Atrakcje Konina
1. Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe jest poprzemysłową pozostałością po odkrywce węgla z kopalni “Gosławice”. Odpady kopalniane odprowadzanie do jeziora sprawiły, że w procesie mineralizacji woda tego zbiornika zyskała intensywną, turkusową barwę. Choć kąpiele w akwenie są surowo zakazane i mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowie lekkomyślnych śmiałków, turyści chętnie zatrzymują się w pobliżu jeziora by podziwiać jego piękny kolor.
2. Muzeum Okręgowe w Koninie
Muzeum Okręgowe to największe muzeum w Koninie. Zajmuje się ono pozyskiwaniem eksponatów o znaczeniu historycznym, ważnym nie tylko dla dziejów samego miasta, ale również całego regionu. Znajdziemy w tym miejscu m.in. szczątki zwierząt prehistorycznych z okresu plejstocenu, które zostały odkryte na terenie Konina podczas prac archeologicznych oraz w trakcie pozyskiwania węgla z obszarów kopalnianych czy obiekty związane z życiem codziennym i religijnym mieszkańców. Duże znaczenie ma również kolekcja biżuterii i wyrobów rzemieślniczych z różnych epok. Jedna z wystaw poświęcona jest obiektom związaną z kulturą i religią judaistyczną – Konin był miejscem, które przed II wojną światową zamieszkiwała bardzo duża liczba Żydów.
3. Park Makiet Mikroskala
Park Mikroskala to wyjątkowe miejsce nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Znajdziemy tutaj około 50 różnych makiet, które przedstawiają dzieje historyczne (np. katastrofa Titanica), scenerie filmowe i bajowe (np. Gwiezdne Wojny, Kraina Lodu) oraz imitują zjawiska naturalne (np. efekty oddziaływania żywiołów i katastrofy naturalne, takie jak oddziaływanie fal tsunami). W parku znajdziemy również ciekawe instalacje świetlne oraz edukacyjne, a dodatkowo wszyscy uczestnicy mogą własnoręcznie tworzyć własne projekty z klocków konstruktorskich.
4. Rynek
Koniński Rynek to wizytówka tego miasta. Wśród zabytkowych kamienic i klimatycznych uliczek jeden obiekt zasługuje na specjalne wyróżnienie: jest nim Słup Koniński czyli najstarszy w tej części Europy znak drogowy pochodzący z XII wieku.
Będąc w Koninie z pewnością warto przejść się alejami wzdłuż Warty, przy których znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy. Jeśli odwiedzamy to miasto w sezonie letnim możemy również wybrać się nad jedno z kilku jezior, które leżą w granicach miasta – w szczególności polecić można Jezioro Zatorze, przy którym w ciepłych miesiącach odbywają się liczne imprezy i festyny pod gołym niebem.
Konin – Krótko historycznie
Historia Konina nie jest jednak zbyt szczęśliwa. Pierwsze wzmianki o tym mieście – a w zasadzie samym grodzie – pochodzą z roku 1293. Zniszczony w XIV wieku przez Kozaków Konin został w późniejszych latach odbudowany dzięki wsparciu Kazimierza Wielkiego. Przez przeszło dwieście lat Konin doskonale się rozwijał, wkrótce stając się jednym z najważniejszych punktów dla kupców i rzemieślników. W XVII wieku jednak dobra passa się odwróciło: dochodziło w tym miejscu do kolejnych tragedii, od epidemii i pożarów, aż po okupację Szwedów w 1655 roku i przynależenie do zaboru pruskiego w trakcie rozbiorów Polski. Po II wojnie światowej nastąpił jednak przełom i do dziś Konin jest przede wszystkim ważnym ośrodkiem przemysłowym na mapie kraju.