14 Ciekawostek o Kopalni Soli Kłodawa

kopalnia soli kłodawa
foto – Autorstwa Kolanin – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2461318

Kopalnia Soli Kłodawa – kopalnia głębinowa, która znajduje się w Kłodawie, w powiecie kolskim, w województwie wielkopolskim. Jest to największa czynna kopalnia soli kamiennej w Polsce.

1. Złoża soli kłodawskiej powstały 200-250 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. Obecnie eksploatowane są poziomy znajdujące się 600 i 750 m pod powierzchnią ziemią.

2. Pokłady soli w okolicach Kłodawy zostały odkryte podczas badań grawimetrycznych, które przeprowadził w latach 1937-1939 prof. Edward Janczewski. W 1946 r. Państwowe Przedsiębiorstwo Poszukiwań Nafty zaczęło wiercić pierwszy otwór badawczy “Kłodawa 1”, o głębokości 682 m.

3. W 1956 r. rozpoczęło się wydobycie soli kamiennej, a w 1957 r. kopalnia osiągnęła produkcję roczną na poziomie 25 tys. ton. W 1960 r. wydobycie przekroczyło 100 tys. ton. Ponadto rozpoczęła się produkcja soli kamiennej na eksport. W 1968 r. zdolność produkcyjna osiągnęła 750 tys. ton rocznie.

4. W 1968 r. zostały nadane imiona szybom: Michał – dla uczczenia budowniczego kopalni i pierwszego dyrektora inż Michała Białego, Barbara – na cześć patronki górników oraz Chrobry – z okazji obchodzonego w 1966 r. 1000-lecia Państwa Polskiego.

5. W latach 70. i 80. XX w. wydobycie soli w kopalni wzrosło do ponad 1 mln ton rocznie. Głównym odbiorcą był przemysł. Wraz ze zmianami ustrojowymi i recesją w przemyśle nastąpił również spadek zapotrzebowania na sól. Obecnie wydobywa się ok. 600-700 tys. ton rocznie.

6. Dla turystów w 2004 r. została udostępniona Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. Znajduje się 600 m pod ziemią i jest najgłębiej położoną trasą turystyczną w Polsce. Zwiedzanie zajmuje ok. 2,5 godz.

7. Podczas zwiedzania kopalni odbywa się prelekcja dotycząca historii powstania złóż kłodawskich. Program obejmuje również przejście podziemnymi korytarzami do kaplicy św. Kingi. Na trasie zobaczyć można liczące ponad 200 mln lat pokłady soli różowej, wyeksploatowane komory solne oraz maszyny górnicze.

8. Kłodawa jest jedyną kopalnią w Europie, w której wydobywa się sól różową. Sól ta zawiera trochę mniej sodu i chloru i trochę więcej żelaza w porównaniu do soli białej.

9. Podziemna trasa czynna jest wyłącznie w dni robocze. Pod ziemię zjeżdża się górniczą windą, z prędkością 6m/s. Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszej rezerwacji miejsca, telefonicznie lub poprzez zakup biletu online. Zjazdy odbywają się o godz. 9:15, 10:00 i 14:30.

10. Bilet normalny kosztuje 70 zł. Cena biletu ulgowego dla emerytów i rencistów wynosi 60 zł, natomiast dla dzieci, młodzieży i studentów 50 zł. Dostępne są również vouchery dla 2 osób dorosłych bądź rodzinne, które należy zrealizować w ciągu 90 dni od daty zakupu.

11. Trasa turystyczna dostępna jest dla osób od ukończonego 7. roku życia. Nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.Temperatura pod ziemią utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie wynoszącym powyżej 20 st. C.

12. W 2007 r. odbył się pierwszy podziemny koncert w kopalni kłodawskiej. Wystąpili muzycy z Filharmonii Kaliskiej wraz z solistą, skrzypkiem Dmitrijem Wasiliewem. Zagrali “Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Wydarzenie zostało wpisane do Księgi rekordów Guinnessa jako koncert na największej głębokości (600 m pod ziemią).

13. W 2018 r. kopalnia uzyskała koncesję na wydobywanie soli magnezowo-potasowej jako kopaliny towarzyszącej ze złoża “Kłodawa 1”.

14. Sól kłodawska wykorzystywana jest jako sól kuchenna, w przemyśle spożywczym i chemicznym, w rolnictwie oraz do utrzymania dróg, placów i chodników zimą. Produkowane są również kosmetyki, świeczniki czy lampy z wykorzystaniem soli kłodawskiej.

4/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić