Murowana Goślina Turystycznie 🗺️ Atrakcje 2024

murowana goślina
foto – Autorstwa Krzysztof Szymański – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1286178

Murowana Goślina to nieduże wielkopolskie miasteczko, położone ok. 20 km na północ od Poznania. Gmina Murowana Goślina jest znana z urokliwych okoliczności przyrody, spokojnego, wypoczynkowego klimatu oraz dużego nacisku kładzionego na gościnność i ekologię. Z tego względu chętnie jest wybierana przez wczasowiczów poszukujących spokojnej okolicy na kilkudniowy oddech i oderwanie od trudów codzienności.

Samo miasteczko nie posiada wielkiej liczby zabytków, choć miłośnicy historii na pewno zwrócą uwagę na niektóre ciekawe obiekty. Jednym z nich jest kościół pw. św. Jakuba Apostoła, zbudowany w pierwszej dekadzie XVII w. Wewnątrz można podziwiać liczne dzieła sztuki sakralnej, w tym dużo starsze niż sam kościół gotyckie rzeźby. Zabytkiem szczególnie wysokiej klasy jest nagrobek Urszuli z Ostrorogów Lwowskich Potulickiej, żony jednego z właścicieli Murowanej Gośliny. Wezwanie kościoła związane jest z faktem, iż przez Murowaną Goślinę od wielu wieków przebiega jeden ze szlaków świętego Jakuba, którym pielgrzymi podążają do grobu tego apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej. Placówka ta, ulokowana w budynku przy ul. Mściszewskiej 10, jest ciekawym muzeum, pozwalającym lepiej poznać region. Odwiedzający mogą obejrzeć wystawę poświęconą historii ziemi goślińskiej oraz liczne ekspozycje czasowe. Przy muzeum funkcjonuje także stanowisko Pracowni Archeologicznej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Izba Regionalna jest otwarta do zwiedzania w dni robocze przez cały rok.

Ciekawą propozycją dla rodzin jest z kolei usytuowany w południowej części miasteczka Park Dzieje. Jest to rozbudowany park tematyczny, nastawiony w głównej mierze na edukację najmłodszych poprzez rozrywkę. Można tu obejrzeć różne rodzaje tematycznych widowisk, inscenizacje historyczne, zobaczyć prawdziwego sokolnika czy postrzelać z łuku. W obrębie Parku Dzieje funkcjonuje także osobno płatny park linowy. Odwiedzający mogą ponadto skorzystać z miejsca ogniskowego i dobrze zaopatrzonego punktu gastronomicznego. Park Dzieje jest niewątpliwie miejscem, w którym całe rodziny mogą miło i pożytecznie spędzić wolny dzień.

Innym ciekawym miejscem, w którym można poczuć oddech historii, jest położony kilka kilometrów od Murowanej Gośliny Ostrów Radzimski. To właśnie to miejsce w dolinie przełomu Warty już we wczesnym średniowieczu zostało siedzibą kasztelana okolicznych wsi. Do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie zarys ukształtowania terenu dawnej kasztelani oraz liczne znaleziska archeologiczne, o których można poczytać na zamieszczonych na Ostrowiu planszach edukacyjnych. Teren dawnej kasztelanii jest ponadto bardzo przyjemnym miejscem spacerowym.

Wycieczkę na Ostrów Radzimski warto połączyć z odwiedzinami w pobliskim rezerwacie Śnieżycowy Jar. Jest on bowiem powszechnie uznawany za jedną z największych atrakcji gminy Murowana Goślina. Rezerwat w pobliżu Starczanowa powstał w celu ochrony śnieżycy wiosennej – gatunku kwiatu powszechnego w górach (np. w Sudetach czy Beskidzie), ale bardzo rzadko spotykanego na nizinach. Szczególnie warto odwiedzić Śnieżycowy Jar na przełomie zimy i wiosny, kiedy śnieżyce kwitną, zaściełając rozległe obszary rezerwatu białym kobiercem kwiatów.

Ważnym miejscem przyrodniczym jest także rozciągająca się na wschód od Murowanej Gośliny Puszcza Zielonka. Jej centralnym punktem jest Arboretum Leśne, utrzymywane przez Ośrodek Naukowo-Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Arboretum zajmuje powierzchnię 86 hektarów, na której zgromadzono szeroki wybór drzew i krzewów w celach naukowych i dydaktycznych. Wiele osób odwiedza je jednak głównie ze względu na możliwość długiego spaceru jedną z licznych ścieżek w kojącym otoczeniu przyrody, z dala od zgiełku. Arboretum jest otwarte przez cały rok, choć w sezonie zimowym obowiązują krótsze godziny otwarcia. Przed wizytą należy koniecznie zapoznać się z regulaminem. Po wcześniejszym ustaleniu możliwe jest także skorzystanie z rozszerzonej oferty, obejmującej np. gry terenowe, zajęcia edukacyjne czy grillowanie.

Arboretum w Zielonce może być także punktem wypadowym na dalsze wycieczki po puszczy. Kierując się na południe po kilku kilometrach dotrzemy do jezior Czarnego i Pławno, wokół których rozciągają się rezerwaty przyrody. Oba zbiorniki stanowią ciekawe miejsce wypoczynkowe w malowniczym otoczeniu przyrody i spokoju puszczy. Eksploratorów tajemniczych miejsc zaciekawi z kolei tzw. domek Uniwersytetu Przyrodniczego Pławno, czyli opuszczona chata pośrodku puszczy, niedaleko na południe od jeziora Pławno. Poruszając się dalej w kierunku zachodnim natrafimy z kolei na jeziora Miejskie oraz Kamińskie.

Urokliwych miejsc nie brakuje także na północ od Zielonki, w okolicach nadleśnictwa Łopuchówko. Tereny dookoła jezior Głębocko, Worowskiego i Leśnego obfitują w malownicze trasy spacerowe. Dobrym punktem do obserwacji dzikich jezior jest Wzgórze Herta. Osoby zainteresowane przyrodą na pewno zaciekawi też ścieżka przez Rezerwat Przyrody Żywiec Dziewięciolistny. Interesujący będzie także spacer w stronę Jeziora Gackiego, podczas której można obejrzeć ciekawy pomnik przyrody “Dęby Gackie”.

Warto dodać, że okolice Murowanej Gośliny są doskonałym miejscem wycieczkowym dla miłośników jazdy na rowerze. Na terenie gminy znajduje się ok. 500 kilometrów oznakowanych tras rowerowych, łączących między innymi wymienione wyżej atrakcje turystyczne. Sieć tras zapewnia przyjemną przejażdżkę z malowniczymi widokami przyrodniczymi, z dala od ruchliwych dróg i ośrodków miejskich.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić