeka czy bufet wodny.
Uniejów oddalony jest od Konina o 60 kilometrów, ale można tu szybko dotrzeć jadąc autostradą A2.
11. Kopalnia soli w Kłodawie
Kopalnia soli w Kłodawie jest największą i najgłębszą kopalnią soli w Polsce, stanowi też jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Wielkopolski. Choć jest to czynny zakład pracy, jego skrawek jest udostępniany turystom (tylko w dni robocze), którzy w porę dokonają rezerwacji. Zwiedzanie najgłębszej w Polsce trasy turystycznej zajmuje 2,5 godziny. W tym czasie turyści zjeżdżają 600 m pod ziemię, gdzie zaczynają spacer wśród pokładów różowej soli kłodawskiej.
Kłodawa oddalona jest od Konina o 50 kilometrów. Najszybciej dojechać można drogą krajową 92, ewentualnie nieco naokoło autostradą A2.
Konin – Krótko historycznie
Historia Konina nie jest jednak zbyt szczęśliwa. Pierwsze wzmianki o tym mieście – a w zasadzie samym grodzie – pochodzą z roku 1293. Zniszczony w XIV wieku przez Kozaków Konin został w późniejszych latach odbudowany dzięki wsparciu Kazimierza Wielkiego. Przez przeszło dwieście lat Konin doskonale się rozwijał, wkrótce stając się jednym z najważniejszych punktów dla kupców i rzemieślników. W XVII wieku jednak dobra passa się odwróciło: dochodziło w tym miejscu do kolejnych tragedii, od epidemii i pożarów, aż po okupację Szwedów w 1655 roku i przynależenie do zaboru pruskiego w trakcie rozbiorów Polski. Po II wojnie światowej nastąpił jednak przełom i do dziś Konin jest przede wszystkim ważnym ośrodkiem przemysłowym na mapie kraju.