Na granicy województwa wielkopolskiego i lubuskiego leży wyjątkowo malownicze miasteczko – Nowy Tomyśl. Ze stolicy Wielkopolski – Poznania – jest tu 70 km i bardzo łatwo można dojechać autostradą A2.
Zasłynął przede wszystkim ze wspaniałych wyrobów wiklinowych oraz bogatych zbiorów chmielu, jednak to miejsce warto odwiedzić z powodu pięknej architektury i kameralnego charakteru.
Krótka historia miasta
Choć Nowy Tomyśl jest bardzo młodym miastem, początki osadnictwa na tych terenach sięgają IX wieku p.n.e. Przez wieki leżało tu kilka spokojnych, niewielkich wsi, a dopiero w XVIII wieku na obszar obecnego miasta zaczęli sprowadzać się osadnicy olęderscy z Zachodniej Europy. W 1786 roku miejscowość zyskała prawa miejskie na mocy dekretu wydanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Duży rozwój nastąpił dopiero za czasów istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy to otwarto tu duże zakłady przemysłowe, specjalizujące się w produkcji wikliny oraz przetwórstwa spożywczego, prężnie zaczęła rozwijać się również lokalna uprawa chmielu.
Wikliniarskie tradycje Nowego Tomyśla
W Nowym Tomyślu nie sposób nie natknąć się na ślady wikliniarstwa. Przy ulicy Długiej, ciągnącej się w pobliżu zabytkowego Ratusza, znajduje się jedna z największych atrakcji miasta – ogromny Kosz Wiklinowy, który stanowi największy tego typu obiekt na świecie! W mieście działa również Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. W swoich zbiorach muzeum zawiera m.in. narzędzia i przedmioty służące do uprawy chmielu i wikliny oraz wystawę botaniczną, na której prezentowane są różne gatunki roślin. Dodatkowo odbywają się tu lekcje, pokazy i warsztaty ze sposobów i metod wyplatania różnych przedmiotów.
Najważniejszym wydarzeniem na obszarze miasta jest coroczny czerwcowy Jarmark Chmielo- Wikliniarski. W jego ramach odbywa się Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski, a podczas trwania festiwalu możemy zakupić wiklinowe ozdoby i przedmioty codziennego użytku oraz spróbować doskonałych regionalnych piw.
Największe atrakcje miasta
Nowy Tomyśl, choć jest miastem stosunkowo nowym, posiada kilka cennych zabytków historycznych. Na szczególne wyróżnienie zasługują gmach dziewiętnastowiecznego, wciąż czynnego młynu oraz nowotymski Ratusz wraz z pomnikiem upamiętniającym powstańców wielkopolskich.
Będąc w mieście warto odwiedzić Kościół Najświętszej Maryi Panny: niewielki, kameralny kościółek zbudowany w stylu neoromańskim. W okolicy Placu Fryderyka Chopina oraz na ulicy Poznańskiej podziwiać można wiele zabytkowych kamienic pochodzących z XIX i XX wieku.
W mieście znajduje się kilka obiektów rozrywkowych, również tych przeznaczonych dla dzieci. W Nowym Tomyślu mieści się niewielki ogród zoologiczny o wielkości 5 hektarów, na którym żyje kilkadziesiąt gatunków zwierząt. W tym miejscu podziwiać możemy przede wszystkim przedstawicieli zwierząt kopytnych, jednak ZOO zamieszkują również małpy (m.in. makaki i pawiany) oraz drapieżne koty (żbiki i rysie).
Na terenie miasta znajduje się również duży Park im. Feliksa Szołdrskiego z wieloma atrakcjami dla najmłodszych oraz dużym stawem, dookoła którego rozciągają się liczne alejki spacerowe.
Okolice Nowego Tomyśla
Nowy Tomyśl to również ciekawa baza wypadowa. Zaledwie 20 kilometrów dzieli miasto od Opalenicy, w której podziwiać można m.in. gotycki kościół św. Mateusza, piękny dziewiętnastowieczny Ratusz oraz zabytkową, cmentarną kaplicę. Podobna odległość dzieli Nowy Tomyśl od Grodziska Wielkopolskiego – dużego miasta w województwie wielkopolskim, które oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Kierując się na północ od miasta dotrzeć można do rezerwatu przyrody w pobliżu Jeziora Zgierzynieckiego, który zamieszkiwany jest przez ponad 140 gatunków ptaków. Piękny krajobraz rezerwatu podziwiać można z wysokiej, drewnianej platformy, z której rozciąga się widok na jezioro oraz okoliczne łąki i lasy.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj